07 lipca 2005 roku
B I U L E T Y N nr 4/05
Zaczął się właśnie okres urlopowo-wakacyjny, i jak przystało jest to naprawdę „gorący” okres. Oczywiście od 01 lipca 2005 roku weszła w życie Ustawa z dnia 6 maja 2005 roku o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Wraz z tym aktem normatywnym zaczyna się okres transformacji i zmian w naszej służbie, poprzedzony szeregiem rozmów, rokowań i prac w zespołach.
Przypominam, iż zgodnie z zapisem Art. 5 – „Dotychczasowe akty wykonawcze wydane na podstawie upoważnień zmienianych ustawą, o której mowa w ust. 1, zachowują moc do czasu wejścia w życie nowych aktów wykonawczych wydanych na podstawie upoważnień zmienionych niniejszą ustawą.”
Wszystkie załączone i przedstawione poniżej akty normatywne są wersjami wypracowanymi i uzgodnionymi podczas prac poszczególnych Zespołów w Komendzie Głównej PSP, i podlegać będą dalszemu procesowi legislacyjnemu – m.in. opiniowaniu przez Centrale Związkowe.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
* wszystkie i najnowsze informacje na stronie www.zgnszzpp.republika.pl
***
04 lipca 2005 roku – odbyło się posiedzenie Zespołu nr 2 ds. organizacji, kwalifikacji i płac. Wypracowano i podpisano protokół końcowy prac nad Rozporządzeniem MSWiA w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej (* plik w załączeniu). Zgodnie z normami naliczonymi według powyższego rozporządzenia w skali całego Kraju uzyskujemy:
- 4785 etatów w systemie codziennym,
- 1278 etatów przeniesionych dodatkowo do systemu zmianowego,
- 166 etatów przesuniętych z Komend Wojewódzkich do Komend Miejskich/Powiatowych,
- 1036 etatów potrzeba dodatkowo, aby w każdej jednostce zapewnić określone minimum 33 etaty.
* według danych KG PSP
***
05 lipca 2005 roku – Odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Organizacji Związkowych działających w strukturach Państwowej Straży Pożarnej. W czasie spotkania przedyskutowano stan zaawansowania prac nad projektami rozporządzeń, szczególnie w zakresie czasu służby i urlopów. W wyniku obrad i dyskusji wypracowano wspólny „Komunikat” zawierający zapisy progowe niezbędne do zawarcia „Porozumienia” zaproponowanego przez Komendanta Głównego PSP dotyczącego wymiaru i rozkładu czasu służby strażaków PSP, pełniących służbę w rozkładzie zmianowym w okresie od 1 lipca 2005 r. do 31 grudnia 2005 r., oraz udzielania urlopów wypoczynkowych.
Przyjęto iż zapisy zawarte w w/w Komunikacie winny znaleźć odzwierciedlenie w opracowywanych projektach rozporządzeń MSWiA w tym m.in. :
- Ustalenie definicji „ciągłości służby” w rozumieniu zapisu art. 35 ust. 9 Ustawy.
- Ustalenie normatywu czasu służby na 40 godzin tygodniowo (art. 35 ust. 1 Ustawy).
- Przyjęcie podstawowego systemu służby 24/48 dla podziału bojowego, lub za zgodą związków zawodowych lub przedstawicieli załogi innego systemu (24/72 lub 12/24-po nocy 48).
- Zmianowy rozkład czasu służby powinien być stosowany na podstawie co najmniej miesięcznych harmonogramów służby ustalanych dla przyjętego okresu rozliczeniowego
- Przyjęcie zapisów precyzujących interpretację, art. 35 ust. 9 (wydawanie decyzji i określenie maksymalnego zakresu działania)
- Przyjęcie zapisu „dyżuru domowego” w wymiarze nie przekraczającym 4 dni w miesiącu, nie więcej niż raz w niedzielę lub święto, a czas trwania jednego dyżuru nie może przekroczyć 24 godziny.
- Przyjęcie normy rozliczenia urlopu wg zapisu art. 35 ust. 1 Ustawy.
* Pełena treść Komunikatu w załączeniu.
***
06 lipca 2005 roku – Odbyło się posiedzenie Zespołu nr 1 ds. wymiaru i rozkładu czasu służby oraz urlopów. Mimo dotychczasowego bardzo ciężkiego przebiegu prac tego zespołu wypracowano i podpisano końcowe wersje projektów rozporządzeń:
- Projekt Rozporządzenia MSWiA w sprawie w sprawie sposobu pełnienia służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej w zmianowym i codziennym rozkładzie czasu służby.
- Projekt Rozporządzenia MSWiA w sprawie warunków i trybu udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej
W w/w rozporządzeniach uwzględniono większość zgłaszanych przez związki zawodowe postulatów, w tym m.in. zapisane w Komunikacie z dnia 05.07.2005 roku.
* treść rozporządzeń w załączeniu
***
06 lipca 2005 roku – Odbyło się spotkanie Z-cy Komendanta Głównego PSP nadbryg. Wiesława Leśniakiewicza z przedstawicielami związków zawodowych działających w strukturach PSP. Z ramienia ZG NSZZ PP w spotkaniu uczestniczyli Krzysztof Hetman, Andrzej Grodzki, oraz Mariusz Cyran.
Wobec trwających prac końcowych nad projektami rozporządzeń w Zespole nr 1 (czas służby i urlopy), zawierających elementy proponowanego czasowego porozumienia oraz uwzględniających wnioski i postulaty zgłaszane przez związki zawodowe, zawieranie i podpisywanie „Porozumienia w sprawie wymiaru i rozkładu czasu służby (…)” w obecnym czasie stało się bezzasadne.
Wzajemnie potrzymano wolę prowadzenia dalszych prac na zasadzie wzajemnych konsultacji i uzgodnień. Zgodnie z uzyskanymi informacjami jeszcze w tym tygodniu zostaną przesłane do komend powiatowych (miejskich) materiały w zakresie sposobu liczenia czasu służby.
***
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP
W załączeniu pliki: