Federacja Związków Zawodowych Służb
Mundurowych MSWiA oraz MS
KOMUNIKAT
W posiedzeniu sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego wzięli udział przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Przedstawiamy Komunikat FZZSM z dnia 4 maja 2012'.
W dniu 4 maja 2012 roku w sali 118 w gmachu Sejmu odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego. Posiedzenie Komisji rozpoczęło się od procedowania nad rządowym projektem zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych.
W posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej uczestniczyli przedstawiciele Federacji ZZ Służb Mundurowych:
- Antoni Duda - przewodniczący ZG NSZZ Policjantów,
- Józef Partyka - wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów,
- Krzysztof Hetman - przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa
- Robert Lis - przewodniczący ZO NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej,
- Tomasz Podolski - wiceprzewodniczący ZK ZZS Florian
Stronę rządową na posiedzeniu komisji reprezentowali podsekretarz stanu w MSW - Michał Deskur oraz sekretarz stanu w MON - Czesław Mroczek. Obecni byli także przedstawiciele związków zawodowych służby celnej, Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" oraz Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego.
Komisja głosami koalicji odrzuciła wniosek o zmianę porządku obrad i oddzielne procedowanie projektów ustaw. Poseł PIS Stanisław Szwed i posłanka SLD Anna Bańkowska zgłosili wnioski o wysłuchanie publiczne w dniu 23 maja 2012' w sprawie obydwu projektów, motywując swoje wnioski faktem, iż było zbyt mało czasu na konsultacje oraz projekty ustaw w przedstawionej obecnie postaci nie były wcześniej konsultowane ze stroną społeczną.
W głosowaniu Komisja głosami koalicji odrzuciła wnioski przedstawicieli PiS i SLD o wysłuchanie publiczne w sprawie zmian w emeryturach.
W trakcie posiedzenia w sprawie projektu emerytur mundurowych głos zabierali m.in. posłowie: Anna Bańkowska, Tomasz Kaczmarek, Ludwik Dorn, Józefa Hrynkiewicz, Marcin Święcicki. Na pytania posłów odpowiadał minister Michał Deskur i minister Czesław Mroczek. Zapowiedziane przez posłów poprawki dotyczą głównie wykreślenia z projektu 10 letniego okresu służby dla wyliczenia wysokości emerytury, usunięcia warunku wieku - 55 lat i pozostawienia wyłącznie kryterium stażu służby, objęcie uposażeniowym systemem emerytalnym służby celnej i straży marszałkowskiej.
Stanowisko związków zawodowych zrzeszonych w Federacji ZZ Służb Mundurowych przedstawił Antoni Duda, który w swoim wystąpieniu podkreślił istotną różnicę, jaka istnieje pomiędzy pracą a służbą i wyjaśnił, iż to właśnie z tytułu służby funkcjonariuszom przysługują określone uprawnienia, których nie można nazywać przywilejami. Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów zwrócił również uwagę na istotną różnicę pomiędzy powszechnym systemem emerytalnym a systemem uposażeniowym i przypomniał ustalenia, jakie zostały zawarte w końcowym komunikacie Zespołu Rządowo - Związkowego z 30 sierpnia 2011 roku. Antoni Duda, a także Józef Partyka odnosili się także do niektórych szczegółów zawartych w projekcie ustawy w trakcie wystąpień posłów oraz ministrów.
Przewodniczący komisji Sławomir Neumann (PO) zapowiedział wcześniej, że komisja chce tak pracować, by tzw. drugie czytanie obu projektów w Sejmie odbyło się podczas posiedzenia zaplanowanego od 9 do 11 maja. Dlatego wszelkie poprawki posłów do projektu ustawy muszą być zgłoszone najpóźniej do poniedziałku 7 maja 2012' do godziny 9:00.
Wniesione przez posłów poprawki będą głosowane na następnym posiedzeniu Komisji.
Posiedzenie Komisji było transmitowane na żywo przez TV Parlament.
(jp)