Federacja Związków Zawodowych Służb
Mundurowych MSWiA oraz MS
Warszawa, 01 lutego 2012 r.
F-6/2012
S T A N O W I S K O
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji … oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 10.01.2012 roku - wersja ostateczna), przedkłada negatywne stanowisko wobec tego projektu i opowiada się za odrzuceniem go w całości.
Stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych jest negatywne, gdyż przedłożony projekt jest w istocie antymotywacyjny, powoduje dalszą destabilizację w służbach mundurowych, szkodząc bezpośrednio bezpieczeństwu państwa.
Zdaniem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych nie do przyjęcia w projekcie są w szczególności:
-
uporczywie podtrzymywany warunek równoczesnego osiągnięcia 25 lat służby i 55 lat życia dla uzyskania pierwszych uprawnień emerytalnych (w opinii Federacji powinno to być 25 lat służby i 50 lat życia, bądź 25 lat służby bez określania limitu wieku);
-
brak zapisu o progresywnym wzroście dodatku za wysługę lat do wysokości 35% po 35 latach służby (zapis ten został przyjęty przez zespół rządowo - związkowy i bez wątpienia zachęcałby do dłuższego pozostawania w służbie);
-
propozycja wykreślenia w ustawach pragmatycznych poszczególnych służb artykułów mówiących o tym iż funkcjonariusze po 15 latach służby nabywają prawo do emerytury mundurowej (wykreślenie tych artykułów rodzi obawy, że w przyszłości z obowiązującej ustawy emerytalnej z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym (…) mogłyby zostać wykreślone art. 15 i 15a i w konsekwencji wszyscy funkcjonariusze mogliby zostać włączeni do nowego systemu).
W ocenie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych przedłożony projekt jest wewnętrznie niespójny i niedopracowany warsztatowo, co szczególnie dziwi biorąc pod uwagę prowadzone przez ponad rok negocjacje w sprawie zmian systemu emerytalnego dla żołnierzy i funkcjonariuszy.
Szczegółowe uwagi do projektu ustawy zostaną przekazane przez poszczególne związki zawodowe wchodzące w skład FZZSM a także przez ogólnopolskie reprezentatywne centrale związkowe tj: Forum Związków Zawodowych, OPZZ i NSZZ „Solidarność”.
Wiceprzewodniczący ZG NSZZP
Tomasz Krzemiński
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG
Krzysztof Oleksak Jacek Zakrzewski
Przewodniczący ZG NSZZ PP Wiceprzewodniczący ZG NSZZ FiPW
Krzysztof Hetman Krzysztof Frątczak
Wiceprzewodniczący KSP NSZZ „Solidarność”
Damian Kochoń