Wystąpienie Awanse 2009
W nawiązaniu do pisma BK-I-123/1-2/09 z dnia 2 lutego br., dotyczącego wniosków awansowych z okazji „Dnia Strażaka” w 2009 roku, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników wnioskuje o ponowne przeanalizowanie sytuacji w powyższym zakresie, szczególnie w kontekście planowanych zmian w przepisie kwalifikacyjnym oraz prowadzonych działań (a właściwie ich braku) dotyczących zmian w regulaminach organizacyjnych umożliwiającym mianowania na wyższe stanowiska służbowe, jak również nadawania wyższych stopni służbowych strażakom spełniającym wymagania kwalifikacyjne. (...)
Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
Warszawa dnia 24 lutego 2009 r.
ZG-I – 05 /09
Pan
nadbryg.Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
W nawiązaniu do pisma BK-I-123/1-2/09 z dnia 2 lutego br., dotyczącego wniosków awansowych z okazji „Dnia Strażaka” w 2009 roku, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników wnioskuje o ponowne przeanalizowanie sytuacji w powyższym zakresie, szczególnie w kontekście planowanych zmian w przepisie kwalifikacyjnym oraz prowadzonych działań (a właściwie ich braku) dotyczących zmian w regulaminach organizacyjnych umożliwiającym mianowania na wyższe stanowiska służbowe, jak również nadawania wyższych stopni służbowych strażakom spełniającym wymagania kwalifikacyjne.
Przedstawione wytyczne w w/w piśmie nie uwzględniają sytuacji, w której do maja br. zostanie podpisany i wprowadzony nowy przepis kwalifikacyjny - aktualnie czekający na akceptację Ministra SWiA – rozszerzający w niektórych przypadkach możliwości awansowe.
Obowiązujące aktualnie regulaminy komend powiatowych i miejskich są niespójne z przepisem kwalifikacyjnym i organizacyjnym, w szczególności sztucznie zredukowane w strukturach komend w 2006 r. etaty oficerskie i aspiranckie. „Wytyczne Komendanta Głównego”, wykorzystywane są przez stronę służbową, do ograniczania ilości osób uprawnionych do otrzymania awansu i zajmowania stanowisk adekwatnych do powierzanych obowiązków.
W naszej ocenie stoi to w sprzeczności z wielokrotnie wypowiadanym stanowiskiem Pana Komendanta oraz wydanymi poleceniami dokonania analizy i podjęcia ewentualnych działań zmierzających do weryfikacji struktury etatów w odniesieniu do rodzaju stanowisk w korpusach, w komendach powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej.
Dotychczasowy kilkuletni okres obowiązywania tych wytycznych potwierdził nasze wcześniejsze opinie, iż są one nadinterpretacją istniejącego stanu prawnego i stają się ważniejsze od obowiązujących rozporządzeń, nie gwarantują jednocześnie realizacji zadań postawionych przed PSP na właściwym poziomie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ponadto odbierane są przez wielu strażaków, jako burzenie dorobku osiągniętego przez 15 lat Państwowej Straży Pożarnej.
Wobec powyższego wnosimy o jak najszybsze i definitywne odwołanie powyższych „wytycznych” oraz wprowadzenie rozwiązań zmierzających do likwidacji powstałych w tym zakresie nieprawidłowości i niespójności.
Dalsze stosowanie obecnych rozwiązań spowoduje, że po raz kolejny duża rzesza strażaków poczuje się pominięta i niedoceniona, powodując u nich rozgoryczenie i niezadowolenie.
Dodatkowym problemem powodującym wzrost negatywnych nastrojów, jest problem niewydolności systemu szkolenia wobec stawianych wymagań posiadania przeszkolenia w zakresie dowódczo-sztabowym, w szczególności ograniczonego dostępu do tego szkolenia.
Na uwagę zasługuje fakt, że brak przeszkolenia powoduje tylko ograniczenie do awansu, pomimo powierzania obowiązków służbowych, których wykonywanie zgodnie z przepisami prawa wymaga takiego przeszkolenia.
Należy zauważyć, że zmiana przepisu kwalifikacyjnego niejednokrotnie powinna być skorelowana ze zmianami w systemie kształcenia kadry Państwowej Straży Pożarnej, a proponowane zmiany powinny być długofalowe, gwarantujące, że strażak decydujący się na dostosowanie swojego wykształcenia do wprowadzonego w danym momencie wymogu nie zostanie zaskoczony zmianami w relatywnie krótkim czasie. Wielokrotnie byliśmy zapewniani, że podnoszenie kwalifikacji będzie nagradzane możliwością awansu na wyższe stanowisko służbowe i wielokrotnie doświadczaliśmy, że strażak, który decydował się na podniesienie swoich kwalifikacji do wprowadzonego w danym momencie progu, był zaskakiwany ponownymi zmianami przepisów. Dodatkowo podniesienie kwalifikacji tak naprawdę nie gwarantuje uzyskania wyższego stanowiska służbowego. Pragniemy jeszcze raz podkreślić, że jesteśmy zwolennikami stałego wzrostu poziomu wyszkolenia strażaków, jednak jednocześnie oczekujemy, że wprowadzane zmiany dotyczące kwalifikacji nie mogą narażać strażaków na ponoszenie kosztów i zaangażowanie czasu w wyszkolenie bez gwarancji spełniania kwalifikacji po uzupełnieniu wyszkolenia i możliwości uzyskania awansu.
Liczymy, że przedstawione powyżej uwagi znajdą zrozumienie i odzwierciedlenie w decyzjach podejmowanych przez Pana Komendanta, pozwalając jak najszerszej rzeszy strażaków cieszyć się z naszego święta, popartym otrzymaniem tak długo oczekiwanego awansu.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
(-) Krzysztof Hetman