Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, 16.02.2009 roku.
ZZ-227/2009
KOMUNIKAT
W dniu 16 lutego 2009 roku na wniosek Forum Związków Zawodowych Prezydium Komisji Trójstronnej zostało zapoznane z założeniami do projektu zmiany ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych.
Założenia projektu przedstawili podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Piotr Stachańczyk, a także dyrektor generalny w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jan Węgrzyn, dyrektor departamentu budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysław Budzeń i dyrektor Zakładu Emerytalno – Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Artur Wdowczyk.
Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny na konferencji prasowej w dniu 12 lutego 2009 roku w Olsztynie miały to być ”nowe założenia”, niestety jednak zaprezentowano założenia, które są znane całemu środowisku od 30 stycznia 2009 roku.
Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski złożył propozycję, aby założenia zostały przedstawione w części plenarnej Komisji Trójstronnej, na którą zostali zaproszeni przewodniczący związków zawodowych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej Krzysztof Hetman, Jacek Zakrzewski i Bronisław Ogonek – Obierzyński.
Podczas debaty plenarnej podtrzymaliśmy wniosek o oficjalne spotkanie przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z wicepremierem ministrem spraw wewnętrznych i administracji Grzegorzem Schetyną. Wiceminister Piotr Stachańczyk poinformował Prezydium Komisji Trójstronnej, że po zebraniu opinii od strony służbowej oraz związków zawodowych MSWiA przedstawi projekt ustawy na następnym posiedzeniu. Zabierając głos zadałem pytanie o personalną i finansową ocenę skutków nowej regulacji, tzn. o to, ile na skutek zmiany ustawy emerytalnej zyska budżet państwa oraz ile może stracić w wyniku odejścia ze służby wielu tysięcy funkcjonariuszy. Czy w obecnej sytuacji kryzysu finansów Państwa i kryzysu światowego należy wzmacniać Policję, czy też osłabiać takimi projektami? Przy gwałtownym wzroście bezrobocia i przewidywanym upadku wielu firm nastąpi wzrost przestępczości i w tej sytuacji niezbędna jest sprawna Policja.
Poinformowałem Prezydium Komisji Trójstronnej o faktach zgodnych z obecnym stanem, że aktualnie po 15 latach służby zaledwie 2,7% funkcjonariuszy odchodzi na emeryturę, a średnia wysługa emerytów mundurowych to 28 lat i 9 miesięcy. Przekazałem również zastrzeżenia do założeń dotyczące podziału przyszłych emerytów według daty urodzenia (przed 1968 rokiem) oraz zatrudnienia (po 1999 roku).
Na pytanie przewodniczącego OPZZ, czy ulegnie zmianie podobny system emerytalny żołnierzy zawodowych, podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Stachańczyk odpowiedział, że aktualnie trwają również rozmowy w sprawie zmiany systemu dla żołnierzy. Projekt stosownej ustawy zostanie przekazany do konsultacji związków zawodowych zgodnie z uprawnieniami. Przewodniczący Komisji Trójstronnej wicepremier Waldemar Pawlak uznał za zasadny wniosek Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych stwierdzając, że spotkanie takie jest nieuniknione i winno się odbyć w ramach Komisji.
Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
(-) Antoni DUDA