B I U L E T Y N nr 5 / 08
22 grudnia 2008 roku
Witam Serdecznie ! ! !
Wraz ze zbliżającymi się świętami i końcem roku nadchodzi także okres podsumowań i analiz minionego okresu. Kończy się właśnie 2008 rok, a szczególnie jego druga połowa – upłynęła pracowicie pod znakiem planowanych i nadchodzących zmian naszej ustawy i rozporządzeń, a nawet zapowiedzi zmian ustawy emerytalnej. Szczególnie gorący w tym zakresie był ostatni okres – szczegóły patrz poniżej.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
09 grudnia 2008 roku
Posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ PP
W dniu 09 grudnia 2008 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Spotkanie dotyczyło, podsumowania minionego okresu, w tym m.in.:
- Wystąpienia Związku wraz z uzyskanymi odpowiedziami m.in.: interpretacji i wykładni przepisów dotyczących równoważnika za brak lokalu mieszkalnego, w/s listopadowej akcji awansowej w 2008r. - pismo/apel do MSWiA KG PSP, wystąpienie w/s regulaminów - z prośbą o przedstawienie i zajęcie jednoznacznego stanowiska w zakresie możliwości przystąpienia do zmiany regulaminów organizacyjnych komend powiatowych /miejskich PSP, wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach + opinia do zmiany ustawy o PSP, wystąpienie w/s równoważników – wzrost tych należności zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu cen ogłaszanych w ustawie budżetowej (szczegóły patrz strona internetowa).
- Omówienie przebiegu spotkań i konsultacji w sprawie Projektu rozporządzenia MSWiA w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Prace zespołu zakończyły się w dniu 08 grudnia br. ustaleniem kierunków i kształtu planowanego przepisu wraz z określeniem funkcjonowania tzw. stanowisk „łamanych" do 31 grudnia 2013 roku, oraz zapisu dotyczącego strażaków, którzy zachowują stanowiska pomimo nie spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych w projektowanym rozporządzeniu, będą mogli awansować do maksymalnego stopnia dla danego korpusu (treść komunikatu ukazała się na stronie internetowej).
- Omówienie i przyjęcie założeń dotyczących przepisu płacowego na 2009 rok:
- kontynuowanie zmian w kierunku wprowadzenia nowych stanowisk (z-ca dowódcy zmiany), zmiana/ podwyższenie maksymalnego stopnia na stanowiskach podoficerskich i aspiranckich, oraz podniesienie grup dla operatorów sprzętu specjalnego i etatów dyspozytorskich przypisanych do Stanowisk Kierowania (szczegóły dotyczące przyjętych rozwiązań patrz poniżej).
- Przebieg i zakres działań podjętych przez FORUM ZZ w ramach akcji dotyczącej „emerytur pomostowych”.
- Podjęto uchwałę o wpisie do Krajowego Rejestru Organizacji Zarządu Jednostki NSZZ Pracowników Pożarnictwa przy KP PSP w Płońsku – serdecznie witamy kolegów w naszych szeregach.
W ramach powyższego posiedzenia odbyło się także spotkanie przedstawicieli Zarządu Głównego z Komendantem Głównym PSP nadbryg. Wiesławem LEŚNIAKIEWICZEM, Doradcą Komendanta Głównego PSP ds. związków zawodowych st. bryg. Ireneuszem Królikiem oraz Dyrektorem Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej PSP bryg. Tomaszem Zającem.
Komendant Główny omawiając bieżące sprawy oraz kierunki zmian przepisów nad którymi pracuje KG przedstawił problemy i kierunki związane z przepisem „kwalifikacyjnym”, „płacowym”, w tym zapowiedź potrzeby gruntownej przebudowy regulaminów po wprowadzeniu tych przepisów. KG nie będzie określać limitów w poszczególnych Komendach, będzie to zależało od poszczególnych Komendantów, co zostało przekazane na ostatniej naradzie Komendantom Wojewódzkim.
Przedstawiciele Zarządu Głównego poruszyli dodatkowo problemy związane z wejściem przepisu „BHP” w zakresie obsad pojazdów ratowniczo-gasniczych, nie wliczania etatów pomocniczych do limitu komend, oraz problemu wynagradzania pracowników cywilnych, zgłoszono problemy w zakresie możliwości zmian regulaminów, oraz interpretacji przepisów kwalifikacyjnych stosowanych podczas wystąpień awansowych i procedury zachowania grupy (KG- zachowanie grupy decyzja pozytywna z informacją o możliwości mianowania strażaka na odpowiednie stanowisko).
Kończąc spotkanie Komendant Główny przekazał informacje o przeniesieniu procedowania nad zmianą ustawy o PSP na I półrocze 2009 roku, oraz dalszych perspektyw funkcjonowania tzw. ustawy modernizacyjnej, rok 2009 – jako ostatni rok takiej formy, na lata następne jako zapisy budżetowe.
17 grudnia 2008 roku
Na początku grudnia br. mimo wcześniejszych deklaracji przekazywanych przez przedstawicieli MSWiA i KG PSP o braku prac w zakresie zmian do ustawy emerytalnej funkcjonariuszy, Pan Wicepremier Minister MSWiA Grzegorz Schetyna, w wywiadzie radiowym zapowiedział podjęcie tych prac w kierunku zwiększenia i wydłużenia okresu służby i wprowadzenie ich od 1 stycznia 2010 roku.
Spowodowało to poza znacznym poruszeniem medialnym, przedewszystkim duże zaniepokojenie w szeregach funkcjonariuszy wszystkich służb resortu, przekładając się bezpośrednio na wzrost liczby funkcjonariuszy deklarujących/rozważających możliwość odejścia w roku przyszłym na zaopatrzenie emerytalne. Do dnia dzisiejszego nie zostały przedstawione i nie są nam znane, żadne szczegóły ewentualnych planów i zamierzeń Ministerstwa w tym zakresie.
Stając wobec takiej sytuacji związki zawodowe zrzeszone i współpracujące w ramach FEDERACJI Służb Mundurowych po szeregu spotkań konsultacyjnych przyjęły wspólne stanowisko w tym zakresie :
F E D E R A C J A S M
S T A N O W I S K O
wobec wypowiedzi Wicepremiera Grzegorza Schetyny
o zmianach ustawy emerytalnej
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wyraża oburzenie i sprzeciw wobec ostatnich wypowiedzi wicepremiera Grzegorza Schetyny, w których wyraził zamiar daleko idącej nowelizacji ustawy emerytalnej służb mundurowych MSWiA. Zwracamy uwagę, że przedstawiciele Federacji byli w tym roku wielokrotnie informowani przez kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji, że rząd nie zamierza dokonywać zmian w uprawnieniach emerytalnych funkcjonariuszy. Ewentualne nowe rozwiązania w tym zakresie miały być poprzedzone szeroką konsultacją społeczną z udziałem związków zawodowych.(…) – treść stanowiska znajduje się na stronie internetowej
18 grudnia 2008 roku
W dniu 18 grudnia 2008 roku w siedzibie Komendy Głównej został podpisany Protokół w zakresie projektu rozporządzenia w sprawie uposażenia strażaków PSP.
Przypominam iż pierwsze rozmowy i ustalenia miały miejsce już w lipcu/sierpniu br. kiedy to ustalono zasady wskaźnikowego wzrostu uposażenia ze środków ustawy modernizacyjnej w proporcji wagowej 1,00 - komendy powiatowe, 1,05 - komendy wojewódzkie i 1,15 jednostki centralne, oraz zasady wskaźnikowego ustalenia średniej płacy w grupie komend wojewódzkich i grupie komend powiatowych (według zasad przyjętych w latach poprzednich).
Jednocześnie w tamtym okresie podpisano protokół rozbieżności w zakresie ustalenia wzrostu kwoty bazowej w wysokości 102,0% - związki zawodowe zrobią wszystko, co można w granicach prawa, by utrzymać zakładany wzrost uposażeń o 103,9%. Niestety mimo licznych spotkań wystąpień i związków zawodowych (także w ramach Federacji) aktualna kwota podwyżki wynagrodzenia na rok przyszły wzrośnie o wskaźnik inflacyjny 2,0 % (mimo protestu związków w tym zakresie) – tj. ok. 406 zł średnio na etat (z nagrodami).
W wyniku podpisanego protokołu przeszeregowane zostały następujące grupy stanowisk: kierownik działu w SA i CS; zastępca komendanta SGSP; dyżurny stanowiska kierowania; oficer operacyjny w KW; naczelnik i zastępca naczelnika wydziału w KP II do V kat., naczelnik wydziału właściwego do spraw operacyjnych w KP kat. od III do V, naczelnik wydziału w KP kat. II , naczelnik wydziału właściwego do spraw operacyjnych; starszy wykładowca, wykładowca w szkołach; starszy instruktor, instruktor w szkołach i KW (podwyższenie stażu służby do 8 - 6 lat służby);dowódca i zastępca kompanii szkolnej; dowódca zmiany w JRG kat do 36 etatów; dowódca i zastępca dowódcy JRG kat. do 36 etatów; starszy operator sprzętu specjalnego; starszy specjalista w KW; młodszy specjalista ratownik; główny specjalista w KW.
Wynikiem merytorycznej dyskusji jest wspólne określenie wysokości mnożników kwoty bazowej dla poszczególnych grup uposażenia zasadniczego strażaków oraz stanowisk podlegających zmianie grup uposażenia zasadniczego od dnia 1 stycznia 2009 roku zgodnie ze wzrostem w grupie o kwotę : gr.1-3/ 240,-zł; gr.4/260,-zł: gr.5-8/240,-zł; gr.9-10/250,-zł; gr.11-12/260,-zł; gr.13/270,-zł; gr.14/290,-zł; gr.15/310,-zł; gr.16/500,-zł; gr.17/560,-zł; gr.18/650,-zł; gr.19/410,-zł; gr.20/430,-zł. W wyniku dokonanych uzgodnień w stałych elementach wzrostu wynagrodzeń (grupa + pochodne, oraz przeszeregowanie stanowisk) zostało rozdysponowane ok. 80,0% środków przeznaczonych na podwyżki.
W momencie ukazania się oficjalnej wersji uzgadnianego przepisu zostanie ona zamieszczona na naszej stronie (wraz z oficjalną wersją przepisu kwalifikacyjnego).
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP