Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, dnia 10.09.2008 r.
FORUM Związków Zawodowych
Ogólnopolskie Porozumienie
Związków Zawodowych
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność"
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentująca funkcjonariuszy Policji , Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej po analizie zmienionego wniosku Rządu RP w sprawie DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY zmieniającej dyrektywę 2003/88/WE dotyczącą niektórych aspektów organizacji czasu pracy (służby/dyżuru), zezwalającej na wydłużenie relatywnego czasu pracy/dyżuru/służby oraz biorąc pod uwagę zawartą we wniosku niekorzystną interpretację pojęcia „nieaktywna część czasu dyżuru", uznaje zaproponowane rozwiązania za szczególnie niekorzystne dla funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych.
Zadaniem wszystkich związków zawodowych tworzących Federację jest wspólna obrona praw słusznie nabytych oraz interesów zbiorowych funkcjonariuszy, dlatego też rozwiązania przedstawione w powyższym projekcie stały się przedmiotem dogłębnej analizy i dyskusji wśród funkcjonariuszy naszych formacji. Szczególne zaniepokojenie wzbudziły zapisy zezwalające na wydłużenie czasu pracy (do 48/60/65 godzin tygodniowo) i wprowadzenie pojęcia tzw. „nieaktywnej części czasu dyżuru".
Przeniesienie i wprowadzenie tych rozwiązań do służb mundurowych stanie się bez wątpienia elementem wykorzystywania funkcjonariuszy ponad ustawowy czas służby bez gwarancji rekompensaty i zachowania norm czasu wolnego od służby .Codzienna służba funkcjonariuszy i żołnierzy, której nie można utożsamiać z pracą, wiąże się z realizacją bardzo szerokiego zakresu obowiązków w różnych rodzajach służb, jak również z bezwzględnym wymogiem utrzymania właściwej sprawności psychofizycznej - gotowości do działań w każdej chwili. Należy tu podkreślić, iż służba pełniona jest często w warunkach, gdzie praca dla innych w zasadzie jest zabroniona z uwagi na zagrożenia. W związku z tym w formacjach, czuwających nad bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym państwa, nie znajduje zastosowania pojęcie „pracy realnej", która w warunkach służby nie da się zmierzyć ani sklasyfikować.
Należy zwrócić uwagę, że wszyscy funkcjonariusze i żołnierze powyższych formacji pozostają w stosunku służbowym, do którego przepisy cywilne stosuje się jedynie pomocniczo i w ograniczonym zakresie, co w konsekwencji łączy się też z utratą części praw pracowniczych i dodatkowymi obowiązkami, łącznie z powinnością narażania życia i zdrowia zapisaną w ustawach pragmatycznych.
Wobec przypisanej w powyższej Dyrektywie bardzo istotnej roli reprezentacji pracowniczej (związków zawodowych), Federacja apeluje do przedstawicieli ogólnopolskich Central Związkowych o podjęcie na obecnym etapie interwencji w tej sprawie i zapewnienie wprowadzenia rozwiązań uwzględniających szczególne wymagania, jakie są stawiane wobec funkcjonariuszy i żołnierzy podczas codziennego pełnienia służby.
Liczymy na zdecydowane stanowisko wszystkich trzech Central reprezentatywnych w interesie funkcjonariuszy i żołnierzy naszych formacji. Ponadto liczymy, że nowe uregulowania, mając wpływ na jakość i sposób pełnienia służby i pracy przez podległych funkcjonariuszy i pracowników, powinny przekładać się bezpośrednio na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne naszego kraju oraz wszystkich obywateli.
/-/ podpis