B I U L E T Y N nr 2/08
Posiedzenie
Zarządu Głównego NSZZ PP
28-29 kwietnia 2008 roku
W dniach 28-29 kwietnia 2008 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa.
Głównymi tematami odbytego posiedzenia Zarządu Głównego były:
1. Wystąpienia Związku – uzyskane odpowiedzi z KG
- w sprawie podwyższenia kwot równoważników należnych funkcjonariuszom 22.01.2008r. – odp.23.04.2008r.
- w sprawie uregulowania etatów na stanowiskach kierowania, oraz ujednolicenia sposobu i systemu pełnienia służby 22.01.2008 r – odp. 23.04.2008r.
- w sprawie wykazu wniosków awansowych skierowanych do KG 07.03.2008r. – odp.18.04.2008r.
- w sprawie wymagań awansu strażaków na pierwszy stopień oficerski 10.03.2008r. – odp.18.04.2008r.
2. Przebieg tegorocznej akcji awansowej :
- 07 marca 2008 r. – wystąpienie w sprawie wniosków awansowych skierowanych do KG – j/w
- 10 kwietnia 2008 r - APEL do Pana Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Pana Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o jak najszersze i korzystne rozpatrzenie wniosków awansowych. Oraz praktyczna realizacja deklaracji składanych przez Komendanta Głównego – (Spotkania : MSWiA - różnice wynikające z przepisu kwalifikacyjnego i obowiązujących regulaminów, będą rozstrzygane na korzyść pracownika. KG PSP - pierwsze stopnie oficerskie – bardzo rygorystycznie, pozostałe będą rozpatrywane skrupulatnie, będzie udzielana informacja o braku awansu).
3. Przedstawienie i omówienie spotkania z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej
Panią Jolantą Fedak w dniu 14 kwietnia 2008 r. – szczególy patrz komunikat ze spotkania
- spotkanie odbyło się z inicjatywy Forum ZZ i dotyczyło problematyki zmian w ustawach o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych - „Pracujemy dłużej – za większe pieniądze, oraz na większą emeryturę” – MIPS
- podjęto decyzję o monitorowaniu prac Rządu, oraz o konieczności przedstawienia tematu na Federacji Służb Mundurowych (pismo w kontekście zagrożenia wystąpienia problemów z kadrą (masowe odejścia).
4. Przedstawienie i omówienie problemu wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach
- orzeczenie Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r. (sygn. akt II PZP 3/ 08).
- Gazeta Prawna Nr 62 (2184) piątek-niedziela, 28-30 marca 2008r.
- ZZS Florian - skarga do Trybunału Konstytucyjnego
- NSZZ Solidarność - Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o nowelizacji Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej w zakresie wprowadzenia dodatku za ponadnormatywny czas służby,
- KG PSP – Komendant Główny zgłosił do planu prac Rządu na II połowę 2008 r. nowelizację ustawy o Państwowej Straży Pożarnej m.in. w zakresie stworzenia podstaw prawnych dla rekompensat finansowych za przedłużony czas służby ponad 40 godzin, nie więcej niż 48 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym.
5. Omówiono Projekt Statutu Fundacji Pomocy – z dnia 23 kwietnia 2008 roku
- Ze względu na złożoność i trudność tematu podjęto decyzje o przesłaniu ostatniej wersji Statut Fundacji do analizy i opinii przez prawników Forum.
W ramach powyższego posiedzenia w dniu 29 kwietnia odbyło się także spotkanie przedstawicieli Zarządu Głównego z Komendantem Głównym PSP nadbryg. Wiesławem Leśniakiewiczem.
W swoim wystąpieniu Komendant Główny PSP przekazał informacje dotyczące:
1. Sprawa nadgodzin – nowelizacja ustawy o PSP, co nie należy traktować jako kontrpropozycję na inicjatywę Związkową. Po prostu istnieje pilna potrzeba uregulowania problemu.
2. Przepis kwalifikacyjny – rozpoczęcie prac nad stanem docelowym przepisu. W planach określenie stanowisk docelowych dla każdej komendy, w tym zastąpienie niektórych etatów funkcjonariuszy etatami korpusu służby cywilnej realizowane w wieloletnim przedziale czasu.
3. Projekt rozporządzenia w sprawie wyrobów do stosowania w PSP – powołane zostały zespoły, które mają wypracować propozycje zmian.
4. Projekt zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
5. Zmiana statutu KG, w tym powołanie nowych biur, istotnych dla prawidłowego działania KG.
6. Akcja awansowa – zaopiniowano pozytywnie wszystkie wnioski dla dowódców JRG, zastępców dowódców JRG, dowódców zmian JRG. Pozostałe rozpatrzone zgodnie z obowiązującymi przepisami z uwzględnieniem stanowisk i przypisanych im stopni służbowych.
7. Program modernizacyjny – prace nad możliwością przedłużenia okresu trwania tej ustawy.
8. Przegląd kadry kierowniczej i zapowiedź ewentualnych zmiany.
Członkowie Zarządu oprócz czynnego udziału w tematach poruszonych przez KG dodatkowo poruszyli:
1. Pismo w sprawie stanowisk cywilnych. Odpowiedź jest przygotowana. W roku 2008 nie powtórzy się sytuacja z roku ubiegłego. Komendanci mają pełną możliwość ustawienia płac bez ubiegłorocznych dysproporcji.
2. Dotychczas wydane „zgody na zachowanie grupy” według opinii prawnych i interpretacji KG obejmują cały czas pełnienia służby, tzn. są wiążące do zakończenia służby lub zmiany stanowiska, np. awans (Komendanci mogą przywrócić stanowisko oficerskie do momentu zakończenia służby. Później to stanowisko staje powraca do planowanego stanu docelowego).
3. Poruszono problem strażaków z systemu codziennego w zakresie przeciążenia obowiązkami. Jest to obecnie duży problem. Uwolnienie etatów cywilnych pomocniczych z obszaru działania rozporządzenia organizacyjnego pozwoli w pewnym zakresie wspomóc działanie biur komend. Każdy z komendantów ma prawo do zmiany regulaminu organizacyjnego i uzgodnienie go na szczeblu wojewódzkim, pamiętając jednak o rozpoczętej reformie w zakresie ilości stanowisk oficerskich i aspiranckich. W zakresie stanowisk docelowych w komendach prace będą trwały w KG – jest to proces długotrwały i będzie realizowany raczej przez odpowiednie firmy zewnętrzne.
4. Sprawa strażaków z zakładowych straży pożarnych, którzy nie podpisali deklaracji przystąpienia do PSP jest jednoznacznie na nie (poza lokalnymi jednostkowymi przypadkami problemów w tym zakresie). Wszyscy ci, którzy nie podpisali deklaracji, przeważnie z powodów materialnych (wyższe wówczas stawki, niejednokrotnie nawet dwukrotnie), po rozwiązaniu jednostek zakładowych rozpoczęli służbę w PSP na zasadach określonych w ustawie o PSP, tj. od służby przygotowawczej. Dla nich czas służby liczy się od dnia przyjęcie w szeregi PSP. Również prawa emerytalne są liczone analogicznie. Pozostały okres służby w jednostkach zakładowych liczony jest jak poza służbą w PSP.
5. Sprawa CPR-ów. Istotnie, wraca idea CPR w każdej jednostce PSP na bazie stanowiska kierowania. Obecnie rozpoczęły się prace nad ustaleniem stanu posiadania oraz możliwości rozpoczęcia budowy systemu. Obecnie odpowiedzialność za budowę CPR-ów spadła na KG. Czeka nas duży wysiłek organizacyjny, pozyskanie środków finansowych oraz wdrożenie w/w systemu.
Posiedzenie Zarządu Głównego zakończyło się przyjęciem nowej organizacji związkowej działającej przy Komendzie Powiatowej PSP w Brodnicy.
W związku z upływającym czasookresem przypominamy wszystkim strażakom o nadgodzinach z pierwszego okresu rozliczeniowego (do 31 sierpnia 2005), które mogą być zagrożone. Prosimy o imienne pisemne występowanie w tej sprawie do właściwych Komendantów Miejskich/Powiatowych.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Zarząd Główny
NSZZ Pracowników Pożarnictwa