B I U L E T Y N nr 1/07
2 lutego 2007 roku
Witam Serdecznie!!!
Podstawowym tematem bieżącego wydania biuletynu będą informacje uzyskane podczas wczorajszego spotkania Komendanta Głównego PSP st.bryg. dr inż. Witolda Skomry z Zarządem Głównym Związku. Szczegóły poniżej.
Przewodniczący ZG NSZZ PP Krzysztof Hetman
* wszystkie i najnowsze informacje na stronie www.zgnszzpp.republika.pl
W dniu 1 lutego 2007 roku odbyło się spotkanie Komendanta Głównego PSP st.bryg. dr inż. Witolda Skomry z przedstawicielami Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Rozpoczynając spotkanie przedstawiono strukturę i główne cele działania Związku, wraz z ostatnimi wystąpieniami. Kontynuując spotkanie poruszono m.in. następujące problemy i tematykę:
Nowelizacja rozporządzenia płacowego.
Komendant Główny przekazał informacje o odrzuceniu przez Ministra, wypracowanej w dniu 26 stycznia br. projektu rozporządzenia, ze względu na różnice w zakresie interpretacji prawnej dotyczącej „dodatku motywacyjnego”. Uwzględniając zastrzeżenia MSWiA zaproponowano wprowadzenie tych regulacji i rozszerzenie uregulowań dotyczących dodatku służbowego – możliwość czasowego wzrostu dodatku służbowego ponad normę 50% z czasowym ograniczeniem obowiązywania tego składnika (wygasa automatycznie) - treść propozycji w załączonym pliku. Dodatkowo omawiając powyższe zagadnienie Komendant Główny ponownie podkreślił, iż podstawowym celem zmian jest wprowadzenie motywacyjnego systemu płac i docelowo systemu mnożnikowego, z utrzymaniem ustaleń poczynionych podczas prac komisji sejmowych w zakresie podziału (80/20) przyznanej kwoty. Prace nad kompleksowym uregulowaniem problemu kwalifikacji i stanowisk służbowych wraz z opracowaniem nowych wersji rozporządzeń zostaną podjęte w najbliższym okresie, z terminem wprowadzenia tych zmian od 1 stycznia 2008 roku.
Przebiegiem procesu wprowadzania nowych regulaminów organizacyjnych.
Zgłoszono Komendantowi przypadki wprowadzania nowych regulaminów organizacyjnych z dniem 1 stycznia br. Weryfikując przedstawioną sytuację Komendant Główny wyraził dezaprobatę wobec takiej sytuacji, potwierdzając iż dotyczy to w szczególności województw: opolskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego.
Wprowadzenie tych regulaminów przez poszczególnych Komendantów w w/w województwach, może spowodować, iż nie wszyscy strażacy zostaną objęci planowanymi podwyżkami według dotychczasowych grup zaszeregowania.
Komendant Główny potwierdził wcześniejsze informacje o obligatoryjnym zachowaniu uposażeń na dwa lata przez strażaków, z co najmniej 20 letnim stażem (mniejszym niż 30 lat), tracących powyżej 1 grupy, z możliwością dalszego przedłużenia (na wniosek).
Zgodnie z wcześniejszymi wystąpieniami związku, przekazano Komendantowi negatywne uwagi w zakresie wprowadzanej reorganizacji i oceny dotychczasowej działalności Komendy Głównej jako nadinterpretacji obowiązujących regulacji i poczynionych wcześniej uzgodnień (zmiany winny dotyczyć tylko zmian ilościowych, bez konieczności wprowadzania ograniczeń jakościowych w zakresie rodzaju i ilości poszczególnych stanowisk).
W toku dalszej dyskusji Komendant poinformował o zamiarze powołania zespołu oceniającego skutki reformy w poszczególnych województwach i konieczności zakończenia do tego czasu wprowadzenia nowych regulaminów w skali całego Kraju. Na podstawie wyników uzyskanych w w/w zespole od maja br. planowane jest rozpoczęcie prac nad zmianami rozporządzeń w tym m.in. kwalifikacje, płace (kierunek wprowadzenia systemu wskaźnikowego), z terminem wejścia zmian od 1 stycznia 2008 roku. Wprowadzane kompleksowe zmiany dotyczyłyby w szczególności kwalifikowania stanowisk, likwidacji podwójnych stanowisk oraz problemu zaniżania grup. Dodatkowo podjęte prace dotyczyłyby podjęcia próby przypisania korpusów do grup zaszeregowania wraz z uwzględnieniem zgłaszanych uwag i wniosków oraz wyników prac w/w zespołu.
Przebieg i zasady przeprowadzenia akcji awansowej w 2007 roku.
Komendant Główny poinformował, iż propozycja wraz ze szczegółowymi wytycznymi zostanie przedstawiona na naradzie Komendantów Wojewódzkich (ok. 21 lutego br.). W przypadku awansów oficerskich, poza podstawowymi kryteriami prawnymi (m.in. stanowisko i czasookres), w przypadku osób niebędących absolwentami SGSP, w składanym wniosku musi być wyraźnie zaznaczone, jakie czynności (zakres obowiązków) na zajmowanym stanowisku są zgodne z ukończonym (cywilnym) kierunkiem studiów.
Składane wnioski powinny być składane zgodnie ze stanowiskami według nowych regulaminów.
Podczas dyskusji przekazano Komendantowi, iż zastosowanie takiego rozwiązania jest złe i krzywdzące, powodujące jednocześnie zwiększenie zakresu osób objętych negatywnymi skutkami tzw. „reformy”.
Problemem czasu służby strażaków (ponadnormatywny czas służby-regulacje płacowe).
Rozpoczynając dyskusję nad problemem przeliczania nadgodzin, zgodnie z pismem Komendanta Głównego z dnia 18 stycznia br,. wskazano na liczne nieścisłości i niekonsekwencje w przesłanych interpretacjach dotyczących czasu służby strażaków. Dodatkowo przedstawiono przypadki i praktyki wydawania przez Komendantów polecenia zmian w zakresie wypracowanych nadgodzin w zamkniętym już okresie rozliczeniowym.
Kontynuując dyskusję w tym zakresie Komendant Główny podtrzymał swoje stanowisko zawarte w cytowanym piśmie, informując jednocześnie, iż niedopuszczalne jest ingerowanie w ewidencję czasu służby i dokonywanie tzw. „wyzerowania” nadgodzin wykazanych za 2006 rok, wskazując jednocześnie na konieczność ustalania harmonogramu służb „przyjmując przeciętnie 40 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym”. Wszystkie powstające w tym zakresie niedomówienia i konflikty wynikają z braku jednoznacznego określenia pojęć czasu normatywnego i ponadnormatywnego, co jest przedmiotem planowanych i przygotowywanych przez Komendę Główną zmian w ustawie.
Dodatkowo planowana jest zmiana ustawy wprowadzającą możliwość uzyskania przez strażaków „rekompensaty” za przepracowane nadgodziny, wypłacane ze środków pozapłacowych zgodnie z planem poszczególnych Komendantów (planowana ewentualna wypłata do 15 następnego miesiąca po zakończeniu okresu rozliczeniowego). Wraz z powyższymi zmianami planowana jest także zmiana w zakresie przeliczania funduszu nagród – wyłączenia tych kwot wzorem wojska i policji z podstawy „wskaźnika”- projekt pod koniec ubiegłego roku wyszedł z KG PSP.
Kończąc spotkanie wskazano na konieczność podjęcia wysiłku w zakresie dokonania charakterystyki poszczególnych stanowisk pracy, a w szczególności określenie i zatwierdzenie szczegółowego katalogu zadań i czynności całej formacji. Dodatkowo przedstawiono Komendantowi, problem obowiązującego już przepisu transportowego, i braku reakcji na zgłaszane i dotychczas nieuwzględniane uwagi i poprawki do zagadnień tam regulowanych.
***
W dniu 31 stycznia i 1 lutego 2007 roku odbyło się posiedzenie Prezydium i Zarządu Głównego Związku. W czasie trwania obrad przedyskutowano i omówiono następujące problemy i tematy:
1. Przedstawienie materiałów i przebiegu spotkań konsultacyjnych w zakresie PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA MSWIA W SPRAWIE UPOSAŻENIA STRAŻAKÓW PSP ( spotkania styczeń br.)
2. Omówienie oraz propozycja wystąpień Związku w zakresie :
- reorganizacji komend - GAZETA PRAWNA – 10.01.2007 r.
- rozporządzenie w sprawie przeszkolenia – MSWiA – 10.01.2007 r.
- Propozycja wystąpienia z pismem o spotkanie z Ministrem.
3. Przedstawienie i omówienie odpowiedzi GŁÓWNEGO INSPEKTORA PRACY w sprawie ustawowo uregulowanych norm czasu pracy.
- pismo MSWiA
- interpretacja odpowiedzi GIP (stosunek pracy/stosunek służbowy)
4. Omówienie wystąpień KG PSP dotyczących CZASU SŁUŻBY – pismo KG z dnia 18 stycznia 2007 roku,
- 22 stycznia 2007 roku wystąpienie o pomoc prawną w zakresie interpretacji prawnej dotyczącej problemu czasu służby strażaków – Forum ZZ.
5. Przyjęto i wpisano do Krajowego Rejestru Organizacji NSZZ PP 2 nowych organizacji (wielkopolskie, dolnośląskie).
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP