25 czerwca 2020 roku
KOMUNIKAT
Posiedzenie w trybie zdalnym ( ZOOM )
Zagrożenie sanitarno - epidemiologiczne - wirus SARS-CoV-2
Kontynuując wcześniejsze działania i podjęte ustalenia, w dniu 25 czerwca 2020 r,, odbyło się Posiedzenie Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa. Spotkanie po raz kolejny odbyło się w trybie spotkania zdalnego.
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną i zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne wywołane wirusem SARS-CoV-2, podjęto decyzje o przełożeniu organizacji uroczystości 30 LECIA NSZZ Pracowników Pożarnictwa na rok przyszły, tj. czas po zakończeniu pandemii, pozwalający na w pełni bezpieczny przebieg i organizację naszego święta. Wstępnie przyjęto datę 26/28 maja 2021 roku, przy zachowaniu dotychczasowego miejsca (Krasiczyn woj. Podkarpackie) oraz harmonogramu zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Jednocześnie podjęto decyzję iż tegoroczne obrady Krajowej Konferencji Delegatów Związku odbędzie się w trybie zdalnym w dniu 22 października 2020 roku – szczegółowe dane w zakresie udziału i organizacji konferencji zostaną przesłane oddzielnym trybem do zainteresowanych organizacji.
Przechodząc do aktualnych informacji w zakresie działalności Związku w tym szczególnym okresie, dokonano podsumowania zadań i wystąpień Związku, zwracając szczególną uwagę na poniższe tematy:
- Przebieg i realizację podwyżek w 2020 roku dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych jako realizację zapisów porozumienia Federacji ZZ SM z MSWiA
– pamiętajmy iż zgodnie z zasadami rozdziału tych środków zapewniono udział związków zawodowych w procesie uzgadniania tych środków. - Kontynuowanie dotychczasowych działań w temacie funkcjonowania rozdziału środków i rozliczania środków na nadgodziny. W minionym okresie następowało dalsze systematyczne zbieranie danych i ich weryfikacja wraz udostępnieniem danych do poszczególnych województw. Temat ten będzie kontynuowany
w wystąpieniu do MSWiA. I należy tutaj pamiętać o deklaracji Ministerstwa: (…) że każda nadgodzina zostanie zapłacona lub oddana jako czas wolny. Środki na ten cel są zabezpieczone, a jeśli istnieją jakieś nieprawidłowości to należy je zgłaszać wówczas będzie to poddane wnikliwemu sprawdzeniu. - Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej – dodatek przedemerytalny. Dodatkowo projekt zawiera rozwiązania w zakresie m.in. wyżywienia podczas długotrwałych akcji, ćwiczeń, przeszkolenia i rozwiązań dyscyplinarnych. W trakcie dyskusji zgłoszono problem strażaków posiadających pełne uprawnienia emerytalne a nie podlegające zapisom w zakresie dodatku przedemerytalnego, poprzez niezaliczenie czasu pracy w cywilu i służby w jednostkach ochrony przeciwpożarowej przed rozpoczęciem służby w PSP. Tematyka ta będzie przedmiotem opracowania i wystąpienia Związku.
- Omówiono zapisy i rozwiązania w zakresie rozwiązań tzw. „Tarczy” - prawa funkcjonariuszom do dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz prawa do 100% uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym za okres nieobecności w służbie spowodowany poddaniem się obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, likwidacji Inspekcji Sanitarnej MSWiA, redukcji zatrudnienia (info MSWiA: nie będą podejmowane żadne działania organizacyjne związane z nową specustawą w zakresie redukcji zatrudnienia…), ograniczeniem wysokości odpraw - 05 czerwca 2020 roku podczas spotkania wiceminister SWiA Maciej Wąsik poinformował:
(..) zapisy ,,tarczy 4.0” – rozwiązania projektowane w tej ustawie nie będą dotyczyły funkcjonariuszy a jedynie pracowników zatrudnionych na mocy kodeksu pracy. - Tematykę prac Zespołu Komendanta Głównego PSP, powołanego Decyzją Nr 49 z dnia 26 maja 2020 r. którego zadaniem jest opracowanie zmian w wymaganiach funkcjonalno-użytkowych i normach należności przedmiotów umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Dotychczas odbyły się dwa spotkania w/w gremium.
- Wstępnie omówiono otrzymany w dniu 23 czerwca 2020 roku Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z decyzją Kierownictwa KG PSP, poprawiony projekt został przekazany do zaopiniowania przez Związki Zawodowe. Proszę o przesłanie ewentualnych uwag i spostrzeżeń.
- Działania Fundacji Pomocy Poszkodowanym Funkcjonariuszom i Pracownikom Państwowej Straży Pożarnej oraz Członkom Ich Rodzin „Solidarni” oraz zaawansowanie prac nad wprowadzeniem nowego programu ubezpieczeniowego dla strażaków PSP - STRAŻAK 5.0 ( 30 czerwca wstępny termin podpisania nowej umowy ! ! ! ).
- Przedstawiono ofertę Kancelarii Custos Sp. z o.o. – Nowa oferta usługi prawnej dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych i rodzin. Oferta kierowana jest do związków zawodowych (szczebel wojewódzki i zakładowy) jak również lub przede wszystkim do związkowców i ich rodzin (rozwiązanie funkcjonuje w ZZS Florian).
- Przedstawiono przebieg i kontynuację akcji medialnej kolegów z Poznania "Kostucha jest szybsza". Strażacy z Wielkopolski o piciu alkoholu nad wodą (...) Alkohol i woda w parze nie idą i cała nasza akcja to jest dosadne ostrzeżenie i próba ponownego uświadomienia, że jak się pije to się nie wchodzi do wody - podsumowuje Dariusz Wojcieszak, który razem z kolegami z NSZZ Pracowników Pożarnictwa w Wielkopolsce jest inicjatorem i autorem akcji.
Ponadto w trakcie dyskusji przedstawiciele organizacji terenowych z terenu kraju zgłosili następujące tematy, które staną się podstawą dalszych działań i wystąpień Związku:
- Tematyka wprowadzania systemu 24/24 wraz z nieuprawnioną kwestią rozliczania urlopów w czasie wolnym strażaka,
- Problem nierównego traktowania funkcjonariuszy w stosunku do rozwiązań cywilnych w zakresie potrąceń i rozliczania 20% chorobowego ( kwestia kwoty i podstawy potrąceń + ewentualne przeznaczenie tych środków na fundusz nagród ),
- Przedstawiając przykłady niepoprawnego naliczania i planowania dyżurów strażaków, zgłoszono wniosek o podjedzie działań na szczeblu Federacji ZZ/Forum ZZ w kierunku wprowadzenia odpłatności za pozostawania w dyspozycji pracodawcy, zgodnie z wyrokami i rozwiązaniami stosowanymi w UE.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP