W nawiązaniu do pisma Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr DZ-WOP.0230.1.2024.EM z dnia 14 lutego 2024 roku, dotyczącego projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa, przedkłada uwagi jakie napłynęły do Związku w procesie konsultacji.
W naszej ocenie, zakres proponowanych zmian oraz ich ewentualny wpływ na kształt i działania naszej formacji nie uzasadniają zastosowania tak drastycznie krótkiego terminu opiniowania oraz zastosowanej klauzuli „akceptacji”, naruszającej uprawnienia związków zawodowych.
Zgodnie z uzasadnieniem otrzymany projekt dotyczy w szczególności tematu ujednolicenia rozwiązań prawnych, dotyczących określania kategorii zdolności do służby kandydatów do służby, ze szczególnym wskazaniem na procedury przyjęcia do Państwowej Straży Pożarnej byłych funkcjonariuszy, co wywołało najwięcej obaw
i dyskusji w naszych szeregach.
Chcielibyśmy wyrazić swoje obawy i sprzeciw wobec decyzji przywrócenia do służby w straży pożarnej osób z obniżonymi kryteriami zdrowotnymi. Rozumiemy, że każdy człowiek zasługuje na szansę, by służyć społeczeństwu, ale musimy także zważać na bezpieczeństwo zarówno tych, którzy pełnią służbę, jak i tych, którym służba jest świadczona.
Obniżenie kryteriów zdrowotnych może wprowadzić niebezpieczeństwo zarówno dla samego strażaka, jak i dla osób, którym mają oni pomagać. Służba w Państwowej Straży Pożarnej wymaga doskonałego zdrowia fizycznego i psychicznego, aby skutecznie radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi, które często zagrażają życiu i zdrowiu ludzi.
Decyzja ta może również wpłynąć negatywnie na morale i efektywność całego zespołu. Wymagania zdrowotne są ustanowione nie tylko po to, by ochronić strażaków, ale także dla dobra całej społeczności, którą oni obsługują. Wprowadzenie obniżonych kryteriów zdrowotnych może zwiększyć ryzyko nieudanych interwencji w sytuacjach zagrożenia.
Warto także zastanowić się, czy istnieją inne sposoby wsparcia osób, które
z różnych powodów nie spełniają standardowych kryteriów zdrowotnych, zamiast bezpośredniego przywracania ich do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej. Może istnieć wiele innych roli społecznych, gdzie ich umiejętności i doświadczenie mogą być równie cenne.
W związku z powyższym NSZZ Pracowników Pożarnictwa proponuje rozważyć ponownie decyzję przywracania do służby w Państwowej Straży Pożarnej osób
z obniżonymi kryteriami zdrowotnymi, z myślą o bezpieczeństwie zarówno strażaków, jak i społeczności, której służą.
Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na wprowadzenie działań motywujących do dłuższego pozostawania w służbie, co w naszym przekonaniu jest kluczowe dla utrzymania stabilności i ciągłości działania formacji. Tworzenie środowiska pracy, w którym funkcjonariusze czują się docenieni i zmotywowani, może przyczynić się do zwiększenia ich zaangażowania i lojalności, a także opóźnić decyzję przejścia na zaopatrzenie emerytalne.
Długotrwała obecność w służbie może przynieść korzyści zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy. Strażacy, którzy są aktywnie motywowani, zazwyczaj wykazują większą satysfakcję z służby/pracy, co przekłada się na lepszą wydajność
i jakość świadczonych usług. Długoterminowa współpraca z zespołem również sprzyja budowaniu silnych relacji, co korzystnie wpływa na atmosferę w miejscu pracy. Ponadto służba w Państwowej Straży Pożarnej wiąże się z momentami, w którymi strażacy narażają swoje życie i wzajemnie zapewniają sobie bezpieczeństwo. Zaufanie w zespole jest w tym przypadku kwestią priorytetową.
Warto inwestować w programy rozwojowe, szkolenia i możliwości awansu, aby strażacy mieli szansę rozwijać się w ramach formacji. Uznawanie osiągnięć i nagradzanie za długoletnią pracę mogą być silnymi bodźcami do pozostawania w służbie na dłuższą metę. Jednocześnie, słuchanie opinii funkcjonariuszy, uwzględnianie ich potrzeb
i tworzenie atrakcyjnych warunków pracy stanowią klucz do zbudowania zdrowego
i zmotywowanego zespołu.
Wreszcie, budowanie branżowej kultury opartej na wzajemnym szacunku, współpracy i zrozumieniu, może być kluczowym elementem motywującym do długotrwałego zaangażowania. Skoncentrowanie się na rozwoju kompetencji interpersonalnych i tworzenie przyjaznego środowiska służby/pracy sprzyjającego równowadze między życiem zawodowym a prywatnym może przyczynić się do zatrzymania wartościowych funkcjonariuszy w formacjach MSWiA na dłuższy okres.
Ponadto podkreślenia wymaga fakt iż konstrukcja i kształt nowego przepisu będzie wpływał negatywnie nie tylko na proces naboru ale i awansowania w Państwowej Straży Pożarnej, ponieważ może służyć upolitycznianiu stanowisk kierowniczych/dowódczych, co nie powinno mieć miejsca w naszej formacji. Ponadto proces zapoznania osób, które będą przywracane do służby po długotrwałej absencji, z nowymi przepisami, procedurami i oprogramowaniem spowolni pracę i wpłynie negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie naszej formacji.
Za Zarząd
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Do wiadomości:
- Forum Związków Zawodowych,
- Komendant Główny PSP.