K O M U N I K A T
10/11 grudnia 2013 roku
Posiedzenie Prezydium i Zarządu Głównego NSZZ PP
W dniu 10 i 11 grudnia 2013 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium i Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Realizując program posiedzenia przedyskutowano i omówiono następujące tematy:
1. Przebieg i zaawansowanie spraw w zakresie projektu ustawy ws. zwolnień lekarskich funkcjonariuszy („L-4”) + świadczeń odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób … w tym działania FEDERACJI ZZ SM.
Aktualnie istnieją Dwa obszary możliwe do osiągnięcia kompromisu i uwzględnienia w części lub całości poglądów zaprezentowanych przez FZZSM:
- odstąpienie od proponowanego w projekcie okresu 182 dni, po którym byłoby możliwe zwolnienie ze służby żołnierza lub funkcjonariusza z powodu choroby;
- zagwarantowanie przekazania środków z 20 % wynikających ze zmniejszenia uposażenia w okresie choroby w sposób zapewniający, iż środki te trafią do osób pełniących służbę w zastępstwie chorych funkcjonariuszy i żołnierzy.(kontrola Komisji SW funkcjonowania ustawy)
- Brak kompromisu i zgody na wprowadzenie okresu przejściowego/buforowego.
2. Przygotowania Związku do udziału w IV Kongresie Forum Związków Zawodowych – wytypowano przedstawicieli Związku do udziału w w/w Kongresie (maj 2014 roku).
3. Aktualny stan i stopień zaawansowania spraw w zakresie dyskryminacji i postępowań skargowych. (wielkopolska, zachodniopomorskie) Omówiono i przedyskutowano przebieg postępowań sądowych, skargowych oraz toczącego się postępowania dyscyplinarnego – podjęto decyzje o dalszym postepowaniu i wsparciu ze strony związku.
4. Sprawy dotyczące Fundacji Pomocy Poszkodowanym Funkcjonariuszom i Pracownikom PaństwowejStraży Pożarnej oraz Członkom Ich Rodzin „SOLIDARNI”
5. Omówiono i przedstawiono przebieg spotkań członków Zarządu Głównego z organizacjami terenowymi (woj. zachodniopomorskie i podlaskie), w tym podjęto uchwałę o wpisaniu do Krajowego Rejestru Organizacji związku w Dzierżoniowie woj. Mazowieckie, i uaktualnieniu wpisu organizacji w Szczecinie.
6. Przedstawiono i szczegółowo omówiono Opinię Związku w sprawie Kodeksu zasad etyki zawodowej. W dniu 28 listopada 2013 roku została przedstawiona opinia w tym zakresie zespołowi pracującego nad w/w dokumentem:
(…) W ocenie Związku wprowadzenie Kodeksu jest potrzebne, lecz w przeważającej części opinii panuje przekonanie iż w zaproponowanej formie, zostanie on wykorzystany jako kolejne „narzędzie dyscyplinujące” w rękach przełożonych. Czytając zapisy Kodeksu widzi się prostego strażaka, przełożony jest ustawiony trochę pond te zasady, a przedstawione propozycje wprost nie odnoszą się do tej „uprzywilejowanej” grupy szczególnie odpowiedzialnej za współżycie koleżeńsko-społeczno-zawodowe.
Wobec powyższego, oczywistym jest brak rozdziału lub zasad dotyczących sprawowania stanowisk i funkcji kierowniczych. W naszej ocenie należy te stanowiska szczególnie wyróżnić zasadami etyki - in plus , gdyż mają ogromny wpływ na jakość służby/pracy i postawy podległych funkcjonariuszy i pracowników.
(…) Z punktu widzenia prawnego zaproponowany dokument nie stanowi aktu rangi powszechnie obowiązującej, więc jego znaczenie w zasadzie ma charakter pomocniczy. W związku z tym wskazane byłoby rozważenie aby w sprawach związanych z zarzutami w zakresie łamania Kodeksu Etycznego uwzględnić możliwość powołania na wniosek związku zawodowego Komisji ds ETYKI (patrz rozwiązania parlamentarne). W skład Komisji weszliby przedstawiciele związków zawodowych, stanowiąc nie mniej niż 50% składu Komisji. Przewodniczącym Komisji w sprawach związanych z zarzutami w zakresie łamania Kodeksu Etycznego jest Przewodniczący Związków Zawodowych. W ramach wprowadzenia tego rozwiązania należałoby zmodyfikować obowiązujące normy i zapisy dotyczące Komisji Dyscyplinarnych.
Podejmując dyskusję nad aktualną sytuacją w służbie, zwrócono szczególną uwagę na napływające do związku wystąpienia/prośby dotyczące przejawów niekorzystnych i krzywdzących działań przełożonych względem strażaków i pracowników cywilnych. Wraz z wcześniej omawianymi już podobnymi przypadkami prowadzonymi już przez związek, można mówić o intensyfikacji występowania takich działań i wykorzystywania posiadanych uprawnień i podległości służbowej przeciw funkcjonariuszom i pracownikom.
W ramach w/w posiedzenia odbyło się spotkanie członków Zarządu Głównego z Komendantem Głównym PSP gen. brygadierem Wiesławem LEŚNIAKIEWICZEM i Z-cą Komendanta Głównego PSP nadbryg. Piotrem KWIATKOWSKIM. W spotkaniu uczestniczył także Dyrektor Biura Kadr i Organizacji st. bryg. Tomasz Zając oraz Doradca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Ireneusz Królik. Podczas spotkania poruszono sprawy związane z odnotowanymi przypadkami dyskryminacji i nierównego traktowania w tym otrzymane odpowiedzi KG. W podjętej dyskusji przekazano Kierownictwu, duże zdeterminowanie i negatywną ocenę związku w przedstawianych i sygnalizowanych sprawach przekraczania przez przełożonych uprawnień i uprzedzeń w zakresie interpretacji i stosowania prawa.
Poinformowano Komendanta i podjęto dyskusję w sprawie planowanych wystąpień związku w sprawie dodatkowego zarobkowania (braku formy decyzji i możliwości odwołania) oraz zebranych i opracowanych uwag związku w zakresie organizacji ratownictwa medycznego w tym w szczególności uprawnień i szkolenia ratowników medycznych. Wskazano także na problem kursów podoficerskich i braków jakie w tym zakresie występują w skali kraju, oraz powstających problemów w zakresie trybu odbywania przeszkolenia zawodowego w zawodzie strażak.
Spotkanie zakończono złożeniem życzeń świąteczno-noworocznych.
W minionym okresie wystosowano pisma w sprawie:
18 listopada 2013 roku
– KG PSP – wystąpienie z prośbą o wyjaśnienie sprawy kontynuacji w roku bieżącym, wypłat dodatkowych należności dla pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej w wysokości 145,00 zł. brutto miesięcznie wraz z wydatkami pochodnymi jakie miały miejsce w roku 2012.( pytanie - Czy wzorem roku ubiegłego możliwe jest jeszcze w tym roku wypłacenie pracownikom cywilnym dodatkowych należności oraz na jakich zasadach winno się to odbywać? )
26 listopada 2013 roku
– KG PSP – wystąpienierekompensaty za nadgodziny z drugiego półrocza 2012 roku oraz pierwszego półrocza 2013 - udzielenie informacji na temat: stanu wydatkowania i wykorzystania środków, wysokość powstałych ewentualnych niedoborów lub oszczędności w zakresie w/w środków, ewentualnego zagrożenia braku środków na pełną wypłatę rekompensat za nadgodziny wypracowane w obecnym i przyszłym okresie rozliczeniowym, a planowane w budżecie na 2014 rok.
28 listopada 2013 roku
– KG PSP – Opinia w/s Kodeksu zasad etyki zawodowej funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (uwagi patrz wyżej).
Podjęto decyzję o wystosowaniu pism w sprawie:
12 grudnia 2013 roku
- KG PSP - Wniosek o uszczegółowienie postanowień „Zasad organizacji ratownictwa medycznego” z lipca 2013 r. – (…) Oznacza to że część funkcjonariuszy mających pełnić funkcję instruktora ratownictwa medycznego winno posiadać uprawnienia „ratowników medycznych” w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Skoro docelowo każda z JRG winna zatrudniać min. po 12 instruktorów implikuje to, że w skali kraju tysiące funkcjonariuszy będzie zobligowanych do podnoszenia/uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. (…)
(…)Kto zatem będzie odpowiedzialny za szkolenie strażaków „ratowników medycznych” w myśl nowego zarządzenia Komendanta Głównego o podniesieniu gotowości operacyjnej w zakresie ratownictwa medycznego? Spór kompetencyjny pomiędzy Ministrem Zdrowia a ministrem właściwym do spraw wewnętrznych w zakresie szkolenia wydaje się być nieunikniony.(…)
12 grudnia 2013 roku
- KG PSP – (…) ZG NSZZ PP w załączeniu przedkłada wystąpienia Koła NSZZ PP przy KP PSP w Szczecinku. Powyższe wystąpienia stanowiły jedną z podstaw wczorajszej dyskusji, stanowiąc jednocześnie wskazanie na złożoność, wielowątkowość i niejednoznaczność występujących w tamtejszej Komendzie spraw i sytuacji.(…)
12 grudnia 2013 roku
- KG PSP – Wobec napływających zapytań i zgłaszanych problemu związanego z aktualną formą odbywanie szkolenia podstawowego w zawodzie strażak, Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa zwraca się z prośbą o ustosunkowanie się do poniższych problemów i powstających w tym zakresie pytań. (…) Nasze wątpliwości i uwagi sprowadzają się do tego że:
-
Taka osoba pozbawiona jest ochrony prawnej jaką daje Ustawa o PSP dla strażaka.
-
Po zmianie zasad szkolenia podstawowego strażaka taka osoba przez okres prawie sześciu miesięcy traci okres który jest zaliczany do służby w PSP.
-
Przez ten okres czasu w jednostkach organizacyjnych PSP utrzymywane są wakaty co jest być może korzystne finansowo dla PSP ale nie jest korzystne dla dobra służby i nie jest korzystne dla przyszłego strażaka.
Nasze wnioski:
-
Proponujemy zmianę Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej włączając do służby kandydackiej szkoły podoficerskie PSP. Takie rozwiązanie rozwieje wszystkie wątpliwości i problemy z tym związane.
-
Kierowanie na szkolenie kandydatów do służby przed zatrudnieniem spowodowane jest z pewnością daleko idącymi oszczędnościami budżetowymi i pozyskiwaniem pieniędzy na szkolenia z powiatowych urzędów pracy; tylko czy te oszczędności nie są pozorne i w dodatku mają się odbywać się kosztem kandydatów do służby w PSP ?(…)
Aktualnie znajdują się w przygotowaniu wystąpienia:
- Rzecznik Praw Obywatelskich – w sprawie ograniczeń związanych z funkcjonowaniem rozwiązań prawnych w zakresie podejmowania przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej zajęcia zarobkowego poza służbą.
- KG PSP – w sprawie „oświadczeń majątkowych” dla funkcjonariuszy (opracowania wzoru powyższego oświadczenia dla szeregowych funkcjonariuszy, interpretacji obowiązujących rozwiązań i prawa w tym zakresie).
Osoby zainteresowane szczegółami powyższych wystąpień proszę o kontakt mailowy.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP