Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych MSWiA oraz MS
Komunikat FZZ SM
W dniu 26 listopada 2013 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie FZZSM. W trakcie posiedzenia omówiono szczegółowo dotychczasowy stan prac nad projektami ustaw ws. zwolnień lekarskich i świadczeń odszkodowawczych.
Federacja z dużą dezaprobatą przyjęła fakt niezapraszania przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych na posiedzenia podkomisji Spraw Wewnętrznych, na której rozpatrywano przedmiotowe projekty ustaw. Sytuacja taka ma miejsce pomimo wcześniejszych deklaracji składanych przez Przewodniczącego KSW, iż związki zawodowe będą uczestniczyły w całości procesu legislacyjnego.
Federacja postanowiła skierować pisma do Marszałek Sejmu RP oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.
Ponadto Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych postanowiła podtrzymać w pełni dotychczasowe formy protestu polegające na oflagowaniu oraz prowadzeniu akcji informacyjnej.
Federacja krytycznie oceniła postępowanie osób, które swoim działaniem publicznie dyskredytują reprezentantów FZZSM uczestniczących w pracach legislacyjnych nad projektami ww. ustaw, rozpowszechniając na swoich stronach internetowych kłamliwe informacje w tym zakresie. Taki sposób zachowania może przyczynić się do osłabienia pozycji negocjacyjnej FZZSM a w konsekwencji do przyjęcia przez Sejm RP niekorzystnych rozwiązań dla funkcjonariuszy służb mundurowych.
FZZ SM
(-) PODPISY
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych MSWiA oraz MS
Po spotkaniu przedstawicieli FZZ SM w dniu 26 listopada br. wystosowano dwa pisma, pierwsze do Marszałek Sejmu Pani Ewy Kopacz oraz drugie do Przewodniczącego Komisji Spraw Wewnętrznych Pana Marka Wójcika.
Warszawa 26 listopada 2013 roku
Szanowna Pani
Ewa Kopacz
Marszalek Sejmu RP
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w nawiązaniu do deklaracji złożonej podczas spotkania z delegacją Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w trakcie pikiety przed Sejmem RP i wysłuchania publicznego w dniu 27 sierpnia 2013 roku uprzejmie prosi Panią Marszałek o pilne spotkanie. Spotkanie przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych reprezentujących prawie 200 tysięcy funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej umożliwiłoby przedstawienie Pani Marszałek w sposób bezpośredni naszych obaw i nurtujących nasze środowisko problemów. Szczególnie w ostatnim okresie czasu nasze duże zaniepokojenie wzbudził sposób procedowania w Sejmie RP rozwiązań prawnych dotyczących zwolnień lekarskich oraz świadczeń odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostającej w związku ze służbą.
Pomimo składanych wcześniej deklaracji o woli pełnej otwartości i zapewnień o dążeniu do kompromisu, na który liczyliśmy, jesteśmy jako strona społeczna konsekwentnie pomijani w trakcie prac w podkomisjach nad tymi jakże ważnymi dla środowiska mundurowego projektami ustaw. Uniemożliwia nam to bezpośrednie odniesienie się do złych i szkodliwych dla służb mundurowych rozwiązań, które znalazły się w projektach. Mając na względzie deklaracje Pani Marszałek, które padły podczas ostatniego naszego spotkania, przedstawienie stanowiska reprezentantów służb mundurowych dawałoby niewątpliwie nadzieję na zapobieżenie uchwaleniu przez Parlament ustaw, mających negatywny wpływ na morale naszych służb, a tym samym na stan bezpieczeństwa w naszym kraju"
FZZ SM (-)
Warszawa 26 listopada 2013 roku
Szanowny Pan
Marek Wójcik
Przewodniczący Komisji
Spraw Wewnętrznych Sejm RP
W dniach 11 lipca i 12 września 2013 roku przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych uczestniczyli w spotkaniach z udziałem Pana Przewodniczącego.
Podczas pierwszego z tych spotkań zapewniał Pan reprezentantów FZZSM, iż będą mogli brać udział we wszystkich etapach procesu legislacyjnego w sprawach fundamentalnych dla naszych środowisk projektów ustaw dotyczących zwolnień lekarskich i świadczeń odszkodowawczych funkcjonariuszy. Pomimo to już kilkakrotnie nie zostaliśmy zaproszeni na posiedzenia podkomisji zajmującej się ww. projektami, co uważamy za nieprawidłowe i sprzeczne ze złożonymi obietnicami.
Z kolei na spotkaniu FZZ SM z klubem Parlamentarnym Platformy Obywatelskiej 12 września br., Pan Przewodniczący stwierdził, że Pańską wolą jest, by w trakcie procedowania w Sejmie projektu ustawy ws. L-4 funkcjonariuszy doszło do rozmów kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z reprezentantami Federacji na ten temat. Niestety, do rozmów tych do chwili obecnej nie doszło, co również zostało przez nas odebrane negatywnie, jako ewidentny brak woli dojścia ze związkami zawodowymi do porozumienia i ustaleń mogących satysfakcjonować zarówno autorów projektów, jak i uprawnionych reprezentantów służb mundurowych.
Przypominamy, że w trakcie wcześniejszych spotkań wielokrotnie formułowaliśmy postulaty w zakresie między innymi wprowadzenia do ustawy ws. L-4 okresu karencji oraz wydłużenia liczby dni, po której funkcjonariusz może zostać zwolniony ze służby w wyniku choroby. Prosimy Pana Przewodniczącego o pilne odniesienie się do zastrzeżeń sformułowanych w niniejszym piśmie"
FZZ SM (-)