Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych MSWiA oraz MS
KOMUNIKAT
Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych
z dnia 10 października 2013 roku
F-37/2013
W dniu 10 października 2013 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, podczas którego omówiono bieżące działania federacji w/s projektu ustawy o L-4. Dokonano podsumowania wyników rozmów z wszystkim klubami parlamentarnymi, ze społem ds. służb mundurowych, przewodniczącym sejmowej komisji spraw wewnętrznych. Omówiono przebieg akcji protestacyjnej wysłuchania publicznego w Sejmie RP. Postanowiono wystosować wspólnie z Konwentem Dziekanów WP prośbę do Prezydenta RP o spotkanie celem przedstawienia stanu prac nad ustawą jak i argumentów środowiska służb mundurowych przemawiających za zaprzestaniem jej procedowania. Podjęto decyzję o wystąpieniu do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych z wnioskiem o skierowanie na podstawie art. 158 i 159 Regulaminu Sejmu RP, przyjętego Uchwałą Sejmu RP z dnia 30 lipca 1992 roku dezyderatu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Sprawiedliwości celem opracowania raportów o stanie zdrowia funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Ponadto Federacja poparta decyzje Prezydium ZG NSZZ Policji ws wypowiedzi Ministra Spraw Wewnętrznych stawiającej w negatywnym świetle funkcjonariuszy i ich rodziny. Federacja ZZ Służb Mundurowych poparta inicjatywę o zawiązaniu komitetu protestacyjno-strajkowego trzech central związkowych w województwie pomorskim i zwraca się z apelem o jak najliczniejszy udział swoich członków w manifestacji w Gdańsku.
W tym samym dniu odbyło się posiedzenie podkomisji SW poświęcone projektowi ustawy o L-4. Komisji przewodniczył poseł Tomasz Szymański stronę rządową reprezentował Sekretarz Stanu MSW Pan Piotr Stachańczyk. Uczestniczący w posiedzeniu przedstawiciele Federacji wskazywali na ułomności projektowanych rozwiązań dotyczących wprowadzenia zapisów o obniżeniu do 80% uposażeń dla funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich oraz innych proponowanych zmian. Strona związkowa nie neguje potrzeby wprowadzenia mechanizmów kontrolnych, ale kategorycznie sprzeciwia się wprowadzeniu zmian niekorzystnych dla funkcjonariuszy.
Głos w dyskusji wielokrotnie zabierała poseł Krystyna Łybacka / SLD /, która wskazywała na potrzebę opracowania dobrych mechanizmów kontroli zwolnień, co w jej ocenie pozwoliłoby wyeliminować nieprawidłowości związane z L4. Wskazała na brak wystarczających danych pozwalających na przeprowadzenie rzetelnej debaty nad projektem. Wyraziła zadziwienie, że strona rządowa pomimo wielu argumentów, które padły w trakcie wysłuchania publicznego do chwili obecnej nie podjęła żadnych rozmów ze stroną związkową, celem wypracowania kompromisu. Nie podjęcie rozmów w ocenie Pani poseł jest zmarnowaniem tak ważnego wydarzenia, jakim było wysłuchanie publiczne. Następnie głos zabrała poseł Krystyna Ozga /PSL/, która podkreśliła potrzebę wprowadzenia regulacji pozwalających na ściślejszą kontrolę W obszarze zwolnień lekarskich. Uczestniczący w posiedzeniu poseł Michał Jach zaznaczył, że wprowadzenie regulacji w tym kształcie może spowodować, iż funkcjonariusze i żołnierze będą pełnili służbę pomimo choroby, co negatywnie może wpłynąć na realizowane zadania. Przewodniczący Konwentu Dziekanów WP płk Marian Babuśka podzielił negatywne stanowisko federacji w kwestii zaproponowanych zmian dotyczących L-4. Podkreślił, ze środowisko żołnierzy jest zaniepokojone tymi rozwiązaniami i pomimo tego, iż nie mogą bezpośrednio brać udziału W formach protestu przyjętych przez federację to się z nimi w pełni solidaryzuje i je popiera.
Reprezentujący stronę rządową Pan Piotr Stachańczyk w ocenie federacji nie przedstawił żadnego nowego i istotnego argumentu przemawiającego za wprowadzeniem projektowanych rozwiązań.
Przedstawiciele federacji jak i członkowie podkomisji wystąpili do sekretarz stanu MSW o przekazanie wszystkich danych i analiz będących w posiadaniu ministerstwa celem ustosunkowania się do nich jak również zebrania podobnych danych dotyczących Służby Więziennej i żołnierzy.
Przewodniczący podkomisji poinformował, że kolejne posiedzenie, na którym będą omawiane przedstawione materiały odbędzie się podczas następnego posiedzenia Sejmu RP.
FZZSM zwraca się do struktur wojewódzkich z wnioskiem o kierowanie ewentualnych
swoich wystąpień i decyzji do organów centralnych poprzez federację krajową z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozwoli to na skoordynowanie i uporządkowanie form działania.
(-) PODPISY
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, po zapoznaniu się z Decyzją nr 38/VI/2013 Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w sprawie wypowiedzi Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z dnia 2.10.2013. dla Gazety Wyborczej, w której sugerował, że funkcjonariusze policji pochodzą z patologicznych rodzin, w pełni popiera treść wspomnianej decyzji i uznaje, że niedopuszczalnym jest podważanie autorytetu podległych służb przez jakiegokolwiek konstytucyjnego ministra.
(-) PODPISY
Federacja Służb Mundurowych w pełni popiera inicjatywę zawiązania komitetu protestacyjno - strajkowego trzech central związkowych w województwie pomorskim.
Jednocześnie apelujemy do swoich członków o jak najliczniejszy udział w manifestacji, organizowanej przez trzy centrale związkowe w dniu 9 listopada 2013 r. w Gdańsku.
(-) PODPISY