Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych MSWiA oraz MS
Spotkania FEDERACJI ZZSM
W dniu 24 września 2013 roku na terenie Sejmu RP odbyło się spotkanie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z Klubem Parlamentarnym Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz przedstawicielami Klubu Poselskiego Ruch Palikota.
Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego
Spotkanie FZZSM z Klubem Parlamentarnym PSL
24 września w gmachu Sejmu RP odbyło się spotkanie reprezentantów Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z Klubem Parlamentarnym Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Warszawa, 25 września 2013 r.
KOMUNIKAT
W dniu 24 września 2013 roku na terenie Sejmu RP odbyło się spotkanie przedstawicieli Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego z reprezentantami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
Ze strony Klubu Parlamentarnego PSL w spotkaniu udział wzięli:
- poseł Jan Bury – Przewodniczący Klubu;
- poseł Mirosław Pawlak - Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych Sejmu RP;
- poseł Zbigniew Sosnowski –Zastępca przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych;
- poseł Zbigniew Włodkowski – Zastępca Klubu,
- senator – Andżelika Możdżanowska;
Ze strony FZZ SM w spotkaniu uczestniczyli:
- Grzegorz Nems – Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
- Józef Partyka – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
- Marcin Kolasa – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG;
- Czesław Tuła – Przewodniczący ZG NSZZ FiPW;
- Krzysztof Hetman – Przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa;
- Jarosław Nowak – Wiceprzewodniczący ZK ZZS „Florian”.
Podczas spotkania przedstawiciele FZZSM poinformowali o przyczynach i postulatach prowadzonej akcji protestacyjnej oraz zrelacjonowali przebieg dotychczasowych prac nad projektem ustawy ws. zwolnień lekarskich funkcjonariuszy. Zaprezentowano stanowisko Federacji w tej kwestii oraz przedstawiono szereg argumentów przemawiających za odrzuceniem projektu. Zwrócono uwagę, że przyjęcie projektu ustawy przez parlament w obecnym kształcie, zmierza de facto do likwidacji odrębnego systemu dla służb mundurowych. W ocenie Federacji, proponowane rozwiązania spowodują, że funkcjonariusze znajdą się w gorszej sytuacji niż pracownicy korzystający z uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy. Funkcjonariusze nie będą mieli płatnych nadgodzin ani ekwiwalentu za służbę w porze nocnej, święta i dni ustawowo wolne.
Ponadto podniesiono kwestię zamrożenia płac w służbach mundurowych, przeznaczania środków z wakatów na bieżące funkcjonowanie służb oraz przedstawiono dane dotyczące zwiększonej liczby zwolnień ze służby w formacjach podległych MSW w latach 2010 – 2012, wskazujące na dodatkowe wydatki z budżetu wynikające z forsowania przez rząd niekorzystnych dla funkcjonariuszy rozwiązań.
Podczas spotkania wyrażono sceptycyzm co do realności zawartego w projekcie ustawy ws. L-4 rozwiązania przewidującego wypłatę dodatkowych nagród dla funkcjonariuszy pełniących służbę za osoby nieobecne z powodu choroby. Przedstawiciele FZZ SM poinformowali o propozycji 90-dniowej karencji, w toku której uposażenie funkcjonariusza przebywającego na zwolnieniu lekarskim pozostawałoby pełnopłatne oraz rozwiązaniach polegających na uszczelnieniu obecnego systemu.
Odnosząc się do wypowiedzi reprezentantów Federacji, poseł Jan Bury zadeklarował, że Klub Parlamentarny PSL zaprosi Ministra Spraw Wewnętrznych na najbliższe posiedzenie Klubu. Celem tego spotkania będzie zapoznanie się ze stanowiskiem MSW i przedstawienie własnych propozycji w kwestii przedmiotowego projektu ustawy.
Za Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych:
Marcin Kolasa
Spotkanie FZZSM z KP Ruchu Palikota
24 września 2013 roku na terenie Sejmu RP odbyło się spotkanie przedstawicieli Klubu Poselskiego Ruch Palikota z reprezentantami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
Warszawa, 25 września 2013 r.
KOMUNIKAT
24 września 2013 roku na terenie Sejmu RP odbyło się spotkanie przedstawicieli Klubu Poselskiego Ruch Palikota z reprezentantami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
Ze strony Klubu Poselskiego Ruch Palikota udział wzięli:
- poseł Artur Dębski – Zastępca przewodniczącego Komisji do Spraw Służb Specjalnych;
- poseł Adam Penkalski – Komisja Spraw Wewnętrznych Sejmu RP;
- poseł Tomasz Makowski – Parlamentarny Zespół ds. Służb Mundurowych;
- poseł Jerzy Borkowski
Ze strony FZZ SM w spotkaniu uczestniczyli:
- Grzegorz Nems – Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
- Józef Partyka – Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
- Marcin Kolasa – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG;
- Czesław Tuła- Przewodniczący ZG NSZZ FiPW;
- Krzysztof Hetman- Przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa;
- Jarosław Nowak – Wiceprzewodniczący ZK ZZS „Florian”.
W trakcie spotkania zapoznano reprezentantów KP RP z przyczynami i postulatami obecnego protestu, a w szczególności z zastrzeżeniami dotyczącymi projektu ustawy ws. zwolnień lekarskich funkcjonariuszy. Przedstawiono stanowisko Federacji i argumenty uzasadniające odrzucenie projektu ustawy. Zwrócono uwagę, że przyjęcie przez parlament projektu ustawy w obecnym kształcie przyczyni się do likwidacji odrębnego systemu dla służb mundurowych. Zdaniem Federacji, funkcjonariusze znajdą się w gorszej sytuacji niż pracownicy korzystający z uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy, nie mając płatnych nadgodzin ani ekwiwalentu za służbę w porze nocnej, święta i dni ustawowo wolne.
Ponadto omówiono kwestię zamrożenia płac funkcjonariuszy, niedoszacowania budżetów służb mundurowych oraz przeznaczania środków z wakatów na bieżące funkcjonowanie służb. Odnosząc się do projektu ustawy ws. L-4, reprezentanci Federacji przedstawili posłom KP RP dane dotyczące liczby zwolnień ze służby w formacjach podległych MSW w latach 2010 – 2012, wskazujące na dodatkowe wydatki z budżetu wynikające z forsowania przez rząd niekorzystnych dla funkcjonariuszy rozwiązań.
W swoim wystąpieniu poseł Artur Dębski wyraził pogląd, że w ciągu ostatnich 20 lat z winy polityków następuje dezawuowanie znaczenia i roli służb mundurowych. W jego ocenie jest to zły kierunek. Co do kwestii projektu w sprawie L-4, KP RP uważa go za złe rozwiązanie. W związku z powyższym jest przeciwko zaproponowanym rozwiązaniom w projekcie ustawy.
Za Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych:
Marcin Kolasa