Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych MSWiA oraz MS
Komunikat
W dniu 7 lutego 2013 roku na wniosek Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Służb Mundurowych pod przewodnictwem posła Marka Balta. W spotkaniu tym ze strony Federacji uczestniczyli: Mariusz Tyl - przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Oleksak - przewodniczący ZZS Florian, Krzysztof Hetman - przewodniczący NSZZ Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Frątczak - wiceprzewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz Tomasz Krzemieński -wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, a także reprezentanci organizacji emerytów służb mundurowych.
Spotkanie m.in. poświęcone było projektowi ustawy o ograniczeniu do 80 % uposażenia za czas choroby w służbach mundurowych. Przedstawiciele FZZSM w swoich wystąpieniach uzasadnili negatywne stanowisko Federacji wobec proponowanych zmian, zwracając uwagę na nieprawdziwe dane w zakresie średniej liczby dni zwolnienia lekarskiego przypadających na jednego ubezpieczonego w ZUS zawarte w uzasadnieniu projektu i konieczność ujęcia w projekcie płatnych nadgodzin oraz gratyfikacji za służbę pełnioną w porze nocnej i dni ustawowo wolne, a także podkreślając brak dialogu ze stroną społeczną.
Członkowie Federacji ZZ SM poinformowali członków Komisji Sejmowej, że nikt do tej pory nie uwzględnił uwag Związków Zawodowych zgłoszonych do projektu i nie było żadnych rozmów i konsultacji ze stroną społeczną, o które zabiegała Federacja. Przekazano informację, że Federacja ZZ SM podjęła decyzję o odrzuceniu przedłożonego projektu w całości i postanowiła zwrócić się do Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu i Ministra Spraw Wewnętrznych z wnioskiem o niezwłoczne wstrzymanie prac legislacyjnych ze względu na niedopuszczalną manipulację danymi statystycznymi dotyczącymi absencji chorobowej funkcjonariuszy.
Podczas spotkania jeszcze raz wyjaśniliśmy parlamentarzystom stanowisko związków, podkreślając, że od dłuższego czasu powoduje to niepokój w środowiskach Służb Mundurowych, który niczemu dobremu nie służy.
Parlamentarny Zespół ds. Służb Mundurowych przyjął stanowisko wyrażające zaniepokojenie tą sytuacją oraz wnoszące o pilne odniesienie się przez Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Wewnętrznych do uwag zgłoszonych do projektu. Przewodniczący zespołu poinformował również, że zgłosił interpelację na temat projektu.
Przewodniczący Zespołu Pan poseł Balt zwrócił się do przedstawicieli Związków Zawodowych z prośbą o niezwłoczne dostarczenie Zespołowi danych na temat procedowania tego projektu, zgłaszane przez związki uwagi i propozycje w tym zakresie.
Dodatkowo podczas spotkania poruszono następujące tematy:
1) Obniżenie funduszu socjalnego dla emerytów. Przedstawiciele organizacji emeryckich służb mundurowych poinformowali o swoim ostrym sprzeciwie w tej sprawie i apelu o tzw. wysłuchanie społeczne. Zespół parlamentarny przyjął stanowisko co do apelu, postanawiając zwrócić się w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW.
2) Upowszechnienie wiedzy na temat niesienia pierwszej pomocy.
Przewodniczący zespołu poinformował o planowanym w najbliższym czasie spotkaniu jego członków z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. Na wniosek przewodniczącego KKW NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, jedno z kolejnych posiedzeń zespołu ma być poświęcone reorganizacji SG.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
( - ) Krzysztof Hetman