Federacja Związków Zawodowych Służb
Mundurowych MSWiA oraz MS
KOMUNIKAT
Informuję, że w dniu dzisiejszym Sejm RP, po burzliwej dyskusji, głosami koalicji przyjął ustawę emerytalną służb mundurowych, zgodnie z projektem przyjętym przez Komisję Nadzwyczajną, kierowaną przez pos. Sławomira Neumanna (PO), która obradowała w dniach 4, 7 i 10 maja 2012 roku. Posłem sprawozdawcą Komisji został pos. Janusz Dzięcioł (PO).
Ustawa i nowe zasady obejmą wyłącznie przyjętych do służby po 31 grudnia 2012 roku. Nadal będzie to system zaopatrzeniowy. Wszyscy, którzy pełnią aktualnie służbę muszą pamiętać, że zachowanie praw nabytych, prawa do obecnego systemu emerytalnego jest bezwzględnym osiągnięciem zespołu negocjacyjnego związków zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
W nowej ustawie ulegają zmianie następujące zasady:
- funkcjonariusz, żołnierz nabędzie prawo do zaopatrzenia emerytalnego po 25 latach służby i osiągnięciu wieku 55 lat;
- podstawa wymiaru emerytury obliczana będzie z 10 lat służby wybranej przez funkcjonariusza lub żołnierza; maksymalna wysokość 75%;
- zlikwidowane będą również zasady podwyższania wymiaru emerytury za służbę w warunkach szczególnych (nurkowanie, antyterroryści, personel latający, pływający, służba wywiadowcza). Pozostanie jedynie możliwość podwyższania wymiaru emerytury za każdy dzień służby na froncie oraz w strefie wojny.
Utrzymany zostanie również zapis art. 41 ust. 2 pkt 4 dający możliwość zwalniania policjanta ze służby w przypadku nabycia prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej, co pozostaje w całkowitej sprzeczności z ideą nowelizacji ustawy emerytalnej mającej zachęcać policjantów do dłuższej służby.
Wszystkie wnioski i opinie kierowane przez Federację ZZ Służb Mundurowych do Prezydenta RP, Premiera, jak również składane na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej bezpośrednio lub poprzez posłów zostały głosami posłów koalicji odrzucone.
Informuję, że opinie i wnioski zostaną niezwłocznie przekazane do Marszałka Senatu RP i Prezydenta RP odpowiedzialnego konstytucyjnie za cały system bezpieczeństwa zewnętrznego, jak również funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa wewnętrznego.
Skierowane zostanie również do Prezydenta RP żądanie pilnego spotkania z reprezentacją Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w celu przedstawienia merytorycznych zastrzeżeń i uwag do przyjętej przez Sejm RP ustawy.
Posiedzenie Komisji było transmitowane na żywo przez TV Parlament.
Za Radę Główną Federacji ZZ Służb Mundurowych
Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni DUDA