Poniżej główny powód (według MSW) nieuwzględnienia uwag Związków Zawodowych przedstawionych w procesie konsultacji:
(...) Uwaga nieuwzględniona
Przedstawione propozycje są sprzeczne z propozycjami przedstawionymi w expose Premiera.
W exposé Pan Premier uznał obowiązujący system emerytur służb mundurowych za jedno ze źródeł nadmiernie powiększających deficyt finansów państwa, wskazując na konieczność wprowadzenia w nim zmian, polegających na wydłużeniu minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat oraz wprowadzeniu minimalnego wieku emerytalnego w wymiarze 55 lat, podkreślając jednocześnie, że proponowane zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę, a będą się odnosiły do osób, które rozpoczną służbę po wejściu w życie nowego systemu.
Podkreślenia wymaga, iż Pan Premier nie wskazał w exposé na możliwość rozszerzenia systemu emerytalnego służb mundurowych o inne służby, nie objęte systemem, a zatem przygotowany projekt dotyczy tylko zmian ustaw emerytalnych służb objętych obecnie systemem zaopatrzeniowym.
Zestawienie zgłoszonych uwag i postulatów do projektu ustawy o zmianie ustawy emerytalnej ... , wraz ze stanowiskiem projektodawcy znajduje się na stronie MSW pod adresem:
http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/242/20413
* przebieg spotkania w Komunikacie Federacji
Federacja Związków Zawodowych Służb
Mundurowych MSWiA oraz MS
Warszawa, 08 marca 2012 r.
F-13/2012
K O M U N I K A T
W dniu 8 marca 2012 roku w Warszawie odbyło się spotkanie Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego, a także Wiceministra Spraw Wewnętrznych Michała Deskura oraz Wiceministra Sprawiedliwości Stanisława Chmielewskiego z przedstawicielami związków zawodowych wchodzących w skład Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, KSP NSZZ "Solidarność", reprezentatywnych central związków zawodowych i związków zawodowych Służby Celnej.
Zgodnie z przesłanym zaproszeniem przedmiotem spotkania miały być m.in. kwestie związane z rozwiązaniami zaproponowanymi w projekcie nowelizacji ustawy emerytalnej oraz inne istotne problemy dotyczące funkcjonariuszy oraz żołnierzy.
Spotkanie w dużej mierze zdominowały wystąpienia przedstawicieli związków zawodowych służby celnej, którzy przedstawili argumenty za włączeniem tej formacji do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego służb mundurowych. Z kolei Minister Spraw Wewnętrznych odniósł się do niektórych uwag związków zawodowych do projektu zmiany ustawy emerytalnej. Przedstawicie FZZSM zgodnie z art. 19 ust.3 ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych zażądali pisemnej informacji na temat przekazanych przez nie opinii wraz z uzasadnieniem, wnieśli także o zorganizowanie odrębnej konferencji uzgodnieniowej w sprawie zmian w ustawie emerytalnej, gdyż zawarte w obecnym zestawieniu uwag lakoniczne stwierdzenia o ich niezgodności z exposé Premiera nie spełniają tego warunku. W odpowiedzi minister Cichocki poinformował, iż w najbliższym czasie związki zawodowe otrzymają pisemne stanowiska w sprawie skierowanych uwag, które zamkną zdaniem ministra proces konsultacji. MSW oświadczył, że nie przewiduje dodatkowego spotkania uzgodnieniowego, po czym zakończył spotkanie.
Zdaniem FZZSM przebieg spotkania stoi w jaskrawej sprzeczności z przyjętymi zasadami dialogu społecznego. Konsultacje w sprawie tak ważnej dla funkcjonariuszy służb mundurowych, jaką jest ustawa emerytalna, mają charakter pozorowany i służą wyłącznie odnotowaniu na stronie MSW, że doszło do spotkania. W tej sytuacji FZZSM nie wyklucza dalszych działań protestacyjnych, również w okresie EURO 2012.
Federacja Związków
Zawodowych Służb Mundurowych