U C H W A Ł A
Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA
z dnia 14 grudnia 2011 roku
w sprawie
braku waloryzacji i podwyższenia uposażeń dla wszystkich służb mundurowych
Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa oceniając aktualną sytuację, w tym rozwiązania zawarte w projekcie ustawy budżetowej na 2012 rok, przekładającej się na kolejny rok braku środków finansowych na waloryzację i wzrost uposażeń funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, wyraża duże zaniepokojenie i dezaprobatę wobec przyjęcia przez Rząd takich rozwiązań.
Jako niedopuszczalne i nieodpowiedzialne a wręcz godzące w jedność służb jest przyznanie podwyżek tylko jednej służbie w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Stanowi to negowanie wcześniejszych porozumień i zaprzeczenie wypracowanych w poprzednich latach rozwiązań, zmierzających do stworzenia sprawnego wzajemnie spójnego systemu służb mundurowych, stojących u podstaw bezpiecznego Państwa.
Aktualnie proponowane rozwiązani powodują iż jako funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb mundurowych, stajemy się funkcjonariuszami drugiej - gorszej kategorii ! Takie różnicowanie i przeciwstawianie sobie służb, jest niezrozumiałe tym bardziej wobec wcześniejszych wysokich ocen ich działania (zarówno ze strony Rządu jak i społeczeństwa) w przypadkach zdarzeń kryzysowych.
Przeciwstawiając się i nie zgadzając się na takie traktowanie wszystkich funkcjonariuszy, Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa ogłasza z dniem 14 grudnia 2011 roku gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej.
Upoważnia się Prezydium Zarządu Głównego oraz Przewodniczącego Związku do podjęcia wszelkich niezbędnych i prawnie dopuszczonych działań (w tym akcji protestacyjnej) zgodnie z Ustawą o Związkach Zawodowych i Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych celem podwyższenia uposażeń dla wszystkich służb mundurowych. Forma i zakres podjętych działań zostanie określona poprzez wspólne porozumienie central związkowych działających w ramach związków zawodowych służb mundurowych.
Za Zarząd
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Uzasadnienie:
Obserwując aktualną sytuację w zakresie zmian systemu emerytalnego, oraz propozycji budżetowych na 2012 rok, różnicujących poszczególne służby i przekładających się na kolejny już rok bez waloryzacji i podwyżek dla strażaków, wyrażamy zaniepokojenie i dezaprobatę wobec braku perspektywy realizacji wcześniejszych obietnic i zapowiedzi.
Uważamy za niezbędne i konieczne, ujęcie w trwających aktualnie pracach nad projektem budżetu na 2012 r., środków niezbędnych do wdrożenia wielokrotnie już zapowiadanej kontynuacji o Programu Modernizacji służb na lata 2012 – 2016 i podnoszonej podczas rozmów zespołu związkowo – rządowego wzrostu i waloryzacji uposażeń w służbach mundurowych. Realizacja tych zapowiedzi pozwoli na urzeczywistnienie wcześniej podpisanych porozumień, będąc jednocześnie znaczącym krokiem w zakresie poprawy warunków materialnych funkcjonariuszy i ich rodzin, ale również wyrazem priorytetowego traktowania bezpieczeństwa publicznego i powszechnego przez Państwo.
Wybiórcze potraktowanie poszczególnych służb w zakresie wzrostu uposażeń, jak i brak reakcji na wnioski i argumenty strony społecznej podczas prowadzonych rozmów, świadczą o próbie zróżnicowania i podzielenia środowiska funkcjonariuszy służb mundurowych. Jednocześnie zaprzepaszczeniu ulega wieloletni trud włożony w realizację ustaleń i porozumień zapoczątkowanych w 1997 roku i kontynuowanych przez wszystkie kolejne Rządy (w tym porozumienia z 1999 roku i 2003 roku) w zakresie zrównywania i unifikacji świadczeń i uposażeń funkcjonariuszy. Znajdując bezpośredni wyraz w wprowadzonym i zrealizowanym "Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009". Przyjęcie tych wszystkich rozwiązań umożliwiło zastosowanie jednorodnych i jednoznacznych unormowań związanych ze służbą świadczeń należnych funkcjonariuszowi, uwzględniając aktualną sytuację społeczno-gospodarczą, konsolidując jednocześnie całe środowisko poprzez realizację napływających uwag i oczekiwań funkcjonariuszy. Czyżby wszystkie te lata poszły w zapomnienie i zostały zmarnowane !
Po zebraniu i ocenie nadesłanych i przedstawionych propozycji rozwiązań różnych form akcji protestacyjnej w tym przyjęcie form protestu tzw. „strajku włoskiego”, Zarząd Główny przedstawia pod dalszą dyskusję m.in. następujące formy protestu:
-
oflagowanie jednostek organizacyjnych PSP wraz z medialną akcją informacyjną ,
-
wystąpienie z informacją do parlamentarzystów w sprawie nierównego traktowania służb,
-
zwiększenie dokładności i skrupulatności w zakresie kontroli i odbioru obiektów administracyjnych i użyteczności publicznej,
-
akcja sprawdzenia stanu BHP w Jednostkach Ratowniczo Gaśniczych (zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami)
-
skrupulatne przestrzeganie zasad BHP podczas wyjazdów do działań ratowniczych,
-
zaprzestanie wykonywania czynności nie związanych bezpośrednio z działaniami ratowniczymi,
-
forma elektronicznej zmasowanej akcji wysyłania korespondencji z postulatami na adresy i serwery administracji rządowej,
-
ogólnopolska akcja odbierania należności w zakresie świadczeń osobowych (urlopy, nadgodziny inne świadczenia)
Ponadto proponuje się zorganizowanie ogólnopolskiego dnia krwiodawstwa pod hasłem
„Ratujemy życie nie tylko w służbie”
Ewentualne propozycje zmian i rozszerzenia powyższego katalogu
proszę przesyłać na adres zwrotny.