Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, dnia 15.06.2011 r.
F-29/2011
KOMUNIKAT
15 czerwca 2011 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie zespołu rządowo - związkowego ds. reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. Spotkaniu przewodniczył minister Michał Boni, a udział w nim wzięli ponadto wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, szefowie służb, dyrektor ZER MSWiA, przewodnicząca Centralnej Komisji Lekarskiej MSWiA. Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i KSP NSZZ "Solidarność" oraz przewodniczący Konwentu Dziekanów Oficerów WP.
Podczas spotkania przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Antoni Duda przekazał ministrowi Boniemu stanowisko Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych ws. założeń nowej ustawy emerytalnej (w załączeniu), w którym zawarto stwierdzenie, iż FZZSM dopuszcza możliwość wydłużenia w nowym systemie stażu służby uprawniającego do minimalnych uprawnień emerytalnych do 25 lat bez określenia wieku, bądź też określenie minimalnego wieku uprawniającego do świadczenia emerytalnego na poziomie nie wyższym niż 50 lat. Minister Boni z zadowoleniem przyjął tę propozycję, stwierdzając, że trzeba ją przemyśleć i być może warto pójść tą drogą.
Z deklaracji przewodniczącego zespołu wynika, że rozmowy trwają i intencją rządu jest ich zakończenie porozumieniem ze związkami zawodowymi, które byłoby wiążące dla kolejnej Rady Ministrów. Uchwalenie nowej ustawy emerytalnej w obecnej kadencji Sejmu jest praktycznie niemożliwe. Ustalono, że podczas kolejnego spotkania, które odbędzie się w dniu 6 lipca 2011 roku, ponownie omówione zostaną kwestie łączenia emerytury i renty oraz systemu orzecznictwa w formie odrębnej ustawy. Przedstawione zostaną również propozycje zachęcające funkcjonariuszy i żołnierzy do wydłużenia aktywności zawodowej, zaproponowane przez Federację Związków Zawodowych SM oraz Rząd. Ustalono ponadto, iż omówiona będzie możliwość waloryzacji płac funkcjonariuszy i żołnierzy oraz kontynuacji programu modernizacji służb.
Za Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych
Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni Duda
F-26/2011 Warszawa, dnia 15.06.2011 r.
STANOWISKO
FEDERACJI ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH SŁUŻB MUNDUROWYCH
WS. ZAŁOŻEŃ NOWEJ USTAWY EMERYTALNEJ
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zajmuje następujące stanowisko w sprawie założeń nowej ustawy emerytalnej dla służb mundurowych:
-
System emerytalny służb mundurowych ma charakter zaopatrzeniowy.
-
Zachowane zostają uprawnienia emerytalne dla wszystkich funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, PSP i Służby Więziennej oraz żołnierzy będących obecnie w służbie.
-
Zachowane zostaje uprawnienie do łączenia emerytury i renty oraz odrębny system orzecznictwa dla funkcjonariuszy i żołnierzy będących w służbie.
-
Nowy system orzecznictwa obejmie wyłącznie wszystkich, którzy podejmą służbę po wejściu w życie nowej ustawy emerytalnej.
-
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych dopuszcza możliwość wydłużenia w nowym systemie stażu służby uprawniającego do minimalnych uprawnień emerytalnych do 25 lat bez określenia wieku. Możliwe jest również określenie minimalnego wieku uprawniającego do świadczenia emerytalnego na poziomie nie wyższym niż 50 lat, z uwzględnieniem szczególnych warunków i charakteru służby, przy zwolnieniu na własną prośbę.
-
W nowym systemie emerytalnym po 25 latach służby podstawa wymiaru emerytury będzie wynosić co najmniej 55% i wzrastać za każdy kolejny rok służby o 3% aż do 85% podstawy wymiaru. Podstawą wymiaru świadczenia emerytalnego będzie uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku.
-
Nowa ustawa emerytalna obejmie wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy przyjętych do służby po jej wejściu w życie. Obecnie zatrudnieni funkcjonariusze i żołnierze będą mieli prawo wyboru systemu w dniu złożenia wniosku o przejście na emeryturę.
Federacja ZZSM akceptuje propozycję rządu dotyczącą kontynuacji programu modernizacji służb mundurowych oraz nad zmianami ustaw pragmatycznych w zakresie złagodzenia części przepisów pozbawiających funkcjonariuszy prawa do emerytury i mieszkania oraz wykreślenia zapisu umożliwiającego zwolnienie ze służby z tytułu 30 lat wysługi emerytalnej.
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Krzysztof Oleksak Mariusz Tyl
Przewodniczący ZG NSZZ PP Przewodniczący ZG NSZZP
Krzysztof Hetman Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Wiesław Żurawski