KOMUNIKAT
z posiedzenia ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa
W dniach 09 - 10 marca 2017 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego i Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa.
Spotkanie rozpoczęto od roboczego omówienia/podsumowania i doprecyzowania wystąpień Związku będących kontynuacją stanowisk Krajowej Konferencji Związku.
W najbliższym okresie planowane są m.in. wystąpienia w sprawie: finansowania działalności grupy ratownictwa specjalistycznego w PSP (wodnego, wysokościowego, itp.:) oraz problemu refundacji za wypracowane nadgodziny związane z ich działaniem; kontynuowania działań i wystąpień dotyczących podwyższenia kwot równoważników należnych funkcjonariuszom PSP; przyjęcia rozwiązań umożliwiających funkcjonowanie stanowisk łamanych miedzy korpusami.
Wymieniono uwagi i omówiono sposób i stan zaawansowania wypłat podwyżek wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych w 2017 roku, realizowanych w poszczególnych województwach w ramach uzgodnień płacowych i zapisów ustawy modernizacyjnej służb mundurowych. Przypominam iż w wypadku obu podpisanych porozumień funkcjonariusze/cywile funkcjonuje zapis: (…) komendanci wojewódzcy PSP, w uzgodnieniu z przedstawicielami struktur wojewódzkich związków zawodowych, dokonają rozdziału środków przeznaczonych na podwyżkę, na poszczególne komendy powiatowe (miejskie) PSP.
W trakcie obrad dokonano także podsumowania przebiegu i zaawansowanie prac w ramach Zespołów konsultacji Komendanta Głównego PSP (m.in.: zasad doskonalenia zawodowego; opracowania wymagań funkcjonalno-użytkowych dla budowanych obiektów na potrzeby jednostek organizacyjnych PSP; do opracowania zmian w wymaganiach funkcjonalno - użytkowych i normach należności przedmiotów umundurowania strażaków PSP; czasu służby w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów … oraz zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich oraz okresowej oceny sprawności fizycznej strażaka PSP) a także prac w ramach Grup Roboczych Forum Dialogu MSWiA w/s nadgodzin i pracowników cywilnych (w tym wystąpienia i dane robocze w/w grup).
Omawiając aktualny zakres i tematy poruszone w ramach Rady Dialogu Społecznego Podzespołu ds. służb mundurowych szczególną uwagę poświęcono:
- Ustawie o L-4" - przedstawiciel MSWiA poinformował, że główne zmiany będą dotyczyły:
- rozliczania w 100% pierwszych 30 dni zwolnienia lekarskiego,
- środki z tytułu oszczędności na wynagrodzeniach z powodu zwolnienia lekarskiego, będą przekazywane bezpośrednio na fundusz nagród bez dodatkowego subkonta tj. do wspólnego podziału,
- w przypadku nie dostarczenia zwolnienia lekarskiego do pracodawcy
w ustawowym terminie potrącana będzie kwota od wynagrodzenia
w wysokości 25% „dniówki” za każdy dzień po 8 dniu od wystawienia zwolnienia,
- w celu doprecyzowania zasad określania zwolnienia lekarskiego jako zwolnienie w związku ze służbą czy też bez związku ze służbą zaproponowana zostanie nowelizacja ustawy o komisjach lekarskich (z 24 XI 2014r.) gdzie „wpisany” zostanie cały nowy Rozdział V, który nada stosowne kompetencje komisjom lekarskim.
- ponadto przedstawiciele resortu poinformowali, że ww. projekt ustawy znajdzie się w najbliższych dniach na stronie internetowej BIP MSWiA !?.
- tematowi - przedstawiciel MSWiA poinformował, że przewidywane koszty dla budżetu to ok. 12,3 mln zł w roku 2019, które wzrosną na przestrzeni 10 lat do kwoty ok. 62,5 mln zł w roku 2028. Zgodnie z informacją MSWiA z dnia 08 września 2016 roku (…) według następujących reguł: doliczanie tych samych okresów i w takim samym wymiarze procentowym do podstawy wymiaru emerytury, w jakim mogą sobie doliczać je funkcjonariusze, przyjęci do służby po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1999 r., okresy pracy będą doliczane na wniosek funkcjonariusza, jeżeli jego emerytura będzie wynosiła mniej niż 75% podstawy jej wymiaru: po osiągnięciu przez niego 55 lat lub jeżeli będzie posiadał co najmniej 20 lat służby.
Szczególne znaczenia w ramach omawianych i aktualnych działań Federacji ZZ SM nabierają wszelkie informacje dotyczące prac nad zaopatrzeniowym systemem emerytalnym służb mundurowych. Informacje te wielokrotnie były dementowane przez MSWiA (m.in.: RDS - 31 stycznia 2017 roku .…resort nie pracuje nad takimi zmianami, Info MSWiA z dnia 24 stycznia 2017 roku „Gazeta Wyborcza” mija się z prawdą. MSWiA nie prowadzi prac nad zmianami w systemie emerytalnym służb mundurowych). Jest to temat podlegający nieustannemu monitorowaniu przez członków Federacji ZZ SM. Ostanie medialne zapowiedzi dotyczące wpisania ich do planu wicepremiera Morawieckiego, będą przedmiotem obrad i spotkania Prezydium Federacji ZZ SM zwołanej w trybie pilnym i poświęcone temu tematowi.
Podczas wspólnego posiedzenia Zarządu Głównego i Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ PP, odbyło się także spotkanie z Przedstawicielami Komendanta Głównego PSP, podczas którego członkowie obu Zarządów poruszali problemy i aktualne tematy z jakimi spotykają się na szczeblu terenowym. I tak m.in. zgłoszono i przedstawiono: występujące przypadki propozycji KW w/s przesunięć finansowych funkcjonariusze/cywile; brak środków na podwyżki cywili w WCPR Radom; problem rozliczania czasu służby osób kierowanych na szkolenia; występujące problemy z obsadą stanowisk (na przykładzie instruktora ratownictwa medycznego – potrzeba powrotu do stanowisk łamanych); aktualny przebieg akcji awansowej. Kończąc spotkanie zapowiedziano tematykę wystąpień Związku.
Podjęto uchwałę o wpisaniu do Krajowego Rejestru Organizacji nowej organizacji NSZZ Pracowników Pożarnictwa przy Komendzie Powiatowej PSP w Mławie.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
(-) Przewodniczący ZG NSZZ PP