W dniach 11 października - 13 października 2017 roku w Mielnie-Unieściu, odbyły się obrady Krajowej Konferencji Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa. Omawiając aktualną sytuację w służbie dokonano podsumowania i oceny działalności Związku, udzielając absolutorium Zarządowi Głównemu za okres objęty sprawozdaniem. Podczas Zjazdu omówiono m.in.:
- Przebieg rozmów i realizację podwyżek przewidzianych w ramach ustawy modernizacyjnej na lata 2017-2020 dla służb mundurowych,
- Udział Związku oraz przebieg prac w instytucjach dialogu społecznego, w tym Rady Dialogu Społecznego (Podzespół ds. Służb Mundurowych działający w ramach Zespołu Problemowego ds. Usług Publicznych), Forum Dialogu Społecznego przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji ( ), Forum Związków Zawodowych,
- Współpracę i współdziałanie Związków Zawodowych działających w Państwowej Straży Pożarnej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki tzw. pluralizmu związkowego,
- Aktualne działania FEDERACJI Związków Zawodowych Służb Mundurowych, w tym tematykę zaawansowania prac w zakresie "Ustawy o L-4" oraz zmian w zakresie „art. 15a”,
- W toku dyskusji dokonano oceny aktualnej sytuacji w służbie i zgłaszanych problemów występujących w jednostkach na terenie kraju.
Ponadto w trakcie obrad przedstawiono i przedyskutowano tematy związane m.in.: z wprowadzeniem nowego wzoru umundurowania specjalnego, danych uzyskanych przez Związek w zakresie tegorocznej akcji awansowej (wystąpienie i dane tabelaryczne z KG PSP), omówienie wystąpienia w/s Zał. nr 6 rozporządzenia MSW w sprawie stanowisk służbowych (odpowiedź MSWiA + aktualne działania Związków Zawodowych PSP prowadzone są niezależnie i wielotorowo). Duże nadzieje i oczekiwania wzbudza informacja (…) Komendant Główny PSP w przekazanym w tej sprawie stanowisku poinformował, iż dostrzegając potrzebę zmian w obowiązującym systemie kwalifikowania strażaków do mianowania lub powołania na określone stanowiska służbowe, powołał decyzją Nr 33 z 26 czerwca 2017 r. Zespół do prac nad projektami nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej oraz nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Zadaniem powołanego Zespołu jest m.in. ocena funkcjonowania obowiązujących rozwiązań we wskazanych obszarach oraz przygotowanie projektów zmiany stosownych rozporządzeń Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prace związane z przygotowaniem zmian legislacyjnych powinny zakończyć się do dnia 30 listopada 2017 roku. – Prace tego Zespołu nabierają szczególnego znaczenia wobec braku przedstawicieli związków Zawodowych w tym gremium.
W prowadzonych dyskusjach szczególną uwagę poświęcono praktycznemu aspektowi pluralizmu związkowego oraz wpływu aktualnej polityki na sytuacje i działania naszej formacji. Nie bez znaczenia pozostaje tu projekt powołania Biura Nadzoru Wewnętrznego (projekt MSWiA), który (…) odbierany jest w naszym środowisku jako wyraz braku zaufania do obecnie funkcjonujących służb oraz wypracowanych mechanizmów kontroli i sprawowania nadzoru nad nimi. (…) Następnym tematem budzącym szczególne wątpliwości w zakresie zadań Biura Nadzoru Wewnętrznego, są zapisy dotyczące „ujawniania i monitorowania zachowań zasady etyki zawodowej funkcjonariuszy nie będącej dotychczas w zakresie kompetencji Ministra. (…) – fragment Stanowiska Związku w tej sprawie.
I to właśnie ten zakres dotyczący etyki zawodowej, może stać się polem niedoprecyzowanych reguł i zasad, mogących bezpośrednio wpłynąć na każdego z nas. Mamy tylko nadzieję że wszelkie te zasady i działania będą obejmowały wszystkich strażaków, a zachowanie apolityczności oraz przestrzeganie Zasad etyki zawodowej funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej tylko wzmocni dotychczasowy wizerunek apolitycznej służby cieszącej się dużym zaufaniem społecznym.
Dodatkowo w dyskusji panelowej poruszono tematy: występujących ograniczeń w zakresie przydzielania dodatków motywacyjnych i nagród, zgody na dodatkowe zarobkowanie, nadinterpretacji przepisu w/s podległości służbowej (szczególnie w zakresie powinowactwa 2 stopnia), tematyka rozszerzenia zakresu działania służby w zakresie działań antyterrorystycznych oraz zadań z zakresu działań z materiałami promieniotwórczymi.
Niestety, po raz kolejny, wobec braku przedstawiciela Kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej, Delegaci nie mieli możliwości osobistego przekazania uwag i zweryfikowania tych problemów, na Konferencji Związku ….
Treść wniosków oraz podjętych uchwał i stanowisk będzie podstawą dalszych działań i wystąpień Związku w ramach realizacji ustaleń w/w Konferencji.
Kończąc Konferencję, oraz korzystając z obecności przedstawiciela Mentor S.A., wymieniono uwagi w zakresie funkcjonującego Programu Ubezpieczeniowego dla Funkcjonariuszy, Pracowników i emerytów PSP. Zwrócono uwagę, iż zasadnym byłoby zbadanie rynku ubezpieczeniowego pod kątem aktualnych propozycji ubezpieczeń i uaktualnienia oferty oraz warunków ubezpieczenia dla strażaków i emerytów PSP. Z uzyskanych informacji wynika, iż w najbliższym czasie takie zapytanie w imieniu trzech central związkowych wystosuje broker ubezpieczeniowy MENTOR SA.
Podsumowania ostatniego okresu działalności dokonał także w tym punkcie kol. Marek Garniewicz Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Poszkodowanym Funkcjonariuszom i Pracownikom Państwowej Straży Pożarnej oraz Członkom ich Rodzin „SOLIDARNI”. Szczególne miejsce w przedstawionej prezentacji miała wspólna akcja (Fundacji „Dorastaj z Nami” i Fundacji Pomocy PSP „Solidarni” przy wsparciu Komendy Głównej oraz wszystkich central związkowych Państwowej Straży Pożarnej) w zakresie pomocy, dla rodzin strażaków, którzy w dniu 25 maja 2017 roku podczas działań ratowniczych zginęli na służbie.
Składam szczególne podziękowanie dla członków Zarządu oraz wszystkich którzy aktywnie włączyli się w organizację Konferencji oraz delegatów wykazujących inicjatywę i aktywnie biorących udział w obradach. Jeszcze raz dziękuję za wsparcie i głos w dyskusji.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
/ - /
Krzysztof Hetman