W dniu 20 grudnia br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, pod przewodnictwem Elżbiety Rafalskiej – Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego.W posiedzeniuuczestniczyli: Andrzej Dera - Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisława Szweda – Sekretarza Stanu w MRPiPS, Marcina Zielenieckiego – Podsekretarza Stanu w MRPiPS oraz członków Rady i przedstawicieli rządu.
W trakcie obrad przedstawiono informacja na temat realizacji przez ZUS ustawy zmieniającej wiek emerytalny oraz ustawy wprowadzającej indywidualne rachunki składkowe płatników (e-Składka) - Prof.Gertruda Uścińska – Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiła prezentacje na temat przygotowań, realizacji i efektów działań podjętych w związku ze zmianami ustawowymi.
W dalszej części spotkania Rada przyjęła Uchwałę Nr 55 strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie projektu ustawy o jawności życia publicznego. Nabierająca szczególnego znaczenia wobec stale zmieniającej się treści w/w ustawy - w aktualnej wersji (z 12 grudnia 2017 roku) w dalszym ciągu brak jest funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w literalnym wykazie Art. 60, mogącym powodować tym samym upublicznienia oświadczeń majątkowych wszystkich strażaków PSP.
W trakcie dyskusji nad treścią powyższej uchwały kol. Krzysztof Hetman uczestniczący w posiedzeniu z ramienia Forum Związków Zawodowych zgłosił uwagi w zakresie:
- Braku funkcjonariuszy służb mundurowych w temacie wyłączenia jawności ich oświadczeń w projekcie uchwały i zapisach ustawowych (w tym funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej) – jako rozwiązanie naruszającą prawo do prywatności i ochronę należną funkcjonariuszowi państwowemu.
- Wobec pojawiających się nowych wersji opiniowanego projektu, w tym zapisów niezgodnych z dotychczasowymi rozwiązaniami i specyfiką służby (m.in. podawanie danych informacji o dochodach współmałżonków) przedstawiono wniosek o skierowanie projektu do podzespołu ds. służb mundurowych RDS.
Ostatecznie treść Uchwały NR 55 dotycząca jawności oświadczeń została przegłosowana w poniższym kształcie (zgodnie z dyskusją dotyczy poprzedniej wersji ustawy i nie zamyka procesu opiniowania i nie ogranicza prawa do zajmowania oddzielnego stanowiska).
Oświadczenia majątkowe. Zdecydowany sprzeciw budzi bardzo szeroki katalog podmiotów zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych, który w wielu przypadkach stanowi ingerencję w życie prywatne łamiąc konstytucyjną zasadę ochrony życia prywatnego, szczególnie że dane te mają być powszechnie dostępne. Do ujawniania oświadczeń majątkowych w szczególności nie powinni być zobowiązywani pracownicy służb mundurowych i funkcjonariusze niezajmujący stanowisk kierowniczych.
Aktualny stan prac nad projektem ustawy można śledzić pod poniższym linkiem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12304351/katalog/12465413#12465413
Komunikat RDS z dnia 20 grudnia 2017 roku znajduje się pod poniższym linkiem:
http://www.dialog.gov.pl/aktualnosci/art,901,posiedzenie-plenarne-rady-dialogu-spolecznego.html