S T A N O W I S K O
Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w/s projektu tzw. „ustawy dezubekizacyjnej” z dnia 14 listopada 2016 roku.
Wobec napływających zgłoszeń i wniosków interwencyjnych, realizując statutowe obowiązki oraz działając w imieniu macierzystych Organizacji wchodzących w skład Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, składamy stanowczy protest wobec sposobu i niedozwolonej zmiany treści oraz kształtu w/w ustawy przekazanej do konsultacji społecznych, domagając się wycofania zmian nie będących uprzednio przedmiotem konsultacji ze stroną społeczną.
Wprowadzenie tych niesprawiedliwych zmian poza trybem i ścieżką konsultacyjną dialogu społecznego, kwalifikuje wyżej wymieniony dokument i rozwiązania jako niekonstytucyjne, stające się swoistą karą dla szerokiej rzeszy funkcjonariuszy podejmujących i pozostających w służbie na rzecz demokratycznego państwa uzyskujących przy tym dobre wyniki i uznanie społeczne.
Zgodnie z wielokrotnymi, stanowczymi zapewnieniami Premier i Ministrów Rządu RP, że nie prowadzi się i nie planuje żadnych prac związanych ze zmianami w systemie emerytalnym służb mundurowych, przyjęto projekt, który zakłada obniżenie świadczeń nie tylko osobom, które "pełniły służbę wyłącznie w organach bezpieczeństwa".
Wspierając działania Rządu RP w celu poprawy sytuacji materialnej osób, które dały nam demokrację i wolność, pamiętać należy że to także związkowcy przyczynili się i walczyli o wielokrotnie dzisiaj cytowaną „sprawiedliwość społeczną”. Stojąc przez wiele lat na straży tych zdobyczy, funkcjonariusze naszych formacji dzisiaj, stają się ich zakładnikami i ofiarami.
Federacja ZZ SM dostrzega i popiera działania kierownictwa MSWiA w zakresie poprawy wizerunku, bezpieczeństwa państwa i obywateli oraz warunków służby i płac funkcjonariuszy MSWiA. Jednakże nie do przyjęcia jest fakt, że projekt ustawy dotyka także funkcjonariuszy, którzy obecnie realizują zadania mające istotny wpływ na stan bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, a wstąpili do służby przez dniem 31 lipca 1990 roku.
Zaproponowanie zapisu i rozwiązania że każdy, kto przed 31 lipca 1990 roku służył choć jeden dzień w SB lub jej pokrewnych "organach”, a potem przeszedł do pracy w służbach III RP, traci należne uprawnienia emerytalne, jest dyskryminacją tych funkcjonariuszy przez Państwo któremu poświęcili niejednokrotnie prawie trzydzieści lat służby wykonując wszelkie swoje obowiązki zgodnie z treścią składanego ślubowania – „z narażeniem zdrowia i życia”.
Już w trakcie wprowadzania poprzednich zmian w 2009 roku Trybunał Konstytucyjny wypowiadał się w tym zakresie stwierdzając:
„Każdy funkcjonariusz organów bezpieczeństwa Polski Ludowej, który został zatrudniony w nowo tworzonych służbach policji bezpieczeństwa, ma w pełni gwarantowane, równe prawa z powołanymi do tych służb po raz pierwszy od połowy 1990 r., w tym równe prawa do korzystania z uprzywilejowanych zasad zaopatrzenia emerytalnego”.
Ponadto, w tym samym wyroku Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu stwierdza:
„Służba w organach suwerennej Polski po roku 1990 także traktowana jest jednakowo, bez względu na to, czy dany funkcjonariusz uprzednio pełnił służbę
w organach bezpieczeństwa Polski Ludowej, czy też nie”.*
Funkcjonariusze, którzy służyli i służą z oddaniem dla Państwa Polskiego czują się dzisiaj oszukani i obrażani. Domagamy się szacunku i respektowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz dotrzymywania złożonych publicznie obietnic dla wszystkich, którzy podjęli służbę po 1990 roku dla naszego nowego demokratycznego Państwa.
Informujemy, że Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych żądając wycofania niekorzystnych i dyskryminujących zmian oraz w walce o dobre imię tysięcy funkcjonariuszy służb mundurowych ich rodzin podejmie wszelkie dopuszczone prawem działania, zgodnie z decyzją central związków zawodowych.
Żądamy, dla funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków i Państwa Polskiego, tworzenia rozwiązań prawnych zgodnych z Konstytucją RP i prawem międzynarodowym a przede wszystkim szacunku dla ich pełnej poświęcenia służby, podczas której często narażają życie i zdrowie służąc dla Państwa Polskiego i jego obywateli.
Przewodniczący
Federacji ZZ Służb Mundurowych
Krzysztof Hetman
Do wiadomości:
Prezydent RP,
Marszałek Sejmu RP,
Marszałek Senatu RP,
Prezes Rady Ministrów,
Minister Spraw Wewnętrznych,
Minister Sprawiedliwości,
Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych,
Szefowie Klubów Parlamentarnych,
Rzecznik Praw Obywatelskich,
NSZZ Solidarność,
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych,
Forum Związków Zawodowych.
* Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 lutego 2010 roku, sygn. akt K 6/09 - OTK ZU nr 2A/2010, poz. 15 w sprawie zgodności ustawy z dnia 23 stycznia 2009 roku o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin z art. 2, art. 10, art. 31 ust. 3 oraz art. 32 konstytucji. ( Dz.U. Nr 36, poz. 204 z dnia 10 marca 2010 r. )