Warszawa, dnia 5.05.2011 r.
F-18/2011
KOMUNIKAT
4 maja 2011 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne spotkanie zespołu rządowo – związkowego ds. zmiany systemu emerytalnego służb mundurowych. Spotkaniu przewodniczył minister Michał Boni, a udział w nim wzięli również wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki, wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, wiceminister obrony narodowej Czesław Piątas, dyrektor Zakładu Emerytalno – Rentowego i przewodnicząca Centralnej Komisji Lekarskiej MSWiA, szefowie służb i przewodniczący podzespołów. Stronę społeczną reprezentowali przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, KSP NSZZ „Solidarność” i Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Wojska Polskiego.
Podczas spotkania reprezentujący Radę Ministrów Michał Boni podtrzymał wcześniejsze stanowisko rządu, że dla uzyskania cząstkowej emerytury w nowym systemie konieczne powinno być równoczesne spełnienie dwóch warunków: 25 lat stażu służby i 55 lat życia, przy czym tezę o wieku określił jako „otwartą”. Zdaniem ministra Boniego, wprowadzenie propozycji zgodnej ze stanowiskiem podzespołów 1 i 2 oraz związków zawodowych, tzn. 20 lat służby i 50 lat życia, wymagałoby objęcia nowym systemem osób przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku. M. Boni stwierdził również, że rząd nadal trzyma się ustaleń z 10 grudnia 2010 roku, iż system emerytalny służb mundurowych w Polsce powinien mieć charakter zaopatrzeniowy, tzn. być finansowany z budżetu państwa. Zdaniem ministra, strona społeczna i podzespołu poszły z myślą o przyszłości „za mało radykalnie”, nie biorąc pod uwagę przede wszystkim stale rosnącej średniej długości życia w naszym kraju.
Odnosząc się do stanowiska ministra Boniego, przedstawiciele FZZSM, a także KSP NSZZ „S”, podtrzymali dotychczasowy pogląd o warunkach brzegowych nowego systemu (20 lat służby i 50 lat życia), a także o niedopuszczalności zmian w zakresie orzecznictwa inwalidzkiego i łączenia emerytury z rentą w odniesieniu do osób obecnie zatrudnionych. Strona związkowa zwróciła uwagę, że równoczesne wprowadzenie przez rząd trzech kontrowersyjnych elementów: reformy emerytur, braku waloryzacji uposażeń i ich „racjonalizacja” (80% za zwolnienia lekarskie) jest bezpośrednim powodem niepokojów i protestów oddolnych w służbach mundurowych.
Z kolei reprezentant Korpusu Dziekanów WP poinformował, iż żołnierze nie wyrażają zgody na ustalenie wieku uprawniającego do cząstkowej emerytury na poziomie 55 lat.
Zgodnie z propozycją przedstawioną przez przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów ustalono, że w celu sporządzenia raportu podsumowującego prace zespołu głównego i podzespołów zostaje powołana grupa robocza złożona z pięciu przedstawicieli strony rządowej, pięciu reprezentantów związków zawodowych wchodzących w skład FZZSM i NSZZ „S” oraz przedstawiciela Korpusu Dziekanów Oficerów WP.
W dniu 5.05.2011 r. odbyło się spotkanie organizacyjne grupy, na którym ustalono przygotowanie protokołu „zgodności i rozbieżności” do dnia 12 maja br. Przygotowany dokument zostanie przedstawiony w dniu 19 maja 2011 r. i poddany analizie na posiedzeniu zespołu rządowo – związkowego.
Komunikat sporządził: Tomasz Krzemieński ZG NSZZ Policjantów
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Krzysztof Oleksak Mariusz Tyl
Przewodniczący ZG NSZZ PP Przewodniczący ZG NSZZP
Krzysztof Hetman Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Wiesław Żurawski