w/s nadgodzin
W związku z sygnałami docierającymi z terenu kraju, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, zwraca się z prośbą o wyjaśnienie i podanie podstaw, dokonywanej, na podstawie polecenia Komendy Głównej PSP, kwalifikacji, weryfikacji i przeliczenia wypracowanych w II półroczu 2010 roku godzin nadliczbowych, będących podstawą do wypłaty rekompensaty pieniężnej za przedłużony czas służby.(...)
Warszawa 02 marca 2011 roku
ZG-I – 09/11
Pan
gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
W związku z sygnałami docierającymi z terenu kraju, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, zwraca się z prośbą o wyjaśnienie i podanie podstaw, dokonywanej, na podstawie polecenia Komendy Głównej PSP, kwalifikacji, weryfikacji i przeliczenia wypracowanych w II półroczu 2010 roku godzin nadliczbowych, będących podstawą do wypłaty rekompensaty pieniężnej za przedłużony czas służby.
Zgodnie z otrzymanymi informacjami, aktualnie w poszczególnych Komendach dokonywane jest ponowne naliczanie, kwalifikowanie i rozliczanie czasu służby strażaków za II półrocze 2010 roku. W niektórych przypadkach podobne weryfikacje dokonywane są w stosunku do wcześniejszych okresów rozliczeniowych (następuje tzw. „zerowanie” wcześniej nieodebranych nadgodzin).
Różnorodne rozwiązania i interpretacje stosowane są także w przypadku naliczania rekompensaty za godziny nadliczbowe za II okres 2010 roku dla funkcjonariuszy systemu codziennego oraz możliwości odebrania w naturze godzin powyżej określonej normy.
Uważamy, takie działania za niedopuszczalne i niezgodne z wcześniej przyjętą metodologią, tym bardziej, iż aktualnie prowadzone są pod pretekstem poleceń i wytycznych Komendy Głównej. Działania te prowadzą do chaosu i braku ciągłości stabilności i jednorodności rozwiązań.
Grafiki służb oraz udzielanie czasu wolnego strażakom realizowane było w oparciu o przepisy prawa oraz wypracowane zasady w poszczególnych komendach (w tym wytyczne KGPSP), których celem było m.in. tworzenie możliwie najmniejszych dysproporcji godzin ponad normę między strażakami. Dzisiaj poprzez prowadzoną weryfikację poprzednich okresów rozliczeniowych liczba godzin ponadnormatywnych może zostać ograniczona stając się dziełem przypadku. Uważamy, że w przypadku zamkniętego okresu rozliczeniowego, korekta godzin winna odbywać się tylko na zasadach roszczenia strony i prowadzona zgodnie z przepisami prawa.
Jednocześnie w naszej ocenie, pilnego uregulowania wymaga sprawa planowania czasu służb, aktualnie opracowywanego w różnych programach i aplikacjach. Ujednolicenie stosowanych wykładni i wytycznych oraz zastosowanie jednej aplikacji, znacząco uporządkowałoby powstające w tym zakresie rozbieżności – szczególnie w zakresie zamkniętych już okresów rozliczeniowych.
Dokonywanie aktualnie po raz kolejny weryfikacji i rozliczania czasu służby od 2005 roku, w chwili wchodzących zmian w tym zakresie, wzbudza duże zaniepokojenie i obawy o powstanie kolejnej granicy, wobec której nie będzie możliwe odebranie wypracowanych nadgodzin.
Prosimy o wyjaśnienie powyższej sprawy i podanie zakresu oraz podstaw dokonywania powyższych zmian. Powstawanie w tym zakresie nowych terminologii i rodzaju nadgodzin, jest w szerokiej ocenie niepokojące i przeciwstawne intencji oraz uzasadnieniu wprowadzanych aktualnie nowych rozwiązań prawnych.
Za Zarząd
Przewodniczący ZG NSZZ PP
(-) Krzysztof Hetman