Federacja Związków Zawodowych
Służb Mundurowych MSWiA oraz MS
Warszawa, dnia 14 lutego 2011 roku
F-4/2011
Pan
Donald TUSK
PREZES RADY MINISTRÓW
Nawiązując do stanowiska Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z dnia 10 grudnia 2010 roku informujemy Pana, że złożone deklaracje z naszej strony doprowadzenia do finału uzgodnień są nadal aktualne.
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informuje z niepokojem, że w trakcie prowadzonych rozmów nad zmianą systemu emerytalnego naszych służb Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po raz kolejny opublikowało „założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych”, zawierające propozycję obniżenia do 80% należności za okres pozostawania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich. Założenia te już wcześniej zostały totalnie skrytykowane przez Federację ZZSM jako mogące spowodować destabilizację służb, bez uwzględnienia ich specyfiki, ryzyka zawodowego wpisanego w pragmatykę każdej służby o obowiązku narażania życia a nawet zdrowia. Powrót do koncepcji źle uzasadnionych i napisanych na kolanie założeń w momencie prowadzenia prac nad systemem emerytalnym wydaje się działaniem mającym na celu storpedowanie z trudem podjętego dialogu.
Panie Premierze,
Przedstawiając założenia ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych autor w sposób tendencyjny a nawet prowokacyjny pokazuje funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej jako grupy kombinatorów i obiboków.
W uzasadnieniu założeń brak jest podstawowych danych o ilości zwolnień w związku z wypadkami w służbie doznanymi podczas interwencji, zabezpieczeń imprez masowych, czynnej napaści na funkcjonariusza oraz ilości urlopów macierzyńskich, wychowawczych, co również jest powodem nieobecności w służbie.
W sytuacji, w której brak jest uregulowań dotyczących kwestii dokładnej ewidencji czasu służby, służby pełnionej w porze nocnej, dni świąteczne i ustawowo wolne, wszystkie tezy przedstawione przez autorów projektu są pozbawione racjonalnego uzasadnienia.
Panie Premierze,
Od wielu lat poziom bezpieczeństwa realizowany przez służby mundurowe PSP, SG, Służbę Więzienną a przede wszystkim Policję utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie pomimo ciągłego zmniejszania etatów w naszych formacjach oraz celowego utrzymywania wakatów, aby zachować płynności finansową.
Wszystko to dzieje się przez olbrzymie zaangażowanie funkcjonariuszy w służbie, za stosunkowo niewielkie wynagrodzenie niewaloryzowane od kilku lat, z narażeniem życia i zdrowia włącznie.
Przedstawione w tym czasie, w czasie dyskusji nad zmianą systemu emerytalnego służb mundurowych, założeń nie popartych rzetelną analizą przyczyn zwolnień lekarskich, głównie na niskich stanowiskach wykonawczych, przez Zastępcę Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzeja Trelę na ostatnim posiedzeniu Zespołu pod kierownictwem ministra Michała Boniego, to działanie wyjęte żywcem z poprzedniej epoki jakie stosowały służby w celu wprowadzania dezinformacji i niepokoju w całym środowisku funkcjonariuszy. Są to metody, których nie można zaakceptować dzisiaj, po 20 latach funkcjonowania demokratycznego Państwa prawa.
W tej sytuacji Federacja ZZSM żąda wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych co najmniej do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej dla naszych służb. W przeciwnym przypadku związki zawodowe wchodzące w skład Federacji ZZSM wycofają swoich przedstawicieli z zespołu rządowo-związkowego i wszystkich podzespołów zajmujących się reformą systemu emerytalnego.
Za Federację
Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni DUDA
Warszawa, 11 lutego 2011 r.
F-3/2011
Szanowny Pan
Michał BONI
Minister – Przewodniczący
Komitetu Stałego Rady Ministrów
W grudniu 2010 roku po wielomiesięcznych staraniach poprzedzonych protestami funkcjonariuszy służb mundurowych udało się doprowadzić do rozmów między Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych a Prezesem Rady Ministrów i jego przedstawicielami na temat zmian w systemie emerytalnym naszych służb. Rozmowy te były kontynuowane w styczniu br., kiedy to uzgodniono utrzymanie zaopatrzeniowego systemu emerytalnego służb mundurowych. Ustalono również, że założenia do projektu nowej ustawy emerytalnej zostaną wypracowane w trakcie prac sześciu podzespołów służbowo – związkowych. Skład, liderzy i terminy posiedzeń podzespołów miały zostać ustalone wspólnie między stroną rządową a związkową.
Niestety, to, co wydarzyło się następnie, wskazuje na próbę podważenia osiągniętego dotychczas konsensusu i naraża na szwank autorytet Prezesa Rady Ministrów, Pana Ministra oraz członków rządu zaangażowanych w prace nad zmianą ustawy emerytalnej dla służb mundurowych.
Bez wydania decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o powołaniu podzespołów, zaczęto w bliżej nieokreślonym trybie z dnia na dzień zwoływać ich posiedzenia. Bez echa pozostała prośba o przedstawienie pełnego i uzgodnionego harmonogramu spotkań podzespołów. Skład osobowy podzespołów wskazuje na daleko idącą dysproporcję między reprezentowaniem w nich strony służbowej i związkowej na korzyść pierwszej z wymienionych stron. Nierzadkie są przypadki, gdy komendanci wręcz utrudniają udział przedstawicieli związków zawodowych w pracach podzespołów, stawiając ich nawet przed koniecznością dokonania wyboru: albo praca w podzespole, albo służba oraz wywierając naciski i strasząc osoby delegowane przez związki.
Wszystko to wygląda na celowe działanie zmierzające do destabilizacji służb mundurowych i pozostające w jaskrawej sprzeczności z zasadami dialogu społecznego wyrażanymi przez Pana Premiera, Pana Ministra i innych reprezentantów Rządu. Zdaniem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych sprawa ta wymaga bezwzględnego i pilnego uregulowania, łącznie z upoważnieniem, kto jest uprawniony do zwoływania posiedzeń, wydawania stosownych decyzji i sporządzania sprawozdań z prac podzespołów.
W zaistniałej sytuacji wnosimy do Pana Ministra o podjęcie działań, których rezultatem będzie uporządkowanie powstałego problemu w duchu poszanowania zasad dialogu społecznego i uprawnień związków zawodowych.
Za Federację
Przewodniczący Zarządu Głównego
NSZZ Policjantów
Antoni DUDA