Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
00-914 Warszawa ul. Podchorążych 38
NIP-5262729845 REGON-015322077
K O M U N I K A T
01-02 grudnia 2010 roku
Posiedzenie Prezydium i Zarządu Głównego Związku
W dniu 01 i 02 grudnia 2010 roku w KG PSP w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium i Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. W dniu 01 grudnia br. odbyła się także Narada Kadry Kierowniczej PSP. W naradzie prowadzonej przez Komendanta Głównego gen. bryg. Wiesława Leśniakiewicza uczestniczyli Komendanci Wojewódzcy i Szkół PSP, Dyrektorzy Biur KG PSP, a także przedstawiciele Związków Zawodowych.
Głównym i podstawowym tematem narady były tematy związane ze zmianami ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w tym m.in.:
- utworzenie Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej – utworzonego na wzór rozwiązań funkcjonujących w innych służbach, jako fundusz celowy na szczeblu centralnym i wojewódzkim i szkół PSP (wydatki inwestycyjne, koszty utrzymania i funkcjonowania, zapłata za nadgodziny).
- wprowadzeniem rekompensaty finansowej za ponadnormatywny czas służby (60% średniego uposażenia tj. 13,76zł) – przedstawiono podstawy, metodykę obliczania i ustalenia stanów minimalnych (nadbryg. Janusz Skulich). Komendanci Wojewódzcy otrzymali powyższe dane, celem ustalenia i określenia faktycznych stanów określonych według potrzeb i specyfiki danego regionu (tygodniowy termin). Środki finansowe na ten cel zostały przyjęte według powyższych wyliczeń, z uwzględnieniem systemu codziennego.
- dodatkowo Komendanci otrzymali także projekt rozporządzenia MSWiA w/s pełnienia służby przez strażaków, celem przeanalizowania i zgłoszenia uwag (tygodniowy termin). Strona Związkowa otrzyma powyższy projekt po ostatecznym naniesieniu poprawek i skierowaniu projektu do uzgodnień międzyresortowych. Jednocześnie zapowiedziane zostało od nowego roku zwiększenie stanów osobowych na zmianach służbowych, przyjmując jako rozwiązanie docelowe stan ok. 5100 strażaków (obecnie ok. 4600).
- rozliczanie czasu służby – przedstawiono zmianę podstawy obliczania z 1032 godzin na 1000 godzin, związaną ze zmianami wprowadzonymi przez kodeks pracy (dodatkowe wolne święto i zmiana sposobu obliczania normatywu), oraz przedstawiono propozycję dotyczącą sporządzania harmonogramu pełnienia służby na okres 6 miesięcy, według 40 godzinnego normatywu (rozkład równomierny wg założenia bez nieobecności w służbie) Na tak sporządzony normatyw nakładane będą dodatkowe służby, nieobecności, urlopy itp.. Po ostatecznym uzgodnieniu i dopracowaniu w/w propozycji, planowane jest opracowanie wspólnego dla wszystkich jednostek organizacyjnych programu komputerowego.
W przerwie narady odbyło się także spotkanie przewodniczących Związków Zawodowych z Komendantem Głównym PSP w sprawie wypowiedzenia przez dotychczasowego ubezpieczyciela PZU ŻYCIE, ubezpieczenia OC i ochrony prawnej z dniem 1 stycznia 2011 roku. Związki Zawodowe przedstawiły wyniki rozpoznania rynku w powyższym zakresie przeprowadzone przez brokera ubezpieczeniowego MENTOR SA – o dokonanych ustaleniach informacja zostanie przekazana w najbliższym czasie.
Posiedzenie Zarządu Głównego w dniu 02 grudnia rozpoczęło się od spotkania z Komendantem Głównym PSP gen. bryg. Wiesławem Leśniakiewiczem, Dyrektorem Biura Kadr bryg. Tomasz Zając i Doradcą Komendanta Głównego oraz Doradcą KG ds. związków zawodowych st. bryg. Ireneuszem Królikiem. Podczas powyższego spotkania Komendant Główny potwierdził i osobiście przedstawił sprawy związane z tematami poruszanymi z Komendantami Wojewódzkimi na naradzie w dniu 01 grudnia 2010 roku, odpowiadając na szczegółowe pytania członków Zarządu Głównego.
Dodatkowo podczas posiedzenia Prezydium i Zarządu Głównego omówiono następujące problemy i tematy:
Działania związku podejmowane w ramach FEDERACJI ZZ SM :
- Projekt założeń do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych – 23 listopada 2010 roku – NEGATYWNE STANOWISKO (uwypuklenie wszystkich absurdów i nieścisłości w/w założeń, m.in. „(…)Ustawowa gwarancja wypłaty 100% uposażenia w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim to przede wszystkim konsekwencja wynikającego z tej samej ustawy obowiązku wykonywania zadań służbowych nawet z narażeniem życia, który bierze na siebie każdy funkcjonariusz składając rotę ślubowania. Wypełniając rotę ślubowania do końca, corocznie traci życie kilkunastu funkcjonariuszy, zaś około tysiąca odnosi obrażenia, które wymagają hospitalizacji. Wielu funkcjonariuszy w wyniku tych obrażeń pozostaje inwalidami do końca życia.(…)” Wydanie w/w stanowiska poprzedzone zostało regionalnymi spotkaniami Federacji (szczegóły patrz strona internetowa).
- Poprawka do ustawy budżetowej w/s waloryzacji uposażeń służb mundurowych na poziomie prognozowanego wskaźnika inflacji (2,3%) na rok 2011- autorstwa posła Ludwika Dorna, spotkania w dniu 22 i 26 października 2010 r. – w dniu 26.10.2010 r. podczas obrad Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji stosunkiem głosów 8:13 poprawka nie uzyskała akceptacji. W dniu tym odbyła się także Konferencja Prasowa. Podjęto decyzję o organizowaniu spotkań z parlamentarzystami wszystkich ugrupowań w celu uzyskania poparcia dla zgłoszonej poprawki. Odbyły się spotkania w woj. opolskim i wielkopolskim (uzyskano informację o poparciu w/w poprawki przez Klub Parlamentarny PiS).
- Zmiana Systemu Emerytalnego - październik/listopad 2010 roku – cykl artykułów i informacji medialnych dotyczących przejścia funkcjonariuszy służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego- publiczna deklarację Premiera RP z dnia 14 listopada 2010 roku, dotyczącą podjęcia rozmów w sprawie reformy systemu emerytalnego, - 15 listopada 2010 r. – Oświadczenie Federacji w sprawie formalnego wyznaczenia miejsca i terminu spotkania, - 30 listopada 2010 r. – Oświadczenie Federacji – „W nawiązaniu do wcześniejszych wniosków i komunikatów ponownie zwracam się do Pana Premiera o spotkanie przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawach planowanej zmiany systemu emerytalnego służb mundurowych.(…) Służba i obowiązek narażania życia wynikający z przysięgi lub ślubowania nie jest przywilejem lecz faktem.(…)” - Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, spotkanie premiera Donalda Tuska z Federacją ZZ Służb Mundurowych odbędzie się 10 grudnia 2010roku o godzinie 10:00.
Omówiono tematykę związaną z organizacją uroczystości wręczenia sztandaru dla Związku.
- Wstępna propozycja – 8 maja 2011 roku (niedziela) – Góra Świętej Anny - podczas uroczystej pielgrzymki strażaków, oraz 9-10 maja Ośrodek w Turawie jako miejsce przyszłorocznego Zjazdu.
Podjęto uchwałę w/s wpisania do Krajowego Rejestru Organizacji – nowo powstałej organizacji w Szkole Aspirantów w Poznaniu.
Kończąc powyższe posiedzenie przyjęto wypracowane założenia do wystąpień związku w sprawie : ponoszenia przez strażaków kosztów doskonalenia zawodowego, ponoszenia przez kierowców kosztów badań psychotechnicznych, oraz możliwości korzystania z urlopów ojcowskich po urodzeniu dziecka na takich samych zasadach jak inne grupy zawodowe.
z koleżeńskim pozdrowieniem
Przewodniczący ZG NSZZ PP
(-)Krzysztof Hetman