27 października 2010 roku
Komunikat
z konferencji prasowej zwołanej przez Ludwika
Dorna z udziałem służb mundurowych w Sejmie
W nawiązaniu do wcześniejszych informacji oraz spotkania roboczego w dniu 22 października, 26 października 2010'o godzinie 9:15 w gmachu Sejmu RP odbyła się konferencja prasowa zwołana przez posła Ludwika Dorna, w sprawie poprawki do ustawy budżetowej zakładającej przeprowadzenie waloryzacji uposażeń służb mundurowych na poziomie prognozowanego wskaźnika inflacji (2,3%) na rok 2011'.
27 października 2010 roku
F-19/2010
Federacja Związków Zawodowych
Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Służby mundurowe reprezentowane były przez Antoniego Dudę, przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów, Wiesława Żurawskiego, przewodniczącego ZG NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, Mariusza Tyla, przewodniczącego KKW NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wiesława Puchalskiego, przewodniczącego Zarządu Krajowego ZZ Strażaków "Florian", Krzysztofa Frątczaka, wiceprzewodniczącego ZG NSZZFIPW, Jacka Zakrzewskiego, wiceprzewodniczącego KKW NSZZFSG i Tomasza Krzemieńskiego, wiceprzewodniczącego ZG NSZZ P.
Konferencję prasową rozpoczęło wystąpienie posła Ludwika Dorna. Poseł podkreślił, że odstąpienie od waloryzacji uposażeń służb mundurowych w roku 2011 może prowadzić do deprywacji funkcjonariuszy.
Następnie poseł przedstawił szczegóły proponowanej poprawki, która jego zdaniem nie narusza logiki ustawy budżetowej. Aby uzyskać kwotę niezbędną na przeprowadzenie waloryzacji płac na poziomie wskaźnika inflacji, poseł proponuje zmianę przeznaczenia części rezerwy budżetowej, która w znacznym stopniu nie będzie wykorzystana. By zrealizować cel założony w poprawce, wystarczy uszczuplić tę rezerwę o 2,1 %. "To spokojna, nie demonstracyjna poprawka - stwierdził Ludwik Dorn. Jesteśmy jednak otwarci na dyskusję, jeśli rząd uzna, że należy poprawkę inaczej skonstruować, byleby kwota wystarczała na pokrycie wskaźnika inflacji" - dodał poseł.
Antoni Duda, który zabrał głos w imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, wyraził nadzieję, że poprawkę zakładającą waloryzację uposażeń funkcjonariuszy na poziomie wskaźnika poziomu inflacji, uda się w Sejmie przeprowadzić. "Płace funkcjonariuszy trzeci rok z rzędu nie są waloryzowane w sytuacji znacznego wzrostu kosztów utrzymania, co nie tylko prowadzi do postępującej pauperyzacji ich rodzin, ale może się odbić także na poziomie bezpieczeństwa państwa" - podkreślił Antoni Duda. "W najbliższym czasie funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych czeka zwiększony zakres prac wynikający z polskiej prezydencji w Unii, czy choćby Euro 2012'. Poprawkę Ludwika Dorna odbieramy jako niezwykle cenną inicjatywę i udzielamy jej twórcom pełnego poparcia" - zakończył Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów.
Z pytań, jakie padły ze strony dziennikarzy obecnych na konferencji, warto odnotować pytanie o zakres współpracy Mieczysława Łuczaka przy powstawaniu poprawki, oraz, czy jego udział w jej tworzeniu oznacza poparcie całego klubu PSL.
Poseł Ludwik Dorn wyjaśnił, że poseł Łuczak jest nieformalnym współautorem treści poprawki, zaś o poparcie poszczególnych klubów twórcy poprawki będą zabiegać w procesie procedowania ustawy budżetowej na rok 2011, tzn. najpierw na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a następnie skierowana zostanie do Komisji Finansów Publicznych. Gdyby nie została przyjęta w tych gremiach, to trafi jako poprawka mniejszości do II i III czytania. Poseł poinformował, że stara się pozyskać poparcie dla poprawki u swoich poprzedników i następców na stanowisku szefa MSWIA, wymieniając m.in. Ryszarda Kalisza, Marka Biernackiego i Grzegorza Schetynę.
Poprawka w zaprezentowanej podczas konferencji wersji została przedstawiona przez Ludwika Dorna na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poseł zaapelował do członków Komisji o poparcie dla tej poprawki, podnosząc w swoim wystąpieniu na jej forum wszystkie argumenty przedstawione wcześniej podczas konferencji prasowej. Jednak w głosowaniu stosunkiem głosów 8:13 poprawka nie uzyskała akceptacji Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Zgodnie z ustaleniami, związki zawodowe wchodzące w skład Federacji ZZ Służb Mundurowych apelują do wszystkich struktur terenowych o zorganizowanie w terminie jak najkrótszym spotkań z parlamentarzystami wszystkich ugrupowań w celu uzyskania poparcia dla zgłoszonej poprawki. Nieprzekraczalnym terminem organizacji tych spotkań jest dzień 20 listopada 2010 roku. Ze spotkań należy w każdym przypadku sporządzać informacje i kierować je do central poszczególnych związków zawodowych reprezentujących funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA i Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zmiana ustawy budżetowej na rok 2011 w zakresie waloryzacji o poziom inflacji to podstawowy obowiązek Państwa wobec funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne.
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Wiesław Puchalski Mariusz Tyl
Przewodniczący ZG NSZZ PP Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów
Krzysztof Hetman Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Wiesław Żurawski