2010-07-29
Pismo
Federacji ZZ Służb Mundurowych do Premiera
(...) Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych domaga się od Rady Ministrów i parlamentu RP waloryzacji płac funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej w roku 2011 na poziomie co najmniej sumy wskaźników inflacji w latach 2009 -2010, wyliczonej na potrzeby waloryzacji emerytur lub wzrostu płac nauczycieli, oraz inflacji planowanej w roku 2011.(...)
Federacja Związków
Zawodowych Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, 27 lipca 2010
FZ- 14/2010
Pan
Donald TUSK
PREZES RADY MINISTRÓW
Szanowny Panie Premierze,
przekazane publicznie informacje o zamrożeniu płac państwowej sfery budżetowej i służb mundurowych w ustawie budżetowej na rok 2011 wzbudzają uzasadniony niepokój naszego środowiska.
Sytuacja, w której już drugi rok uposażenia służb mundurowych pozostają na niezmienionym poziomie, bez uwzględnienia nawet wskaźnika inflacji, jest w ocenie reprezentujących funkcjonariuszy związków zawodowych absolutnie nie do przyjęcia i nie ma precedensu w historii Państwa Polskiego od 1990 roku.
Pragniemy przypomnieć, że w roku 2009 waloryzacja inflacyjna płac dla państwowej sfery budżetowej wyniosłą 3,9 %, tymczasem dla żołnierzy i funkcjonariuszy została wówczas bezzasadnie ograniczona do 2%. Kwestia ta stała się przedmiotem wystąpienia Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Senatu RP. Federacja, uznała za niedopuszczalne i dyskryminujące służby mundurowe różnicowanie wzrostu kwoty bazowej dla państwowej sfery budżetowej oraz dla żołnierzy i funkcjonariuszy.
W roku 2010, podobnie jak w projekcie budżetu na rok 2011, płace funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej zamrożono, co uzasadniono wówczas kryzysem finansów publicznych.
Chcemy przypomnieć, że Pan Premier wielokrotnie publicznie stwierdzał, że funkcjonariusze publiczni jako pierwsi pozytywnie odczują skutki wychodzenia z kryzysu.
Obecne zamierzenia rządu w jaskrawy sposób zaprzeczają tym deklaracjom. Poziom uposażeń policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i żołnierzy zawodowych będących funkcjonariuszami Państwa Polskiego odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli i narażających codziennie życie i zdrowie, nie może wynikać z bieżącej koniunktury gospodarczej.
Wyraźnie podkreślili to przedstawiciele Europejskiej Konfederacji Policji EuroCOP podczas wizyty delegacji protestujących policjantów i służb mundurowych w Kancelarii Premiera w dniu 1 grudnia 2009 roku.
Dotychczasowe informacje o planowanych podwyżkach płac wydają się wskazywać pedagogikę i szkolnictwo jako zdecydowanie najważniejszą funkcję państwa, co w środowisku mundurowym budzi zdziwienie i wywołuje sprzeciw. Jak ma wyglądać bezpieczeństwo publiczne i powszechne, jeżeli płace funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i żołnierzy zawodowych od 2009 roku przy zgodzie państwa podlegają de facto systematycznej dewaluacji?
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych domaga się od Rady Ministrów i parlamentu RP waloryzacji płac funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej w roku 2011 na poziomie co najmniej sumy wskaźników inflacji w latach 2009 -2010, wyliczonej na potrzeby waloryzacji emerytur lub wzrostu płac nauczycieli, oraz inflacji planowanej w roku 2011.
Niespełnienie naszego żądania może stać się powodem kolejnej akcji protestacyjnej zorganizowanej przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Wiesław Puchalski Mariusz Tyl
Przewodniczący ZG NSZZ PP Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów
Krzysztof Hetman Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Wiesław Żurawski
Do wiadomości:
1. Marszałek Sejmu RP
2. Minister MSWiA
3. Minister Sprawiedliwości
4. Komendant Główny Policji
5. Straż Graniczna
6. Państwowa Straż Pożarna
7. Dyrektor Gen. Służby Więziennej
8. Przewodniczący Komisji Trójstronnej – W. Pawlak
9. Przewodniczący FZZ – T.Chwałka
10. Przewodniczący OPZZ – J.Guz
11. Przewodniczący „Solidarności” – J.Śniadek
12. Zespół ds. budżetu i wynagrodzeń Komisji Trójstronnej