Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
K O M U N I K A T
08 lipca 2010 roku
Narada Kadry Kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej
Informuje, że w dniu 08 lipca 2010 roku w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się Narada Kadry Kierowniczej PSP. W naradzie poza Kierownictwem KG PSP uczestniczył Zbigniew Sosnowski Podsekretarz Stanu w MSWiA, przedstawiciele Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Komendanci Wojewódzcy i szkół PSP, Dyrektorzy Biur KG PSP, a także przedstawiciele Związków Zawodowych.
W pierwszej części narady przedstawiciele IMiGW przedstawili warunki synoptyczne związane z silnymi opadami deszczu w m - cu maju i czerwcu br. powodujące powstanie zagrożenia powodzią. Następnie każdy z Komendantów Wojewódzkich przedstawił zagrożenia i podjęte na terenie podległych województw działania. Podsumowania działań w skali kraju dokonał Komendant Główny nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz oraz zastępcy Komendanta Głównego PSP: nadbryg. Janusz Skulich i nadbryg. Marek Kowalski.
Zabierając głos Minister Sosnowski podziękował wszystkim strażakom za udział w zwalczaniu skutków powodzi. Podkreślając, że strona rządowa i obywatele mogą w każdej chwili polegać na strażakach PSP. Jednocześnie poinformował o rekompensacie dla komend w związku z poniesionymi kosztami i stratami (około 24 mln zł przez PSP i około 18 mln zł przez OSP).
Przekazując informację dotyczącą sprawy odznaczeń i awansów dla strażaków – podkreślił że dotyczą one tylko osób bezpośrednio biorących udział w akcji powodziowej. Awans w stopniu może być przyspieszony ponad połowę max do 2 lat.
Odnosząc się do konieczność rozwiązania narastającego problemu nadgodzin w PSP, potwierdził deklaracje zawarte w liście Premiera – „że dla osób będących w służbie nie będzie zmian emerytalnych”, podkreślając, że nie jest zwolennikiem propozycji zmian emerytalnych z włączeniem funkcjonariuszy do powszechnego sytemu ubezpieczeń.
Kończąc naradę Komendant Główny przekazał, że czas pracy podczas powodzi należy rozliczyć według normy 48 godz./tydzień, a pozostały czas traktować jako nadgodziny, za które strażakowi przysługuje czas wolny od służby. Czas służby osób dysponowanych do działań w związku z powodzią należy bezwzględnie rozliczyć w całości - od wyjazdu z jednostki do powrotu. Jednocześnie Komendant Główny przekazał Komendantom Wojewódzkim, że osoby które nie brały bezpośredniego udziału w działaniach związanych z powodzią można ich wyróżnić korzystając ze środków nagrodowych KW/KM/KP.
Po zakończeniu narady podpisano uzgodnione podczas wcześniejszych spotkań zasady rozdziału środków finansowych pozostających w dyspozycji KG PSP na nagrody i zapomogi dla strażaków i uruchomienia funduszu dla strażaków poszkodowanych podczas powodzi.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Przewodniczący ZG NSZZ PP
(-)Krzysztof Hetman