KOMENDANT GŁÓWNY
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Warszawa, dnia 8 marca 2010 r.
KOMENDANT GŁÓWNY
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
BK-I-100/44-2/10
Według rozdzielnika
W związku z napływającymi do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pismami dotyczącymi prawidłowości ustalania liczby dni służby uzasadniających podwyższenie emerytury - stosownie do § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. Nr 86, poz. 734) -w stosunku do strażaków pełniących 24 godzinną służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby, Komendant Główny PSP zwrócił się do Dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA w Warszawie z prośbą o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Z udzielonej przez organ emerytalny odpowiedzi wynika, że w wyniku nowelizacji art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67, ze zmianami), stanowiącego upoważnienie dla Rady Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych warunków podwyższania emerytury, dokonanej ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 166, poz. 1609), która dostosowała powyższy przepis ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, (...) do uregulowań zawartych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, ze zmianami), która weszła w życie z dniem 1 września 1998 r., zostało wydane wyżej wymienione rozporządzenie Rady Ministrów, którym uchylono poprzednio obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. Nr 167, poz. 1373).
Z uwagi na niespójność regulacji zawartej w § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r., przewidującej podwyższenie emerytury o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, jeżeli funkcjonariusz w czasie wykonywania obowiązków służbowych brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych co najmniej przez 30 dni służby w ciągu roku, z zakresem upoważnienia udzielonego Radzie Ministrów w art. 15 ust. 6 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, (..) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877), do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych warunków podwyższania emerytury z uwzględnieniem liczby dni w roku udziału w działaniach ratowniczych, zaistniała konieczność dostosowania uregulowań zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. do zakresu upoważnienia udzielonego Radzie Ministrów w znowelizowanym art. 15 ust. 6 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, (..). A zatem powyższa zmiana treści § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w stosunku do treści analogicznego przepisu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 2002 r., nie miała na celu zmiany szczegółowych warunków podwyższania emerytury funkcjonariuszy biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.
Należy również zauważyć, iż w myśl § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 266, poz. 2247, ze zmianami) w przypadku pełnienia służby w zmianowym rozkładzie czasu służby trwającej 24 godziny, strażak poza wykonywaniem zadań służbowych związanych z akcją ratowniczą, ćwiczeniami lub utrzymywaniem gotowości operacyjnej, pozostaje w miejscu pełnienia służby w gotowości do podjęcia działań bądź wykonuje inne zadania służbowe, przy czym na wykonywanie innych zadań służbowych przeznacza się nie więcej niż 12 godzin, w tym nie więcej niż 4 godziny w porze nocnej. Jak wynika z uregulowań zawartych w powyższym rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, strażacy pełniący 24 odzinną służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby w czasie tej służby poza wykonywaniem zadań służbowych związanych z udziałem w akcji ratowniczej uzasadniających podwyższenie emerytury, stosownie do § 4 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r., pełnią dyżury bądź wykonują inne zadania służbowe.
Przedstawiając powyższe, organ emerytalny jednoznacznie stwierdził, że przywołany powyżej przepis rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. stanowi podstawę do zaliczenia strażakom pełniącym w zmianowym rozkładzie czasu służby tylko jednego dnia służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury za 24 godzinną służbę.
Komendant Główny
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
nadbryg.- Wiesław LEŚNIAKIEWICZ
Rozdzielnik:
1/ Komendanci wojewódzcy PSP - wszyscy
2/ Komendanci szkół PSP - wszyscy
3/ Osmycki Robert - Przewodniczący KSP NSZZ „Solidarność"
4/ Krzysztof Hetman - Przewodniczący ZG NSZZ PP
5/ Wiesław Puchalski - Przewodniczący ZZS „Florian"