Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
Federacja
Związków Zawodowych
Służb Mundurowych
Województwa Opolskiego
I RSP NSZZ „S” Śląska Opolskiego
KOMUNIKAT
Przedstawiciele wszystkich formacji i Związków Zawodowych służb mundurowych z województw : dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego zebrani na posiedzeniu w Turawie w dniach 12 – 13 listopada 2009 roku. Wnoszą do Zarządów Głównych i krajowych władz Związków i ich federacji o pilne podjęcie działań w kierunku wystąpienia z obywatelska inicjatywa ustawodawczą polegającą na przywróceniu płacowej waloryzacji emerytur i rent służb mundurowych.
K O M U N I K A T 3/09
10 listopada 2009 roku
W dniu 10.11.2009 r. w MSWiA odbyło się pierwsze spotkanie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Millera z przedstawicielami organizacji związkowych działających w ramach resortu. W spotkaniu wzięli udział również członkowie Kierownictwa resortu spraw wewnętrznych i administracji, wraz z Komendantami poszczególnych służb. Z ramienia naszego związku w spotkaniu brała udział delegacja 2 osobowa (K.Hetman, J.Przybylski).
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia tematów/problemów przez przedstawicieli związków poszczególnych służb skupiając się na problemach finansowych (budżety) i płatnościowych (świadczenia i należności dla funkcjonariuszy) poszczególnych formacji.
I tak m.in. w zakresie PSP poruszono następujące sprawy:
-
problemy zmniejszonego budżetu na 2010 rok i niedomknięcia budżetu na rok bieżący,
-
wysokość planowanych podwyżek dla funkcjonariuszy na rok przyszły,
-
problem nadgodzin w PSP – projekt od 2007 czeka na realizację,
-
sprawa finansowania i podległości pod samorządy, jako dodatkowy czynnik zwiększający ilość planowanych odejść na emerytury,
-
prośba o ponowne zweryfikowanie tegorocznych cięć budżetowych przez poszczególnych wojewodów, w kierunku proporcji z lat poprzednich (przeliczenie na jednego strażaka)
W imieniu całej Federacji SM postawiono wspólne dla wszystkich pytanie o stanowisko Ministra i Rządu w sprawie zmian emerytalnych.
-
Minister na chwilę obecną nie ma wyrobionego zdania, problem poddaje analizie i opinii fachowców – Nie jestem zwolennikiem zaskakiwania kogokolwiek, nic pospiesznie, ale rozsądnie i rozważnie. W najbliższym czasie zostanie przekazane stanowisko w tej sprawie i będziemy wspólnie o tym rozmawiać.
Odpowiadając na stawiane pytania Minister stwierdził i przekazał ogólne zasady swojego działania:
-
potwierdził prognozy zmniejszenia planów budżetowych podkreślając, iż dotyczą wydatków rzeczowych i majątkowych, w obecnej sytuacji finansowej brak możliwości zmiany tych planów, o finansach decyduje koniunktura gospodarcza, podjęte zostaną wszelkie kroki do wypłaty wszystkich zaległości,
-
nie będziemy odchudzać naszych szeregów, i nie będzie żadnych dodatkowych środków na podwyżki waloryzacyjne w 2010 roku dla funkcjonariuszy,
-
osiem milionów nadgodzin (PSP) – przyjmuję że tak jest i będziemy szukać rozwiązania,
-
należności za 2009 rok – nie dyskutuję o tych należnościach, wynikają z prawa, są to należne świadczenia, dziś nie będę składał żadnych deklaracji, będę się starał zaspokoić te należności w miarę posiadanych środków, podejmowane są wszelkie możliwe działania aby zaległości w tym roku wypłacić, prowadzone są w tym zakresie rozmowy/negocjacje, nie wiadomo co z tego wyniknie – proszę o cierpliwość.
-
związki zawodowe jako partner, i nie będzie prowadzonych rozmów przez media , przyjmując jako podstawę rozmów spotkania (preferuję twarde rozmowy, ale zmierzające do znalezienia rozwiązania), podstawą pracy przy zmianach ustawowych – komisje uzgodnieniowe,
-
będę dbał o stabilność służby, jestem zwolennikiem stabilności finansowej i rozmów, mam zaufanie do współpracowników, będę bronił ich prawidłowych decyzji,
-
więcej pieniędzy nie będzie, trzeba przyjąć co w ramach tych środków można zrobić.
Kończąc spotkanie Minister Jerzy Miller zapowiedział kontynuowanie spotkań z przedstawicielami związków zawodowych, na których zostaną przedstawione odpowiedzi na wszystkie szczegółowe pytania przedstawione na dzisiejszym spotkaniu.
12 listopada 2009 roku
W dniu 12.11.1009 r. w Turawie odbyło się spotkanie Federacji Służb Mundurowych Polski Południowej. Spotkanie odbywało się przy współudziale organizacji i stowarzyszeń organizacji emerytalnych funkcjonariuszy wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej i służby więziennej.
Podstawowym tematem spotkania była dyskusja i omówienie procedur postępowania w procesie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w zakresie nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych, polegających na przywróceniu waloryzacji płacowej emerytur i rent. W toku dyskusji omówiono poprzednią inicjatywę w tym zakresie z 2001 roku (druk sejmowy nr 30 z dnia 8 marca 2001r. – odrzucony w 2005 roku), wraz z koniecznością uaktualnienia zawartych tam rozwiązań ze względu na realizację części postulatów.
W wyniku podjętej dyskusji ustalono treść komunikatu do central związkowych w sprawie poparcia powyższej inicjatywy, i przystąpienia do wspólnych działań i prac nad opracowaniem projektu ustawy i poparciu inicjatywy obywatelskiej.
13 listopada 2009 roku
W dniu 13.11.1009 r. odbyło się posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Spotkanie rozpoczęto od przedstawienia informacji o przebiegu Spotkania z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzym Millerem z przedstawicielami organizacji związkowych działających w ramach resortu, jaka odbyła się w dniu 10 listopada 2009 roku (szczegóły patrz powyżej). Kontynuując posiedzenie dokonano przedstawienia i omówienia aktualnej sytuacji w służbie, w tym w szczególności sytuację związaną z problemem zamknięcia budżetu 2009 roku zgłaszanymi przez przedstawicieli poszczególnych województw (min. Woj. mazowieckie, łódzkie). Realizując program posiedzenia dodatkowo podjęto decyzję o przygotowaniu na najbliższe posiedzenie Zarządu Głównego wystąpień w sprawie uregulowania i uzyskania kwalifikacji aspiranckich i oficerskich, oraz społecznej inspekcji pracy-bhp, stanowiących realizację uchwał Zjazdu.
W nawiązaniu do otrzymanej informacji dotyczącej protestu Związku Zawodowego Policjantów podjęto dyskusję nad formami i kierunkami poparcia Związku w tych działaniach – jako podstawę dalszego postępowania przyjęto wcześniejszą uchwałę o wspólnych działaniach Związku w ramach FEDERACJI Związków Zawodowych Służb Mundurowych, według propozycji i na wniosek zainteresowanych. Zakres i forma podjętych działań określona zostanie indywidualnie w ramach poszczególnych województw i organizacji.
Kontynuując posiedzenie omówiono sprawy związane z organizacją XX lecia Związku i organizacją uroczystości sztandarowych, wraz z wstępnym wyborem firm wykonujących sztandar.
Kończąc posiedzenie przyjęto treść wystąpienia Związku w/s grupy zaszeregowania Dyżurnego Operacyjnego Województwa w Komendzie Wojewódzkiej kat. II.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Przewodniczący ZG NSZZ PP
(-) Krzysztof Hetman