Federacja Związków Zawodowych
Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, 23.07.2009 r.
K O M U N I K A T
W dniu 22 lipca 2009 roku odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu MSWiA ds. opracowania założeń nowej ustawy emerytalnej dla służb mundurowych. W spotkaniu uczestniczyli wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki i Zbigniew Sosnowski, przedstawiciele kierownictw służb mundurowych i specjalnych oraz reprezentanci związków zawodowych wchodzących w skład Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.
W czasie spotkania nie doszło do uzgodnienia ostatecznej wersji deklaracji o współpracy w zakresie wypracowania założeń do projektu ustawy emerytalnej dla służb mundurowych. Ustalono, że niektóre kwestie szczegółowe muszą zostać skonsultowane z szefem doradców premiera Michałem Bonim oraz przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Spotkanie zespołu MSWiA z udziałem ministrów Michała Boniego i Jolanty Fedak lub ich przedstawicieli odbędzie się w I połowie sierpnia br.
Informuję jednocześnie, że podczas spotkania podtrzymano zasadnicze ustalenia w zakresie nabycia pierwszych uprawnień emerytalnych po 20 latach służby oraz zachowania dotychczasowych uprawnień dla funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy będą w służbie przed dniem wejścia nowych przepisów.
Za Federację
Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni DUDA
Reforma emerytur mundurowych
- będą konsultacje z Bonim i MIPS
K O M U N I K A T
Szczegóły założeń reformy emerytur mundurowych będą konsultowane z szefem doradców premiera Michałem Bonim oraz Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej - poinformował PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.
W środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się kolejne w ostatnich tygodniach posiedzenie zespołu, który ma przyjąć ostateczną wersję założeń do projektu ustawy o emeryturach mundurowych. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele MSWiA oraz związków zawodowych służb mundurowych.
"Wobec propozycji MSWiA co do sporządzenia protokołu uzgodnień uznaliśmy, że niektóre szczegółowe kwestie muszą być skonsultowane z szefem doradców premiera Machałem Bonim oraz przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej" - powiedział w środę PAP Duda po posiedzeniu zespołu.
Przewodniczący NSZZ Policjantów poinformował, że konsultacje z Bonim mają się odbyć w pierwszej połowie sierpnia. "Jeżeli wyjaśnimy te szczegóły, to mam nadzieję, że jeszcze w sierpniu dojdzie do porozumienia w sprawie kształtu reformy" - powiedział Duda.
Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać stanowiska MSWiA.
Reforma ma objąć funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Biura Ochrony Rządu.
Według założeń przedstawionych przez kierownictwo MSWiA kilka miesięcy temu, policjanci mieli prawo do emerytury w wieku 55 lat, po przepracowaniu 25 lat. Resort chciał, by funkcjonariusze pracowali do emerytury 10 lat dłużej niż obecnie. Świadczenie po 25 latach pracy miało wynieść 80 proc. średniej pensji z ostatnich trzech lat z dodatkami. Ci, którzy nie osiągnęliby wieku emerytalnego, ale przepracowaliby 25 lat i chcieli odejść na emeryturę, dostaliby mniej - 65 proc. pensji.
Według najnowszych założeń, przedstawionych w czerwcu, po 20 latach pracy funkcjonariusze będą dostawać 45 proc. podstawy wynagrodzenia. Będzie ona liczona ze średniego uposażenia z ostatniego roku służby wraz z dodatkami i nagrodami. Za każdy dodatkowy rok pracy policjant może zyskać 3 proc. większą podstawę, od której będzie liczona jego emerytura. Maksymalnie dostanie 85 proc. pensji po 34 latach pracy.
Dłużej będą musieli pracować ci funkcjonariusze, którzy zgłoszą się do służby od 2011 r. Policjanci, którzy rozpoczęli służbę przed 2001 r., będą musieli zdecydować, czy chcą skorzystać ze zmian, czy idą na emeryturę według dotychczasowych, starych zasad.
Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 lat służby i wynosi 40 proc. ostatniej pensji. Za każdy dodatkowy rok dolicza się 2,6 proc. pensji. Maksymalna emerytura ta może wynieść 75 proc. po ponad 28 latach pracy.
Według danych MSWiA z końca 2008 roku prawo do emerytur mundurowych miało ponad 130 tys. osób. Średnia emerytura policyjna wynosi ok. 3 tys. zł.
źródło: pap
gazetaprawna.pl
Emerytury mundurowe:
rząd nie zgadza się na świadczenia po 20 latach
Dzisiaj nie doszło do porozumienia między rządem, a związkami zawodowymi w sprawie reformy systemu emerytalnego funkcjonariuszy, m.in. policjantów i strażaków. Jak nam się udało ustalić problemem może być zgoda resortu spraw wewnętrznych na przyznanie prawa do częściowych emerytur policyjnych po 20, a nie jak pierwotnie chciał rząd po 25 latach służby. Na skrócenie tego okresu nie godzi się cały rząd. Związkowcy domagają się także, aby nowi policjanci otrzymywali świadczenia w wysokości 45 proc. uposażania.
- Rząd jeszcze nie akceptował rozwiązań przygotowanych przez MSWiA. Konieczne będą rozmowy z ministrem Michałem Boni i minister Jolantą Fedak. Obaj ministrowie muszą ocenić rozwiązania przyjęte przez zespół negocjacyjny – mówi Krzysztof Krzemieński, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. W czasie prac zespołu negocjacyjnego, w którym uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, szefowie służb oraz reprezentanci związków zawodowych wchodzących w skład Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i PSP NSZZ Solidarność zostały wynegocjowane zasady przechodzenia na emerytury funkcjonariuszy, którzy rozpoczną służbę 1 stycznia 2011 r. Na podstawie tych założeń gen. Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przygotował projekt ustawy.
- Nie jest on oficjalnie traktowany jako projekt rządowy. Nie wiadomo, czy nie będą konieczne jeszcze jakieś poprawki. Odpowiedzi na te pytania poznamy w sierpniu – dodaje Krzysztof Krzemiński.
Artykuł z dnia: 2009-07-22,
Autor: Bożena Wiktorowska
źródło: www.gazetaprawna.pl