Federacja Związków Zawodowych
Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa 09 lipca 2009 r.
STANOWISKO
Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych
i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność"
do założeń nowej ustawy emerytalnej dla służb mundurowych
z czerwca 2009 roku
1. Zapis w założeniach, iż "analogicznie do obecnej regulacji przez wysługę emerytalną rozumie się okres służby funkcjonariusza (z wyjątkiem zawieszenia w czynnościach służbowych)" jest nie do zaakceptowania, gdyż odnosi się wyłącznie do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych.
2. Federacja wnosi o nieprzyjmowanie w założeniach zapisu art. I5a obecnie obowiązującej ustawy, na podstawie, którego nie wlicza się do wysługi emerytalnej lat pracy w cywilu.
3. Do czasu przyjęcia uregulowań gwarantujących rekompensatę finansową za służbę pełnioną w szczególnych warunkach, Federacja opowiada się za wprowadzeniem do projektu dotychczasowych rozwiązań w tym zakresie zawartych obecnie w ustawach i rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 roku w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Natomiast w odniesieniu do funkcjonariuszy Służby Więziennej wnosimy o wprowadzenie zmiany o następującej treści:
„Emeryturę podwyższa się o 0,5% podstawy za każdy rok służby pełnionej w oddziałach dla nosicieli wirusa HIV, dla osadzonych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo wychowawczych i osadzonych szczególnie niebezpiecznych, w okresie do dnia 31 sierpnia 1998r. oraz w oddziałach i celach dla osadzonych niebezpiecznych i w specjalistycznych oddziałach terapeutycznych, po dniu 1 września 1998r."
4. Założenia, a następnie projekt ustawy, nie powinny zawierać zapisów dotyczących utraty prawa do świadczeń na zasadach określonych obecnie w art. 39 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 10 obowiązującej ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby wywiadu Wojskowego, centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
5. Zgodnie z zebranymi uwagami proponujemy dokonanie następujących zmian dotyczących rent inwalidzkich:
- renta inwalidzka będzie wynosić 85 % podstawy wymiaru w przypadku orzeczenia niezdolności do służby ze znacznym ograniczeniem zdolności zarobkowania;
- renta inwalidzka będzie wynosić 100 % podstawy wymiaru w przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do służby i pracy orzeczonej w związku ze służbą.
6. Proponujemy zmianę zapisu dotyczącego obliczania podstawy wymiaru emerytury z 1/12 wartości uposażenia i nagrody rocznej zostatniego roku służby, na zapis, iż podstawą do obliczenia wymiaru emerytury powinna być 1/12 dochodu funkcjonariusza z tytułu służby z dowolnie wybranego roku.
7. Pozostawić Biuro Emerytalne Służby Więziennej jako organ nadal podległy Ministrowi Sprawiedliwości, z uwagi na fakt, iż brak jest jakichkolwiek przesłanek merytorycznych, czy nawet ekonomicznych, aby zmieniać dotychczasowy sposób realizacji wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych dla byłych funkcjonariuszy Służby Więziennej. Ponadto ewentualne włączenie Biura Emerytalnego SW do Zakładu Emerytalnego-Rentowego MSWiA spowoduje konieczność dostosowania systemów informatycznych, co będzie działaniem kosztownym i długotrwały, powodującym znaczne obniżenie dotychczasowego poziomu świadczonych usług.
Jednocześnie podtrzymujemy stanowisko dotyczące zwiększenia naliczania dodatku z tytułu wysługi o 1% za każdy rok służby, jako motywację do dłuższej służby.
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych i KSP NSZZ „S" wnosi o wprowadzenie zapisu do projektu ustawy następującej treści:
„Wszyscy funkcjonariusze pozostający w służbie przed dniem 1 stycznia 2011 roku nabywają prawo do emerytury na podstawie obowiązującej obecnie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Zasady nabywania uprawnień emerytalnych nie ulegają zmianie. Emerytura w wysokości 40% ostatniego uposażenia przysługiwać będzie po 15 latach służby i będzie wzrastać o 2,6% podstawy wymiaru za każdy kolejny rok służby, do maksymalnego wymiary 75%. Bez żadnych zmian pozostaną zwiększenia emerytury z tytułu warunków służby i tytułu inwalidztwa w związku ze służbą (15% podstawy wymiaru). Podstawą wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej jest uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku".
(-) podpisy