Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, 13.05.2009 r.
ZZ-622/2009
KOMUNIKAT
W uzupełnieniu komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji informuję, że w inauguracyjnym posiedzeniu zespołu MSWiA uczestniczyli przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poszczególne służby mundurowe reprezentowali ich szefowie lub przedstawiciele kierownictw służb. Jednym z najistotniejszych elementów ustaleń w dniu 12 maja było przyjęcie założenia, że nowa ustawa emerytalna będzie obowiązywała od 1 stycznia 2011 roku (a nie, jak dotąd zakładano, od 1 stycznia 2010 roku).
Wypracowane przez Zespół założenia do ustawy emerytalnej zostaną przekazane premierowi i po akceptacji będą podstawą do rozpoczęcia prac nad projektem ustawy.
Podczas spotkania w dniu 12 maja ustalono następujące punkty sporne, wynikające z dotychczasowych rozmów między kierownictwem resortu a związkami zawodowymi:
1) okres służby uprawniający do cząstkowej emerytury (20 lub 25 lat);
2) sposób naliczania podstawy emerytury (ostatnia pensja czy 1/36 lub 1/12);
3) możliwość zwiększenia emerytury z tytułu inwalidztwa w związku ze służbą;
4) zachowanie całości uprawnień emerytalnych dla wszystkich funkcjonariuszy zatrudnionych w służbach mundurowych przed wejściem w życie nowej ustawy;
5) sposób waloryzacji emerytury.
Punkty 1-3 dotyczą wyłącznie funkcjonariuszy nowo przyjmowanych do służby po dniu 1 stycznia 2011 roku.
Podczas spotkania przedstawiciele kierownictwa MSWiA na czele z wiceministrem A. Rapackim zapewniali, że celem Zespołu jest wyłącznie wypracowanie założeń do nowej ustawy emerytalnej dla służb mundurowych, która obejmowałaby swoim zakresem osoby przyjęte do służby po jej wejściu w życie. W chwili obecnej nie prowadzi się żadnych prac nad innymi przepisami dotyczącymi służb mundurowych, w szczególności jeśli chodzi o uprawnienia funkcjonariuszy.
W związku z tym, że rozpoczęto wspólne prace nad założeniami do ustawy emerytalnej, w ramach dialogu, informujemy, że wszystkie działania protestacyjne przyjęte przez organizacje związkowe należy zawiesić do odwołania.
Kolejne posiedzenie Zespołu wyznaczono na dzień 20 maja 2009 roku.
Za Federację
Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni DUDA
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Data publikacji : dn.12 maja 2009
Pierwsze posiedzenie wspólnego Zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych
W dniu 12 maja odbyło się pierwsze posiedzenie wspólnego Zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych. W posiedzeniu prowadzonym przez Podsekretarzy Stanu w MSWiA: Pana Adama Rapackiego oraz Zbigniewa Sosnowskiego obok przedstawicieli służb nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Służb Specjalnych wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych Państwowej Straży Pożarnej, Policji Straży Granicznej i Służby Więziennej.
Jak podkreślił Minister Adam Rapacki „Koncepcja, która powstanie ma prowadzić do tego, żeby funkcjonariuszom opłacało się pracować dłużej, żeby ścieżka kariery w formacjach była przejrzysta i dawała możliwości rozwoju i realizacji zawodowej”.
W wyniku dzisiejszej debaty wspólnie wytypowano priorytetowe obszary, wokół których będą toczyły się dalsze dyskusje i ewentualne negocjacje ze stroną związkową. Jako zasadnicze kwestie wskazano: określenie minimalnej wysługi lat służby, jaka będzie uprawniała do nabycia pierwszego świadczenia emerytalnego; możliwości łączenia świadczeń emerytalnych z rentą uzyskaną w związku z pełniona służbą oraz sposobu wyliczania świadczenia emerytalnego.
Kolejne spotkanie Zespołu planowane jest w dniu 20 maja br.
* źródło - www.mswia.gov.pl - BRAK LINKU NA STRONIE ! ! !