Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, 27 kwietnia 2009 roku
KOMUNIKAT
W dniu 27 kwietnia 2009 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie przedstawicieli kierownictwa MSWiA z reprezentantami związków zawodowych zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowali:
- Adam Rapacki - podsekretarz stanu,
- Zbigniew Sosnowski - podsekretarz stanu,
- Jan Węgrzyn - dyrektor generalny,
- Artur Wdowczyk - dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego.
Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentowali:
- Antoni Duda, Marek Osiejewski, Janusz Łabuz i Tomasz Krzemieński (NSZZ Policjantów),
- Jacek Zakrzewski (NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej),
- Bronisław Ogonek-Obierzyński ( NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa),
- Wiesław Puchalski (Związek Zawodowy Strażaków „Florian"),
- Krzysztof Hetman (NSZZ Pracowników Pożarnictwa),
- KSP NSZZ „Solidarność" Robert Osmycki i Sławomir Gotowicz.
Rozpoczynając spotkanie, wiceminister Adam Rapacki zaznaczył, że wobec wielu wydarzeń, protestów i niezadowolenia należy przygotować ustawę emerytalną dla służb mundurowych, która będzie akceptowana, tzn. możliwa do przyjęcia przez wszystkie ugrupowania polityczne i zainteresowanych funkcjonariuszy.
Następnie stwierdził, że proponowane zmiany nie zmierzają do odebrania środków przeznaczonych dla służb mundurowych, ale do tego, by funkcjonariusze chcieli pracować dłużej. Powiedział też, że podstawą do dyskusji są założenia do ustawy przedstawione przez MSWiA w dniu 6 marca 2009 roku, jednak nie musimy się ich literalnie trzymać.
W dyskusji przedstawiciele związków zawodowych odnieśli się do wypowiedzi wiceministra zaznaczając, że konieczne jest powołanie wspólnego zespołu, który zajmie się projektem ustawy emerytalnej. Podkreślili konieczność zachowania w całości uprawnień emerytalnych dla obecnie zatrudnionych funkcjonariuszy. Zwrócili uwagę ,że w służbachmundurowych występuje obecnie niepewność, mająca wpływ na decyzje o odejściach na emeryturę.
Ostatecznie w wyniku dyskusji ustalono, że powstanie wspólny zespół ds. przygotowania nowych założeń emerytalnych dla służb mundurowych z udziałem przedstawicieli MSWiA, Ministerstwa Sprawiedliwości, szefów poszczególnych służb mundurowych oraz wspólnej reprezentacji związków zawodowych służb mundurowych.
Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się 12 maja 2009 roku.
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „ Solidarność"