Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, 13 marca 2009 roku
ZZ-346/2009
Komunikat
W dniu 13 marca 209 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i zarazem w Forum Związków Zawodowych z reprezentantami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W spotkaniu pomimo zapowiedzi nie uczestniczył wicepremier Grzegorz Schetyna. Bliżej nieokreślone „nagłe obowiązki” spowodowały, iż po raz kolejny niemożliwa okazała się wymiana poglądów z wysokim przedstawicielem rządu, pomysłodawcą reformy emerytur służb mundurowych, co wywołało dezaprobatę licznie zgromadzonych działaczy związkowych.
Spotkanie z 13 marca było pierwszym w obecnej kadencji rządu i parlamentu, w którym uczestniczyło aż tylu przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych: NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, NSZZ Pracowników Pożarnictwa oraz NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa i Internetowego Forum Policyjnego. Przedstawicielami MSWiA byli podsekretarze stanu Adam Rapacki i Zbigniew Sosnowski, dyrektor generalny Jan Węgrzyn i dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Artur Wdowczyk. Prowadzącym spotkanie był przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Antoni Duda.
Głównym tematem spotkania były przedstawione przez MSWiA koncepcje i założenia zmiany systemu emerytalnego służb mundurowych. W sprawie tej Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych przekazała komunikat, z którego jednoznacznie wynika, że odrzuca ona obydwa dokumenty ze względu na niedopuszczalność podziału policjantów i funkcjonariuszy ze względu za datę przyjęcia do służby, bezpodstawność niewliczenia do emerytury inwalidztwa nabytego w służbie oraz brak zgody na naliczanie emerytury na podstawie średniego uposażenia t ostatnich trzech lat służby. Według ostatnich pomysłów ministerstwa, zmiany na niekorzyść w porównaniu z systemem obecnie obowiązującym miałyby dotyczyć m.in. 62.000 policjantów (tzn. ok. 62% zatrudnionych), podobne wskaźniki procentowe dotyczą również pozostałych służb mundurowych resortu. W tej sytuacji Federacja uważa za jedyne racjonalne rozwiązanie utrzymanie obecnych systemów emerytalnych służb mundurowych. Żadnemu z funkcjonariuszy będących obecnie w służbie nie wolno zmieniać jej warunków. Zdaniem Federacji obecny system emerytalny jest korzystniejszy od proponowanego. Motywować do dłuższego pozostawania w służbie można przede wszystkim poprzez zmianę zasad naliczania dodatku za staż służby.
Podczas spotkania poruszano również kwestię reorganizacji w Straży Granicznej oraz sytuacji budżetowej służb mundurowych, w tym zatrzymanie procesu ich modernizacji. W dyskusji przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej zwracali uwagę na arbitralność we wprowadzaniu rozwiązań dotyczących tej służby, niedotrzymywanie wcześniejszych ustaleń i zobowiązań oraz zagrożenie utratą pracy przez wielu funkcjonariuszy. Wszystkie kwestie sporne mają być wyjaśnione w ramach zespołów roboczych z udziałem NSZZ FSG. W zakresie sytuacji budżetowej przedstawiciele MSWiA po raz kolejny poinformowali o zamiarze nowelizacji ustawy o modernizacji Policji i innych służb i rozciągnięciu jej czasie na rok 2010. Równocześnie zapewnili, że oszczędności w wydatkach budżetowych nie dotyczą płac i świadczeń, co między innymi zdaniem obecnych na sali funkcjonariuszy PSP nie zawsze jest realizowane.
W posumowaniu spotkania przedstawiciele Federacji zwrócili uwagę, że działania prowadzone obecnie przez MSWiA nie są dialogiem. Nie można bowiem informować o fundamentalnych założeniach zmian najpierw w mediach, a dopiero potem przekazywać projekty związkom zawodowym. Federacja uważa też za wskazaną inicjatywę obywatelską zmierzającą do usunięcia art.15 a z obecnej ustawy emerytalnej Federacja żąda cofnięcia oszczędności i ograniczeń w budżetach służb, gdyż w sposób negatywny i bezpośredni rzutują one na bezpieczeństwo państwa. Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów zaproponował utworzenie stałego zespołu Komisji Trójstronnej ds. służb mundurowych, co zaaprobowali wszyscy obecni na spotkaniu przedstawiciele Federacji.
W przypadku dalszego forsowania przez rząd rozwiązań niekorzystnych dla funkcjonariuszy, związki zawodowe służb mundurowych prowadzić będą dalsze działania protestacyjne. Pod koniec marca przewidziana jest pikieta protestacyjna Federacji ZZ SM w Poznaniu, która w przypadku zmiany koncepcji reformy może być odwołana.
Wobec olbrzymiego zaniepokojenia całego środowiska służb mundurowych konieczne jest jak najszybsze podjęcie merytorycznego dialogu.
Przewodniczący spotkania
Antoni DUDA