Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
K O M U N I K A T 1/09
03/04 marca 2009 roku
W dniu 03/04 marca 2009 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Realizując program posiedzenia przedyskutowano następujące tematy:
- Braku odpowiedzi na wystąpienia w/s równoważników (wniosek o podjęcie działań zmierzających do wzrostu tych należności zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu cen ogłaszanych w ustawie budżetowej - pismo z dnia 23.10.2008 r.) – przywrócenie i zachowanie mechanizmu naliczania tych należności jak w innych służbach (wskaźnik)
- Wystąpień w sprawie regulaminów i tegorocznej akcji awansowej – rozważano i przyjęto możliwość dalszych wystąpień do MSWiA lub Rzecznika Praw Obywatelskich jako kontynuacja wcześniejszych wystąpień w sprawie sztucznego i bezprawnego ograniczania prawa do awansu (brak jednoznacznego odwołania wytycznych KG (tabelek) w zakresie ilości i rodzaju stanowisk, powoływanie się KW na pismo KG z 21 stycznia br podtrzymujące zastosowane tabele i wytyczne) mimo odmiennych deklaracji i pism KG).
- Opinii w sprawie Projektu rozporządzenia MSWiA w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej - FORUM ZZ- ZG-FZZ-I – 01/09 z dnia 12 stycznia br. – opinia pozytywna – oczekuje na podpis MSWiA
- Omówienie przebiegu i stanowiska w/s przepisu płacowego - 2009-02-16 - opinia pozytywna
(...) Mając świadomość niedoskonałości przyjętych rozwiązań i dokonanych podziałów w ramach wypracowanego kompromisu, w tym brak uwzględnienia wielu słusznie zgłaszanych uwag i postulatów m.in. potrzeby dalszych zmian w zakresie stanowisk sytemu codziennego, stanowisk kierowania, procesu reformowania struktur poszczególnych Komend, Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa wnosi o wyrównanie zaszeregowania stanowiska „z-cy dowódcy zmiany” do grupy 9 jednakowo dla wszystkich jednostek organizacyjnych.
- oczekuje na podpis MSWiA
Kontynuując posiedzenie dokonano podsumowania przebiegu i zakresu działań podjętych przez FEDERACJĘ ZZ SM w ramach akcji protestacyjnej dotyczącej propozycji zmian ustawy emerytalnej, ze szczególnym uwzględnieniem Spotkania z Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Panem Aleksandrem Szczygło w dniu 06 lutego br., oraz protestu w Gdańsku i Krakowie w dniu 19 lutego br..
Podjęto dyskusję nad formami i kierunkami dalszego protestu i udziału Związku w tych działaniach. Jako podstawę przyjęto wspólne działania, wraz z organizacjami związkowymi skupionymi w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, zrzeszającej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, zgodnie z przyjętym i wypracowanym planem działań Federacji.
Rozpatrując możliwość zaostrzenia form protestu podjęto dyskusję nad przystąpieniem do „strajku włoskiego” w formie:
- stosowania pouczeń przy wykroczeniach zamiast postępowania mandatowego,
- dokładnego przeglądu umundurowania specjalnego, sprzętu ochrony osobistej, pojazdów itp. oraz egzekwowanie stanu wyposażenia do obowiązujących przepisów, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa strażaków,
- ścisłego przestrzeganie terminów określonych na rozpatrzenie sprawy, oraz zasad KPA zwłaszcza w pismach skierowanych do jednostek nadrzędnych,
oraz w ramach akcji szukania oszczędności zawieszenie ćwiczeń w komorach dymowych, na obiektach i innych form doskonalenia zawodowego. Dodatkowo rozważano pomysł opracowania wniosku i zainicjowanie akcji obywatelskiej wysyłania do Ministra SWiA, „obywatelskich” wniosków i zapytań w sprawach nurtujących nasze środowisko (Wniosek wraz z niezbędną podstawą prawną i miejscem na wpisanie odpowiednich danych ukaże się na naszej stronie).
Aktualnie oczekując na ukazanie się wielokrotnie zapowiadanych (medialnie) zmian do uprawnień emerytalnych Federacja ZZ SM wystąpiła z wnioskiem o spotkanie do wszystkich klubów parlamentarnych. W najbliższym czasie odbędą się spotkania z przedstawicielami Klubu Poselskiego Lewicy oraz Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dodatkowo w dniu 04 marca odbyło się także spotkanie z Ministrem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Panem Michałem Boni, podczas którego ponowiono propozycję podjęcia dialogu i spotkań dotyczących sytuacji w poszczególnych formacjach i planowanych zmian uprawnień emerytalnych (oczekiwana odpowiedź do 09 marca br.)
W ramach w/w posiedzenia odbyło się spotkanie członków Zarządu Głównego z Komendantem Główny PSP nadbryg. Wiesławem LEŚNIAKIEWICZEM i Z-cą Komendanta Głównego PSP st. bryg. Piotr KWIATKOWSKIM. Spotkanie rozpoczęło się od tematu zmiany uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy. Z-ca Komendanta przekazał informację iż na dzień spotkania nie otrzymał i nie posiada nowych informacji (założeń) w tym temacie, podkreślając jednocześnie iż każdy projekt bezwzględnie musi przejść pełną i odpowiednią ścieżkę legislacyjną, i w momencie ukazania się, zostaną bezpośrednio przekazane do powszechnej wiadomości. Odpowiadając na pytania i uzupełniając poprzednie wyjaśniania Komendant stwierdził że Komenda Główna zebrała i przekazała do MSWiA (w trybie wskazanym przez MSWiA) wszystkie uwagi z podległych jednostek, wskazując jednocześnie na różnego rodzaju zagrożenia i nieprawidłowości.
W podjętej dyskusji przekazano Kierownictwu, duże zdeterminowanie i negatywną ocenę całego środowiska strażackiego wobec przedstawionych propozycji, w tym na zaprezentowaną formę i sposoby medialnej komunikacji Ministra z funkcjonariuszami. W przypadku dalszego forsowania proponowanych zmian i braku rzeczywistego dialogu, nastąpi dalszy wzrost negatywnych nastrojów i niezadowolenia całego środowiska, znajdując odzwierciedlenie w zaostrzeniu form akcji protestacyjnej, w tym do masowego udziału strażaków w wspólnych manifestacjach Federacji ZZ SM.
W toku dalszej dyskusji podjęto temat tegorocznej akcji awansowej w kontekście wytycznych KG w tym zakresie, oraz pism i wystąpień związku. Szczególną uwagę zwrócono na dotychczas nie uregulowany problem możliwości zmiany regulaminów organizacyjnych, blokujących możliwość awansowania, oraz brak uwzględnienia w powyższych wytycznych możliwości zmiany przepisu kwalifikacyjnego (jeszcze przed majem). Zwrócono uwagę Komendantowi Głównemu, iż w naszej ocenie jako bezprawny i niedopuszczalny (niezgodny także z wcześniejszymi deklaracjami samego KG) jest zapis dotyczący nie nadawania dalszego biegu przez KW negatywnie zaopiniowanych wniosków.
Wyjaśniając powyższe problemy Komendant Główny przekazał informacje iż znajdą one odzwierciedlenie w pismach kierowanych do poszczególnych Komendantów Wojewódzkich i w ramach odpowiedzi na nasze wystąpienia.
Spotkanie zakończyło się przedstawieniem przez KG informacji o stopniu zaawansowania prac na przepisem Kwalifikacyjnym i płacowym. Zgodnie z uzyskaną informacją: przepis kwalifikacyjny - w dniu 03.03.09 otrzymał pozytywna opinie MON w zakresie uzgodnień załącznika dotyczącego wojskowej ochrony przeciwpożarowej, w dniu wczorajszym (tj. 04 marca) zostało przekazane do RCL wystąpienie o zwolnienie z komisji, przepis płacowy – czeka na pismo o zwolnieniu przez RCL z komisji prawniczej, po uzyskaniu zwolnienia Departament Prawny przedłoży Ministrowi do podpisu, a następnie MPiPS. Prawdopodobnie w marcu będą wypłacone wyrównania podwyżek, a w kwietniu płace powinny być wypłacone zgodnie z nowym przepisem. Kończąc spotkanie Komendant Główny mając świadomość niepopularności, ponowił apel/informację przekazaną już wcześniej Komendantom Wojewódzkim – aby w ramach rozdziału kwoty na wzrost dodatków (ok.20%) większą część tej kwoty przeznaczyć na wzrost dodatków dla systemu ośmiogodzinnego.
Kończąc Posiedzenie Zarządu Głównego podjęto uchwały:
- o wpisie do Krajowego Rejestru Organizacji Zarządu Jednostki NSZZ Pracowników Pożarnictwa przy KP PSP w Świdniku, Nidzicy, Legionowie i koła Szydłowiec
- w sprawie akcji protestacyjnej związanej z projektem zmian rozwiązań emerytalnych dla funkcjonariuszy policji, Państwowej Straży Pożarnej. Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, ABW, CBA, A W oraz Służby Więziennej, oraz upoważnienia do podjęcia niezbędnych kroków w ramach wspólnych działań FEDERACJI ZZ SM zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych,
oraz decyzję o wystąpieniach w tym m.in.
- w sprawie tzw. „mieszkaniówki” – zapytanie do Biura Prawnego
- w sprawie systemu szkolenia wraz z możliwością zwiększenia przepustowości szkół podoficerskich, oraz sprawa rozszerzenia korpusu podoficerów i aspirantów (w kontekście realizacji uchwały zjazdu i zmniejszenia ilości stanowisk podoficerskich i aspiranckich).
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Przewodniczący ZG NSZZ PP
(-) Krzysztof Hetman