W dniu 28 stycznia 2009 roku odbyło się spotkanie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Podczas spotkania przyjęto następujące wystąpienia:
- *do Pana Wicepremiera, Ministra SWiA Grzegorza Schetyny
Warszawa, 28.01.2009 r.
Wicepremier
Minister Spraw Wewnętrznych i
Administracji
Pan Grzegorz SCHETYNA
Wobec braku odpowiedzi na nasze wystąpienia i woli podjęcia merytorycznego dialogu, Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentująca funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej wzywa Pana Ministra do przedstawienia założeń do nowelizacji ustawy emerytalnej służb mundurowych podległych MSWiA.
Brak merytorycznego dialogu i odpowiedzialnego podejścia do tak ważnego i fundamentalnego zagadnienia, jakim jest zmiana systemu emerytalnego dla funkcjonariuszy, skutkuje masowym wzrostem składanych raportów i deklaracji o odejście ze służby, przekładając się na destabilizację w poszczególnych formacjach, osłabiając tym samym system bezpieczeństwa państwa.
Dalsze przekazywanie za pośrednictwem mediów szczątkowych informacji o zmianach systemu emerytalnego, powoduje niepotrzebne i bardzo kosztowne, w obecnej sytuacji kryzysu światowego i budżetu państwa wypłaty świadczeń, konieczność zatrudnienia, wyszkolenia i wyposażenia nowych funkcjonariuszy. Sytuacja obecna przypomina podobne działania resortu w latach reformy administracji publicznej w 1999 roku, gdzie w wyniku braku rzetelnej informacji niepotrzebnie odeszło ze służby ponad 10 tys. funkcjonariuszy. Sytuacja ta miała miejsce podobnie w latach 2005-2007, w którym to okresie odeszło ze służby ponad 22 tys. funkcjonariuszy powodując olbrzymie straty finansowe i kadrowe. Tylko te dwa okresy spowodowały łącznie, niczym nieuzasadniony, kilkumiliardowy wydatek z budżetu państwa, co kwalifikuje się do rozpatrzenia przez Trybunał Stanu.
Postawa Ministerstwa prowadzi do braku zaufania funkcjonariuszy do swojego Ministra i destabilizuje nasze służby. Postępowanie takie jako niezgodne z zasadami funkcjonowania demokratycznego państwa prawa i wywołuje nasz zdecydowany sprzeciw.
Powyższa sytuacja znajduje także bezpośrednie odzwierciedlenie w spadku zaufania społecznego do służb mundurowych, tym bardziej, że trudno będzie odbudować wizerunek i zaufanie wypracowane długoletnią ofiarną służbą wszystkich funkcjonariuszy.
Jako reprezentanci funkcjonariuszy podległych Panu służb, żądamy natychmiastowego podjęcia dialogu społecznego i apelujemy o pilne spotkanie w celu wypracowania rozwiązań w duchu poszanowania praw nabytych dla tych, którzy każdego dnia pełniąc służbę dla Państwa i jego obywateli, narażają swoje życie i zdrowie.
Dalsze lekceważenie i pozostawianie bez odpowiedzi naszych kolejnych wystąpień będziemy traktować jako postawę do rozpoczęcia akcji protestacyjnej.
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Wiesław Puchalski Jacek Zakrzewski
Przewodniczący ZG NSZZ PP Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów
Krzysztof Hetman Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Bronisław Ogonek-Obierzyński
*do Pana Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Janusza Śniadka
Warszawa, 28.01.2009 r.
Janusz Śniadek
Przewodniczący
NSZZ Solidarność
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentująca funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, stanowczo protestuje wobec sposobu wyrażania przez Pana opinii na temat reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.
Rolą każdego związkowca jest działanie na rzecz ochrony praw pracowniczych, w tym także i funkcjonariuszy, którzy mimo odmiennego statusu zatrudnienia (na podstawie stosunku służbowego), objęci są także tą ochroną.
Czy nie uważa Pan, iż mimo ograniczenia praw pracowniczych, z jednoczesnym zwiększeniem wymagań stawianych podczas pełnienia służby, słusznym jest dalsze ograniczanie należnych praw emerytalnych, stanowiących swoiste zabezpieczenie dla tych, którzy na co dzień pełnią służbę z narażeniem zdrowia i życia.
Jeżeli przywilejem jest obowiązek narażania życia a nawet zdrowia, to również przywilejem powinno być prawo do odrębnego sytemu emerytalnego, gwarantującego podstawowe zabezpieczenie funkcjonariuszy i ich rodzin.
Jeszcze bardziej niezrozumiałym jest dla nas zachowanie Pana Przewodniczącego, że w szeregach NSZZ Solidarność znajdują się także funkcjonariusze. Prezentowana opinia likwidacji tzw. „emerytur mundurowych” stoi w sprzeczności z interesem tych funkcjonariuszy.
W ocenie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych wypowiedzi Pana Przewodniczącego podważają sens przynależności funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej do NSZZ „Solidarność”.
Jako Federacja apelujemy o zdecydowane stanowisko Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „S” wobec Pana Przewodniczącego. Uznajemy jednocześnie, że jest to działanie na szkodę swoich członków.
Apelujemy do Pana Przewodniczącego o powściągliwość w tego typu działaniach i wypowiedziach.
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Wiesław Puchalski Jacek Zakrzewski
Przewodniczący ZG NSZZ PP Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów
Krzysztof Hetman Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Bronisław Ogonek-Obierzyński
- *odp. MSWiA w/s prac nad przepisem emerytalnym