Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
Konin dnia 2008-10-10
ZG-FZZ-I – 10/08
Biuro
FORUM
ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
Dotyczy: projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa przekazuje uwagi w zakresie szczegółowych propozycji zawartych w/w projekcie:
§ Wprowadzenie i stworzenia podstaw prawnych do wypłaty rekompensaty finansowej za przedłużony czas służby jest długo oczekiwaną i pozytywnie przyjmowaną przez strażaków propozycją rozwiązania tego problemu. Jednak zaproponowane rozwiązania są nieadekwatne do obciążenia i uciążliwości służby strażaka i proponowanej wielkości rekompensaty, oraz rozwiązań w zakresie urlopów.
Określona w projekcie wysokość kwoty rekompensaty jest w naszej ocenie zbyt niska, szczególnie w porównaniu do zapisów funkcjonujących w innych grupach zawodowych, gdzie zastosowane rozwiązania oscylują wokół pełnej stuprocentowej zapłaty za czas dyżuru, z rozwiązaniami uwzględniającymi pracę/dyżur w porze nocnej i święta.
Jednocześnie w przedstawianych propozycjach brak jest jasnego określenia priorytetu i możliwości wyboru przez strażaka sposobu odbioru wypracowanych nadgodzin (rekompensata/ czas wolny od służby w tym samym wymiarze).
§ Negatywna ocena – dla rozwiązania przedstawionego w pkt. 4) -dotyczące art.37c - zaproponowany zapis umożliwiający przeniesienie strażaka „z urzędu” do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej PSP w tej samej lub w innej miejscowości bez określenia szczegółowych warunków i przypadków takiego przeniesienia może doprowadzić do wykorzystywania tego zapisu przez pracodawcę (Komendantów) jako formy negatywnego nacisku na strażaków. Mając na uwadze konieczność zagwarantowania stabilnych warunków służby funkcjonariusza PSP nie można dopuścić do ustawowych zapisów umożliwiających wykorzystanie ich przeciwko funkcjonariuszowi.
§ Negatywną ocenę uzyskało także rozwiązanie przedstawione w pkt 9) dotyczące art. 89 tworzące podstawę do zachowania przez strażaka odwołanego ze stanowiska, prawa do zaszeregowania należnego na poprzednio zajmowanym stanowisku. Przyjęcie takiego rozwiązania może spowodować powstanie znacznych obciążeń finansowych dla poszczególnych jednostek organizacyjnych - funkcjonowanie w tym samym okresie zdublowanych stanowisk kierowniczych.
Powyższe stanowisko i przekazane uwagi podyktowane jest zakresem dyskusji i przyjętym w tym zakresie stanowiskiem Zjazdu, zakończonej właśnie Krajowej Konferencji Związku.
Za Zarząd
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman