2008-09-12
W związku z rozpoczęciem, na szczeblu wojewódzkim, procesu konsultacyjnego dotyczącego uposażenia strażaków w 2009 roku, przypominam iż na szczeblu podpisano stosowne porozumienie o rozdziale tych środków. Przyjęto średnioroczny wskaźnik wzrostu na poziomie 103,9% czyli tak jak określiła Komisja Trójstronna ds. Gospodarczo-Społecznych dla sfery budżetowej.
Na kolejnym spotkaniu strona związkowa nie zgodziła się na ustalenie wzrostu kwoty bazowej w wysokości 102,0%, tym samym podpisując protokół rozbieżności (szczegóły patrz biuletyn).
W dniu 11 września centrale zz wystosowały stosowne pismo do Pana Grzegorza Schetyny, Wicepremiera Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (pismo w załączeniu).
W związku z powyższym zaleca, się aby w podobnej formie dokonywać stosownych zapisów w protokółach dotyczących rozdziału środków finansowych na szczeblu wojewódzkim.
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Warszawa 11 września 2008r.
Pan
Grzegorz Schetyna
Wiceprezes
Rady Ministrów
Minister
Spraw Wewnętrznych
i Administracji
Warszawa
W imieniu Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”, Związku Zawodowego Strażaków „FLORIAN” oraz NSZZ Pracowników Pożarnictwa zwracamy się do Pana Premiera z wnioskiem o podanie przyczyn, które spowodowały, że Dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA pismem znak: DB-B-311-5-5148/08 z dnia 6 sierpnia 2008r. w sprawie wstępnych wydatków do opracowania projektu budżetu na rok 2009 – naliczył środki na wynagrodzenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej, przy przyjęciu średniorocznego wskaźnika wzrostu na poziomie 102%, zamiast na poziomie 103,9% czyli tak jak określiła Komisja Trójstronna ds. Gospodarczo-Społecznych dla sfery budżetowej.
Tak samo, wstępne kwoty w projekcie budżetu państwa na rok 2009 na podwyżki uposażeń członków korpusu służby cywilnej i stanowisk pomocniczych zatrudnionych w Państwowej Straży Pożarnej, zostały naliczone wskaźnikiem wzrostu 102% nie 103,9%.
W naszym przekonaniu jest to dyskryminowanie strażaków oraz pracowników cywilnych zatrudnionych w Państwowej Straży Pożarnej, jak również stanowi naruszenie umów społecznych zawartych w Komisji Trójstronnej ds. Gospodarczo-Społecznych w zakresie ustaleń wskaźników wzrostów wynagrodzeń w sferze budżetowej zaplanowanych na rok 2009. Nasze niezrozumienie sytuacji budzi także fakt wypowiedzi Ministra Finansów z dnia 9 września br. zawarta w masmediach,
w której informuje się społeczeństwo jakoby służby mundurowe – w tym strażacy – mieli planowane podwyżki na poziomie 104%, co stoi w sprzeczności z wyżej wymienionym pismem.
Pragniemy zauważyć, że proponowany przez Komisję Trójstronną
ds. Gospodarczo-Społecznych wskaźnik wzrostu uposażeń w sferze budżetowej na rok 2009, nie zrekompensuje wzrostów kosztów utrzymania (inflacji) planowanej w roku 2008 na poziomie 4,5%.. W chwili obecnej zapowiadane są na rok 2009 podwyżki energii elektrycznej, ciepłej wody czy gazu, które przełożą się w sposób wymierny na podstawowe koszty utrzymania gospodarstw domowych i rodzin.
Dlatego związki zawodowe działające w Państwowej Straży Pożarnej nie zgadzają się z tym, by polityka oszczędności prowadzona była kosztem budżetów domowych strażaków i pracowników Państwowej Straży Pożarnej. Swoje niezadowolenie z propozycji ministerstwa, przedstawiciele związków zawodowych wyartykułowali w Protokole Rozbieżności zawartego w dniu 18 sierpnia 2008r. na spotkaniu z Komendantem Głównym PSP w sprawie uzgodnienia środków finansowych na uposażenia strażaków w roku 2009.
W związku z powyższym w imieniu strażaków i pracowników zrzeszonych
w Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność”, Związku Zawodowym Strażaków „FLORIAN” oraz NSZZ Pracowników Pożarnictwa wnosimy do Pana Premiera jak na wstępie, jak również żądamy niezwłocznego ( jednak nie później jak do 25 września 2008 roku) skorygowania projektu budżetu i przywrócenia wskaźnika wzrostu kwoty bazowej na poziomie określonym przez Komisję Trójstronną ds. Gospodarczo-Społecznych tj. do poziomu 103,9%.
Jednocześnie informujemy, że w przypadku braku pilnej reakcji ze strony Pana Premiera centrale związków zawodowych rozpoczną procedury przewidziane prawem, wynikające z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i innych przepisów.
Z poważaniem:
Wiesław Puchalski Krzysztof Hetman Robert Osmycki
Przewodniczący Przewodniczący Przewodniczący
ZK ZZS Florian ZG NSZZ PP KSP NSZZ Solidarność
Do wiadomości:
1. Pan Janusz Śniadek – Przewodniczący KK NSZZ Solidarność,
2. Pan Jan Guz – Przewodniczący OPZZ,
3. Pan Wiesław Siewierski – Przewodniczący FZZ,
4. Pan Wiesław Leśniakiewicz – Komendant Główny PSP,
5. Pan Bronisław Komorowski – Marszałek Sejmu RP,
6. Pan Marek Biernacki – Przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych,
7. Pan Zbigniew Chlebowski Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych,
8. Pan Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych,
9. Pan Antoni Doda – Przewodniczący NSZZ Policjantów,
10. Pan Bronisław Ogonek-Obierzyński – Przewodniczący NSZZ FiPW,
11. Pan Jacek Zakrzewski – Przewodniczący NSZZ FSG.