KOMENDANT GŁÓWNY
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Warszawa dnia 29 sierpnia 2008 r.
BKS-I-110/173/08
Pan
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP
W odpowiedzi na pismo, znak ZG-I-23/08 z dnia 7 lipca 2008 r. w sprawie zachowania przez strażaków przeniesionych na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy uposażenia zasadniczego prawa do zaszeregowania należnego na poprzednio zajmowanym stanowisku i awansowania w stopniu, informuję co następuje.
W wyniku zmian organizacyjnych w 2007 r. grupa funkcjonariuszy PSP utraciła zajmowane stanowiska służbowe. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, stosownie do postanowień art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667, ze zm.), składane wnioski przez strażaków w sprawie utrzymania grupy rozpatrywał pozytywnie. Tym samym, wyraził zgodę na zachowanie przez strażaków przeniesionych na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy uposażenia zasadniczego prawa do zaszeregowania należnego na poprzednio zajmowanym stanowisku (z możliwością przedłużenia tej zgody). Prawo to zostało zachowane do lutego 2009 r. Ze względu na odległy termin upływu przedmiotowej zgody, wnioski do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej ojej przedłużenie powinny być składane w stosownym czasie.
Jednocześnie informuję Pana Przewodniczącego, że obecnie składane wnioski w sprawie przedłużenia zgody na zachowanie przez strażaków prawa do
-2-
zaszeregowania należnego na poprzednio zajmowanym stanowisku rozpatrywane są pozytywnie i bezterminowo. Stanowisko w powyższej sprawie zawarte zostało w piśmie BKS-I-110/181-1/08 z dnia 31 lipca 2008 r., skierowanym do Komendantów Wojewódzkich PSP i Komendantów Szkół PSP, którzy otrzymali polecenie m.in. dokonania stosownej analizy w zakresie obsady stanowisk służbowych w danej jednostce organizacyjnej PSP. Kopia ww. pisma została przesłana do wiadomości central wszystkich związków zawodowych działających w PSP.
W odniesieniu do uwagi dotyczącej zmian w przepisie kwalifikacyjnym, informuję, że projekt rozporządzenia w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych PSP przekazany został w dniu 30.07.2008 r. przedstawicielom central związków zawodowych. Projekt rozporządzenia był również dostępny na stronie internetowej Komendy Głównej PSP -www.straz.gov.pl. W związku ze zgłoszonymi uwagami do ww. rozporządzenia oraz uzgodnieniami na spotkaniu, które odbyło się 28 sierpnia 2008 r. w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej z przedstawicielami strony związkowej, rozważany jest tryb prowadzenia prac zmierzających do nadania ostatecznego kształtu omawianego przepisu.
W zakresie charakterystyki poszczególnych stanowisk pracy w strukturach Państwowej Straży Pożarnej, przewiduje się podjęcie stosownych działań przy pracach z tym związanych. Należy jednak zwrócić uwagę, że procedura związana z opisem charakterystyki poszczególnych stanowisk pracy jest procesem bardzo skomplikowanym i wymagającym ustaleń jednolitych kryteriów dla wszystkich jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto, przy tworzeniu charakterystyki poszczególnych stanowisk służbowych w PSP należy rozważyć również inne aspekty z tym związane, takie jak specyfika służby np. jednostki specjalistyczne: ratownictwa wodnego, wysokościowego, chemicznego itp. Przeprowadzenie procesu opisu charakterystyki poszczególnych stanowisk pracy wymaga dodatkowo:
-3-
- szerokiej konsultacji ze środowiskiem, w tym z centralami związków zawodowych działających w PSP,
- zmiany w ustawie o PSP. Należałoby wprowadzić stosowne zapisy,
- włączenia do prac zespołów, posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w powyższym zakresie, przedstawicieli instytucji
- zewnętrznych, co wprowadziłoby obiektywne podejście do zagadnienia.
Sporządzenie opisów stanowisk pracy i ich charakterystykę należy traktować jako proces, w którym głównym wyznacznikiem pozycji w jednostce organizacyjnej PSP i wysokości uposażenia są zadania wykonywane na zajmowanym stanowisku i potrzebne do tego kwalifikacje z uwzględnieniem dotychczasowego doświadczenia zawodowego.
W świetle powyższego, charakterystyka stanowisk pracy może stanowić podstawowe narzędzie zarządzania kadrami PSP. Oznacza to przede wszystkim dostrzeganie umiejętności i wkładanego wysiłku w podnoszenie kwalifikacji, przekładające się na wyższe uposażenia i awans, jak również realizację bardziej interesujących i trudniejszych zadań. Ujednolicenie reguł to określenie jasnych zasad (kryteriów podejmowania decyzji), a z punktu widzenia narzędzi zarządzania kadrami PSP - wprowadzenie charakterystyki stanowisk pracy, która określa wartość stanowiska dla organizacji oraz dokonywanie i uwzględnianie ocen okresowego opiniowania funkcjonariuszy, pozwalające na realne ustalenie efektywności i kompetencji każdego zatrudnionego.
Wskazać należy, że obecnie realizowana jest ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009" (Dz. U. z 2007 r., Nr 35 poz. 213). Jednym z istotnych aspektów tejże ustawy jest ucywilnienie stanowisk służbowych zajmowanych przez strażaków. Tak więc pełny opis stanowisk służbowych zajmowanych przez strażaków nie powinien nastąpić wcześniej niż po zrealizowaniu założeń z zakresu ucywilnienia.
Z poważaniem
KOMENDANT GŁÓWNY
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
z up.
st. bryg. mgr inż. Piotr Kwiatkowski
Zastępca Komendanta Głównego