Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
Konin dnia 07 lipca 2008 r.
ZG-I – 23 /08
Pan
nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwość „zachowania prawa do uposażenia z grupy” na lata następne po przeprowadzonej w 2007 roku reorganizacji, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa zwraca się z prośbą do Pana Komendanta o przedstawienie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Wobec wcześniejszych deklaracji Pana Komendanta „że zachowanie prawa do uposażenia dla tej grupy strażaków powinno być bezterminowe”, wnosimy o podjęcie działań i ustalenie procedur w zakresie zmiany dotychczas wydanych decyzji ( 2 letni okres od przeniesienia na inne stanowisko), na czas nieokreślony, zgodny z wcześniej przekazywanymi informacjami.
Uważamy, iż szybkie i sprawne załatwienie powyższego tematu i przedstawienie oficjalnego stanowiska przez Pana Komendanta, powinno w pełni usatysfakcjonować grupę strażaków dotkniętych negatywnymi skutkami reorganizacji i zmiany rodzaju zajmowanych stanowisk, która z niepokojem oczekuje na oficjalne potwierdzenie informacji, że zachowanie prawa do uposażenia z grupy jest bezterminowe pomimo innego wskazania w uzasadnieniu w wydanych decyzjach.
Jednocześnie wobec planowanych zmian w przepisach kwalifikacyjnych/płacowych i konieczności zmian regulaminów organizacyjnych poszczególnych komend, ponawiamy nasz wcześniejszy wniosek o konieczność wykonania charakterystyki poszczególnych stanowisk pracy z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, z których wynikałby charakter danego etatu wraz z określeniem ich niezbędnej ilości, wraz z wprowadzeniem okresu przejściowego, i określenie wprowadzanych zasad i regulaminów jako stanu docelowego, do którego dążyć będzie służba w najbliższym okresie.
Przyjęcie takich rozwiązań pozwoli na dochodzenie do tych stanów w sposób naturalny, pozwalając jednocześnie na likwidowanie negatywnych skutków reorganizacji z 2007 roku.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Konin dnia 07 lipca 2008 r.
ZG-I – 25 /08
Pan
nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
Wobec nie otrzymania odpowiedzi na wcześniejsze wystąpienia i interwencje Związku, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, ponownie wnioskuje o przeanalizowanie sytuacji w temacie podwyżek dla Pracowników Cywilnych i podjęcie działań zmierzających do likwidacji powstałych dysproporcji w tym zakresie, wraz z uruchomieniem środków finansowych umożliwiających wypłatę tych świadczeń.
Brak odpowiedzi na wcześniejsze wystąpienia ( m.in. Uchwała KKD NSZZ PP z dnia 15 listopada 2007 r, pismo ZG-I – 10 /08 z dnia 06 marca br.), oraz brak jednoznacznych i wspólnych dla wszystkich Komend wytycznych w tym zakresie powoduje że szeroka rzesza Pracowników zatrudnionych w Państwowej Straży Pożarnej do dnia dzisiejszego nie otrzymała planowanego na 2008 rok wzrostu uposażenia, oraz możliwości likwidacji dysproporcji płac w stosunku do nowo zatrudnianych.
Należy tutaj zwrócić uwagę iż będąca właśnie w realizacji tzw. ustawa modernizacyjna z dnia 12 stycznia 2007 r. powoduje wzrost Pracowników cywilnych znajdujących zatrudnienie w poszczególnych Komendach , wraz ze wzrostem znaczenia tej grupy zawodowej w codziennej działalności naszej formacji.
Uważamy że wypracowanie jednoznacznych i jednakowych rozwiązań w skali wszystkich jednostek organizacyjnych PSP, w tym zakresie jest jak najbardziej pożądane i ważne dla naszej służby. Pozostawienie tak szerokiej grupy poza możliwością realnej regulacji systemu zatrudnienia oraz wzrostu płac jest nieuzasadnione i krzywdzące dla tej grupy zawodowej.
Ponawiamy zatem prośbę o odpowiedź, na wcześniejsze wystąpienia Związku uważając iż pozwoli to w znaczący sposób uregulować problemy występujące w tej grupie zawodowej.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Załącznik:
- Uchwała Krajowej Konferencji Delegatów NSZZ PP z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie problemu naliczenia różnej średniej dla pracowników cywilnych zatrudnionych na dotychczasowych warunkach oraz pracowników zatrudnianych na podstawie ustawy modernizacyjnej w ramach ucywilnienia służby
- pismo ZG-I – 10 /08 z dnia 06 marca br.
Konin dnia 06 marca 2008 r.
ZG-I – 10 /08
Pan
nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
W nawiązaniu do Uchwały Krajowej Konferencji Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie w sprawie problemu naliczenia różnej średniej dla pracowników cywilnych zatrudnionych na dotychczasowych warunkach oraz pracowników zatrudnianych na podstawie ustawy modernizacyjnej w ramach ucywilnienia służby, wnioskuje o przeanalizowanie sytuacji w powyższym zakresie i podjęcie działań zmierzających do likwidacji powstałych dysproporcji.
Ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009" (Dz.U. Nr 35, poz. 213) ma na celu zastąpienie funkcjonariuszy pracownikami cywilnymi gwarantując im dużo wyższe wynagrodzenie niż pracownikom cywilnym zatrudnionym dotychczas w służbach mundurowych.
Jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej z terenu poszczególnych województw w ramach w/w ustawy wraz dodatkowymi etatami w korpusie służby cywilnej, otrzymały zwiększony w ustawie budżetowej fundusz płac (§ 4020 ).
Łączna kwota wydatków na wynagrodzenia osobowe członków korpusu służby cywilnej obejmuje również zatrudnionych pracowników w latach poprzednich
z płacami nieproporcjonalnymi w odniesieniu do nowo zatrudnionych.
Według naszej oceny, taka sytuacja jest nie tylko krzywdząca dla części pracowników ale przede wszystkim niezgodna z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy. Narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu jak również różnicuje pracowników tej samej grupy zawodowej nie stosując prawa do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub pracę o podobnej wartości.
Należałoby również zwrócić uwagę na wynagrodzenia pracowników cywilnych zatrudnionych przed 2008 r. Zróżnicowanie wynagrodzeń należałoby uregulować wprowadzeniem średniej płacy w danych komendach jak uposażenie funkcjonariuszy ustawą modernizacyjną.
Ustalenie różnej średniej dla pracowników cywilnych zatrudnionych na dotychczasowych warunkach oraz dla pracowników zatrudnionych na podstawie ustawy modernizacyjnej powoduje duże nieuzasadnione dysproporcje w wynagrodzeniu między pracownikami tej samej grupy zawodowej.
Prosimy zatem o odpowiedź, czy można fundusz płac w §4020 („Wynagrodzenie osobowe członków korpusu służby cywilnej”) przeznaczyć na ogółem zatrudnionych pomimo dokonywania rozliczenia z wydatkowania środków – z wyraźnym zaznaczeniem, że jest to „Program modernizacji Państwowej Straży Pożarnej w latach 2007-2009” w części dotyczącej zastępowania funkcjonariuszy pracownikami cywilnymi.
Uzyskanie odpowiedzi na przedstawione powyżej pytania i problemy pozwoli na wprowadzenie jednoznacznych i jednakowych rozwiązań w skali wszystkich jednostek organizacyjnych PSP.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Załącznik:
- Uchwała Krajowej Konferencji Delegatów NSZZ PP z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie problemu naliczenia różnej średniej dla pracowników cywilnych zatrudnionych na dotychczasowych warunkach oraz pracowników zatrudnianych na podstawie ustawy modernizacyjnej w ramach ucywilnienia służby
U C H W A Ł A
KRAJOWEJ KONFERENCJI DELEGATÓW
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA
z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie problemu naliczenia różnej średniej dla pracowników cywilnych zatrudnionych na dotychczasowych warunkach oraz pracowników zatrudnianych na podstawie ustawy modernizacyjnej w ramach ucywilnienia służby
Krajowa Konferencja Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, mając na uwadze występowanie dużych dysproporcji w naliczaniu płac dla dotychczas zatrudnionych pracowników cywilnych oraz nowo zatrudnianych w ramach ucywilnienia służby, upoważnia się Prezydium Zarządu Głównego Związku do wystąpienia w tej sprawie do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Uzasadnienie:
Ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009" (Dz. U. z dnia 27 lutego 2007 r.) ma na celu zastąpienie funkcjonariuszy pracownikami cywilnymi gwarantując im dużo wyższe wynagrodzenie niż pracownikom cywilnym zatrudnionym dotychczas w służbach mundurowych.
Taka sytuacja będzie nie tylko krzywdząca dla części pracowników, ale przede wszystkim niezgodna z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy. Naruszać będzie zasadę równego traktowania w zatrudnieniu jak również różnicować pracowników tej samej grupy zawodowej nie stosując prawa do jednakowego wynagradzania za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości.
Naliczanie różnej średniej dla pracowników cywilnych zatrudnionych na dotychczasowych warunkach oraz dla pracowników zatrudnionych na podstawie ustawy modernizacyjnej może spowodować duże nieuzasadnione dysproporcje w wynagrodzeniu między pracownikami tej samej grupy zawodowej.
Z upoważnienia
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman