MINISTERSTWO
SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI
Rzecznik Prasowy
Warszawa, 20 maja 2008 r.
BMK- 0660 - 619 – e:1594/2008/PO
Pani
Bożena Wiktorowska
„Gazeta Prawna”
Szanowna Pani Redaktor
W związku z pojawiającymi się doniesieniami prasowymi dotyczącymi prac nad reformą systemu emerytur służb mundurowych, uprzejmie informuję, że aktualnie w stosunku do formacji nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie są prowadzone żadne prace.
Również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie opracowało żadnego projektu nowelizacji uprawnień emerytalnych służb mundurowych, pozostawiając ten obszar we właściwości odpowiednich ministrów nadzorujących poszczególne formacje.
Mając jednak świadomość, że konieczne jest wypracowanie kompleksowej strategii funkcjonowania służb mundurowych, resort spraw wewnętrznych i administracji podejmie szeroką debatę z udziałem wielu środowisk, w wyniku której zostaną wypracowane kierunki i priorytety dla służb bezpieczeństwa i porządku publicznego. Rozpoczęcie takiej debaty planowane jest w drugiej połowie roku, a do udziału zostanie zaproszona zarówno szeroka reprezentacja środowiska policyjnego, w tym przedstawiciele związków zawodowych, jak i reprezentacja środowisk zewnętrznych, m.in. naukowych.
Celem takiej debaty, której efektem ma być nowa ustawa o policji, będzie poszukiwane wspólnych systemowych rozwiązań, które pozwolą odciążyć funkcjonariuszy od zadań, nie wiążących się bezpośrednio z ochroną bezpieczeństwa obywateli, co w konsekwencji usprawni ich pracę. Jednym z elementów takiej debaty będzie również usystematyzowanie kwestii pragmatyki służbowej. Punktem wyjścia takiej debaty powinno być jasne określenie pozycji policjanta w hierarchii służbowej. Należy podkreślić, że ewentualne zmiany również w systemie emerytalnym będą wynikiem konsensusu podmiotów uczestniczących w debacie i zamierzeniem jest by dotyczyły jedynie nowo przyjmowanych funkcjonariuszy.
Zamierzeniem kierownictwa resortu spraw wewnętrznych i administracji jest wypracowanie takiej strategii, która zachęci do wstępowania w szeregi policji, a doświadczonym i pełnym gotowości do dalszej służby funkcjonariuszom stworzy możliwości satysfakcjonującej pracy.
Biorąc pod uwagę wielokierunkowość i złożoność problemu trudno jest obecnie mówić o przybliżonych terminach planowanych zmian, czy też konkretnych projektach zapisów prawnych.
Z wyrazami szacunku
Wioletta Paprocka
Rzecznik Prasowy
MSWiA