Forum Związków Zawodowych
W związku z niepokojem środowisk służb mundurowych, wywołanych upowszechnianymi informacjami o zmianie ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym,w dniu 14 kwietnia 2008 roku w CPS „Dialog" w Warszawie z inicjatywy Prezydium Forum Związków Zawodowych odbyło się spotkanie przewodniczących zarządów wojewódzkich i szkolnych NSZZ Policjantów, przedstawicieli związków zawodowych Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Konwentu Dziekanów Oficerów Wojska Polskiego z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Panią Jolantą Fedak.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentował dyrektor Departamentu Budżetu, Władysław Budzeń oraz zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa, Andrzej Przemyski, Komendę Główną Policji - zastępca dyrektora Biura Kadr i Szkolenia, Jacek Gil oraz pełnomocnik komendanta do kontaktów ze związkami zawodowymi, Jan Gaładyk.
Pani Minister przedstawiła ogólną ocenę sytuacji demograficznej w Polsce w kontekście funkcjonowania systemu emerytalnego i konieczności zmian w celu wydłużenia okresu aktywności zawodowej wszystkich branż i grup zawodowych.
Zaprezentowała również informacje o rządowych programach „Solidarność pokoleń", „Konwergencji,, dla osób po 50. roku życia oraz innych formach aktywizacji zawodowej, określonej w Strategii Lizbońskiej.
Problematyka zmian w ustawach o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych, jak oświadczyła Pani Minister, „nie jest objęta zakresem działania cywilnego ministra pracy i nie posiada informacji w sprawie prac nad zmianą tych ustaw, ze względu na to, że są to kompetencje właściwych ministrów".
Oświadczenie to potwierdzili obecni na spotkaniu, w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dyrektorzy departamentów.
Odnosząc się do aktualnych rozwiązań w ustawach emerytalnych służb mundurowych Pani Minister Jolanta Fedak wyraziła wątpliwość w racjonalność ich dalszego utrzymywania.
Przedstawiciele strony społecznej przedstawili specyfikę służby, jej odmienności od warunków pracy o charakterze cywilnym. Wyrazili również obawy o możliwe skutki podjęcia negatywnych zmian pogarszających dotychczasowe prawa funkcjonariuszy i żołnierzy w postaci masowych odejść na emerytury, które pogorszą złą sytuację kadrową służb mundurowych.
Uzasadnili sytuację masowego odchodzenia ze służby w ostatnich latach żołnierzy i funkcjonariuszy z różnych przyczyn niezależnych od nich, lecz od skostniałych unormowań ustawowych i nieodpowiedzialnych przełożonych realizujących dyspozycje polityczne. W wyniku takich nacisków tylko w latach 2005-2008 odeszło ze służby kilkanaście tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy, zasilając rosnącą rzeszę młodych emerytów.
Progresja wysługi w służbie i prawo do 100-procentowej emerytury to dwa warunki, które w zgodnej opinii wszystkich przedstawicieli strony społecznej mogą stanowić skuteczne argumenty pozostania w służbie funkcjonariuszy i żołnierzy.
Każda ze stron reprezentującą policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy Służby Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej wypowiedziała się za utrzymaniem odrębnego systemu emerytalnego dla służb mundurowych.
Uczestnicy spotkania skierowali do Pani Minister, pełniącej również funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Trójstronnej, propozycję powołania stałego zespołu Komisji Trójstronnej do spraw Służb Mundurowych, która zgodnie z uchwałą nr 31 z dnia 3 kwietnia 2008 roku, a szczególnie treścią § 1 pkt, 1, byłaby reprezentantem środowiska funkcjonariuszy i żołnierzy do konsultacji wszelkich zmian w zakresie praw i uprawnień.
Pani Minister Jolanta Fedak odpowiedziała na wszystkie pytania w trakcie otwartej dyskusji aż do wyczerpania wszystkich kwestii nurtujących nasze środowisko.
WICEPRZEWODNICZĄCY
Forum Związków Zawodowych
Antoni Duda