K O M U N I K A T 02/08
Zarządu Głównego
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa
01 luty 2008 roku
W dniu wczorajszym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, odbyło się spotkanie Prezydium Związku z Podsekretarzem Stanu MSWiA Panem Antonim Podolskim. Spotkanie odbyło się przy udziale Komendanta Głównego PSP nadbryg. Wiesława Leśniakiewicza.
Spotkanie miało charakter roboczy i konsultacyjny polegający na wymianie opinii dotyczących aktualnej sytuacji w służbie.
Najważniejszymi tematami przedstawianymi podczas spotkania był problem terminu realizacji podwyżek uposażeń w 2008 roku (termin podpisania przepisu płacowego), oraz czasu służby strażaków (system pełnienia służby - 24/72, oraz możliwości zapłaty za ponadnormatywny czas służby).
Dodatkowo tematyka spotkania obejmowała dyskusję w zakresie:
- · rozporządzenia kwalifikacyjnego i organizacyjnego (ostateczny kształt w/w przepisów i termin ich wprowadzenia), w tym jednoznacznego wskazania, że rozporządzenie organizacyjne dotyczy wyłącznie funkcjonariuszy; oznacza to potraktowanie etatów cywilnych jako wsparcie do zadań z zakresu biurowego komend,
- · przebiegu tegorocznej akcji awansowej w kontekście planowanych zmian przepisów i regulaminów (w tym wprowadzenia nowych stanowisk i przeszeregowań),
- · problematyki ujednolicenia sposobu i systemu pełnienia służby na Stanowiskach Kierowania oraz etatów i możliwości awansowania osób pełniących tam służbę,
- · wprowadzenia czwartej zmiany szczególnie w przypadku małych komend (kat. IV i V – konieczność dodatkowych etatów),
- · niewystarczającej ilości miejsce na kursach podoficerskich (konieczność zwiększenia ilości kursów i miejsc przypadających na poszczególne komendy).
Przedstawiono i zgłoszono wnioski (zgodnie z wystąpieniami do KG):
- · w sprawie podwyższenia kwot równoważników (wzrost kwot zgodny z wskaźnikiem wzrostu cen),
- · rozszerzenia korpusu podoficerów i aspirantów („sztabowy”), oraz pierwszego stopnia aspiranckiego dla podoficerów z wyższym wykształceniem,
- · wykorzystania materiałów wypracowanych przez zespół powołany Decyzją Nr 6 z dnia 16 stycznia 2003 roku Ministra SWiA w sprawie analizy i oceny warunków służby funkcjonariuszy, które byłyby podstawą określenia relacji uposażeń i świadczeń pomiędzy służbami (PSP, Policja, Straż Graniczna),
- · rozpoczęcia prac i badań nad precyzyjnym ustaleniem wykazu zadań w oparciu o nałożone wszystkimi przepisami zadania oraz zagrożenia, opracowanie charakterystyk stanowisk pracy wraz określeniem zakresów czynności, kwalifikacji, ilości etatów – jako elementów podstawowych do tworzenia struktur organizacyjnych; uzyskany w ten sposób docelowy system organizacyjny wraz logistyką byłby punktem odniesienia do ustalenia wszelkich normatywów wyposażenia; w oparciu o powyższe – ustalenie strategii rozwoju na wszystkich szczeblach organizacyjnych od podstawowych jednostek organizacyjnych do MSWiA (nie odwrotnie!), oczywiście z uwzględnieniem możliwości budżetowych państwa. Zatwierdzenie strategii na najwyższym szczeblu gwarantuje jej realizację niezależnie od zmieniającej się sytuacji w kraju.
Podczas prowadzonej dyskusji uzyskano informacje dotyczące:
- · Przepis płacowy – aktualnie znajduje się w ostatniej fazie uzgodnień w ministerstwie finansów, wysokość uzgodnionych kwot pozostaje bez zmian, środki finansowe znajdują się już w budżetach poszczególnych Komend, (koniec lutego jako termin graniczny podpisania przepisu).
- · Podpisany przepis płacowy należy traktować jako nadrzędny w stosunku do przepisów kwalifikacyjnego i organizacyjnego.
- · Rozporządzenie organizacyjne i regulaminy komend – cywilne etaty pomocnicze (realizacja funkcji i zadań pomocniczych), zadania merytoryczne realizowane przez etaty korpusu służby cywilnej (nie wliczane do stanu).
- · Akcja awansowa – różnice wynikające z przepisu kwalifikacyjnego i obowiązujących regulaminów, będą rozstrzygane na korzyść pracownika.
Spotkanie zakończyło się przedstawieniem przez Związek wniosku o podjecie prac nad przedłużeniem okresu działania ustawy modernizacyjnej na następne lata (np. do roku 2011). Podjecie takich prac i uzgodnień przekładało by się na dalszy wzrost nakładów na poszczególne służby resortu, dając w efekcie długotrwały i racjonalny plan wzrostu uposażeń funkcjonariuszy, zgodnie z ich oczekiwaniami.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP