Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
Kontynuując wcześniejsze wystąpienia (w ramach realizacji uchwał zjazdu), oraz ustalenia Prezydium Zarządu Głównego skierowano do Komendanta Głównego wystąpienia:
- w sprawie podwyższenia kwot równoważników należnych funkcjonariuszom,
- w sprawie rozszerzenia korpusu podoficerów i aspirantów wraz z ujednoliceniem czasookresów awansowania w ramach MSWiA, oraz przywrócenie rozwiązań prawnych umożliwiających otrzymanie pierwszego stopnia aspiranckiego dla podoficerów z wyższym wykształceniem, oraz systemu szkolenia,
- w sprawie uregulowania etatów na stanowiskach kierowania, oraz ujednolicenia sposobu i systemu pełnienia służby.
Konin dnia 22 stycznia 2008 r.
ZG-I – 05 /08
Pan
nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
W nawiązaniu do Uchwały Krajowej Konferencji Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie podwyższenia kwot równoważników należnych funkcjonariuszom, Zarząd Główny Związku, wnioskuje o przeanalizowanie sytuacji w zakresie w/w wskaźników i podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia rozwiązań powodujących wzrost tych należności zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu cen ogłaszanych w ustawie budżetowej.
Przyjęcie takich rozwiązań umożliwi zastosowanie jednoznacznych unormowań związanych ze służbą świadczeń należnych funkcjonariuszowi, uwzględniając aktualną sytuację społeczno-gospodarczą, konsolidując jednocześnie środowisko poprzez realizację napływających uwag i oczekiwań strażaków.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Załącznik:
- Uchwała Krajowej Konferencji Delegatów NSZZ PP z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie podwyższenia kwot równoważników należnych funkcjonariuszom
Warszawa dnia 22 stycznia 2008 r.
ZG-I – 06 /08
Pan
nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa wobec zapowiedzi konieczności nowelizacji Ustawy o PSP, zwraca się z wnioskiem do Pana Komendanta o rozszerzenie korpusu podoficerów o stopień „starszy ogniomistrz sztabowy”, oraz w korpusie aspirantów o stopień „starszy aspirant sztabowy”, oraz przywrócenie rozwiązań prawnych umożliwiających otrzymanie pierwszego stopnia aspiranckiego dla podoficerów z wyższym wykształceniem.
Przyjęcie takich rozwiązań zgodne jest z oczekiwaniami środowiska strażaków, będąc jednocześnie uhonorowaniem wysiłku wkładanego w podnoszenie kwalifikacji wobec stale zwiększającego się zakresu zadań i zagrożeń codziennej służby.
Powyższy wniosek jest kontynuacją naszych wcześniejszych wystąpień i działań, będąc bezpośrednią realizacją uchwały Krajowej Konferencji Delegatów Związku (uchwała w załączeniu).
Wprowadzane na przełomie 2006/2007 regulacje etatowe i kwalifikacyjne, wykazały słabość istniejącego w PSP sytemu przeszkolenia zawodowego. Powstała w tym okresie liczba strażaków koniecznych do przeszkolenia w znaczący sposób przekroczyła możliwości szkół i ośrodków szkolenia, zamykając w praktyce drogę awansu zawodowego dla szerokiej rzeszy strażaków.
Wobec powyższego zasadnym staje się zwiększenie liczebne grup funkcjonariuszy objętych funkcjonującymi już kursami (wszystkich szczebli), jak i ponowne uruchomienie kursów (w SGSP i SA) dla funkcjonariuszy posiadających wyższe wykształcenie.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Załącznik:
- Uchwała Krajowej Konferencji Delegatów NSZZ PP z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie rozszerzenia korpusu podoficerów i aspirantów wraz z ujednoliceniem czasookresów awansowania w ramach MSWiA, oraz przywrócenie rozwiązań prawnych umożliwiających otrzymanie pierwszego stopnia aspiranckiego dla podoficerów z wyższym wykształceniem.
Warszawa dnia 22 stycznia 2008 r.
ZG-I – 07 /08
Pan
nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, reagując na napływające uwagi dotyczące pełnienia służby na stanowiskach kierowania, oraz realizując postanowienia Krajowej Konferencji Delegatów Związku, zwraca się z wnioskiem do Pana Komendanta o ponowne przeanalizowanie sytuacji na Stanowiskach Kierowania.
Zgodnie z otrzymanymi sygnałami trwające prace nad zmianą rozporządzeń (kwalifikacje i organizacja), winny zawierać unormowania w szczególności w zakresie wprowadzenia stanowiska "pomocnik dyżurnego operacyjnego" w korpusie podoficerów. Powyższe stanowisko winno zastąpić w regulaminach organizacyjnych komend stanowisko "starszego dyspozytora". Powyższe rozwiązanie zgodne jest z rozwiązaniami prezentowanymi podczas wcześniejszych prac zespołów Komendanta Głównego. Jednocześnie wnioskujemy aby podczas prowadzonych prac legislacyjnych „zostali również docenieni funkcjonariusze podziału bojowego oraz stanowisk kierowania, dla których obecnie nie przewiduje się etatów oficerskich a którzy bezpośredni narażając swe życie i zdrowie wykonują zadania na „pierwszej linii” a pomijani są w awansach”.
Dodatkowym często zgłaszanym problemem jest wniosek/zapytanie o ujednolicenie systemu służby w systemie zmianowym w zakresie podziału bojowego i stanowisk kierowania.
Aktualny stan prawny, tj. znowelizowana ustawa o PSP, a przede wszystkim rozporządzenie MSWiA z 29 grudnia 2005 roku w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP (Dz. U nr 266, poz. 2247) pozwala na taki rozłożenie obowiązków służbowych podczas 24 godzinnej służby, aby nie naruszać wskazanych w ww. akcie normatywnym limitów. Obecnie obowiązujące rozporządzenie wskazuje 24 godzinną służbę jako normę podstawową (§ 2. ust. 1) i jedynie fakultatywnie dopuszcza służbę w wymiarze 12 godzin (§ 2 ust. 3.) Warto zauważyć, że zarówno ustawa o PSP, jak i przytaczane wcześniej rozporządzenie nie stawia już wymogu zachowania prawa strażaka do wypoczynku w okresie doby, w której pełni on służbę.
Ponadto postulujemy, aby jako docelowe rozwiązanie przyjąć wprowadzenie (zgłaszanego przez nasz Związek wielokrotnie), systemu 24/72. Skutkuje on istotnym ograniczeniem ilości godzin ponadnormatywnych, które później trzeba „oddawać” strażakom.
Nierozwiązanym i nieuregulowanym do tej pory w skali kraju, pozostaje także sprawa obsługi i funkcjonowania numeru alarmowego 112. Stosowane w tym zakresie rozwiązania są odmienne powodując różnorodne obciążenie funkcjonariuszy pełniących tam służbę. Niezbędnym według naszej oceny jest powstanie jednakowego we wszystkich jednostkach PSP rozwiązania wraz z określeniem niezbędnych procedur postępowania, tym bardziej iż większość zgłoszeń adresowana jest do Policji i innych podmiotów ratowniczych. Powstanie takiego jednorodnego rozwiązania w sposób znaczący usystematyzuje służbę na stanowiskach, podnosząc efektywność ich funkcjonowania.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Załącznik:
- Uchwała Krajowej Konferencji Delegatów NSZZ PP z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie uregulowania etatów na stanowiskach kierowania
- Stanowisko Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ PP z dnia 28 września 2006 r w sprawie ujednolicenia służby w systemie zmianowym – podział bojowy i stanowiska kierowania szczebla powiatowego
U C H W A Ł A
KRAJOWEJ KONFERENCJI DELEGATÓW
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA
z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie podwyższenia kwot równoważników należnych funkcjonariuszom
Reagując na napływające sygnały z Kraju, oraz odnosząc się bezpośrednio do braku waloryzacji kwot równoważników należnych funkcjonariuszom w roku bieżącym i latach poprzednich, Krajowa Konferencja Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, zobowiązuje Zarząd Główny do podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia rozwiązań powodujących wzrost tych należności zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu cen ogłaszanych w ustawie budżetowej.
Przyjęcie takich rozwiązań umożliwi zastosowanie jednoznacznych unormowań związanych ze służbą świadczeń należnych funkcjonariuszowi, uwzględniając aktualną sytuację społeczno-gospodarczą, konsolidując jednocześnie środowisko poprzez realizację napływających uwag i oczekiwań strażaków.
Z upoważnienia
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
U C H W A Ł A
KRAJOWEJ KONFERENCJI DELEGATÓW
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA
z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie rozszerzenia korpusu podoficerów i aspirantów wraz z ujednoliceniem czasookresów awansowania w ramach MSWiA, oraz przywrócenie rozwiązań prawnych umożliwiających otrzymanie pierwszego stopnia aspiranckiego dla podoficerów z wyższym wykształceniem
Kontynuując dotychczasowe działania, Krajowa Konferencja Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, zobowiązuje Prezydium Zarządu Głównego Związku do wystąpienia w sprawie rozszerzenia korpusu podoficerów o stopień „starszy ogniomistrz sztabowy”, oraz w korpusie aspirantów o stopień „starszy aspirant sztabowy”, oraz przywrócenie rozwiązań prawnych umożliwiających otrzymanie pierwszego stopnia aspiranckiego dla podoficerów z wyższym wykształceniem.
Powyższe wnioski uważamy za niezbędne i konieczne do wprowadzenia w celu złagodzenia negatywnych skutków drastycznej i sztucznej regulacji etatowej (narzuconej wytycznymi Komendanta Głównego), jaka nastąpiła na przełomie roku 2006/2007. Dodatkowo są one zgodne i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom środowiska strażaków, w obecnym okresie znaczącej przebudowy struktury zatrudnienia.
Systematyczne podnoszenie kwalifikacji przez strażaków wraz z rozszerzeniem zakresu stopni w korpusie podoficerskim i aspiranckim, wymaga także przywrócenia rozwiązań prawnych umożliwiających otrzymanie pierwszego stopnia aspiranckiego dla podoficerów z wyższym wykształceniem.
Przyjęcie takich rozwiązań byłoby uhonorowaniem wysiłku jaki wkładany jest przez tych strażaków w podnoszenie własnych kwalifikacji wobec stale zwiększającego się zakresu zadań i zagrożeń codziennej służby.
Zakres wystąpienia powinien być zgodny z wcześniejszymi wystąpieniami i uchwałami Związku, wraz z wnioskiem o ujednolicenie czasookresów awansowania w ramach Resortu Spraw Wewnętrznych.
Z upoważnienia
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
U C H W A Ł A
KRAJOWEJ KONFERENCJI DELEGATÓW
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA
z dnia 15 listopada 2007 r.
w sprawie uregulowania etatów na stanowiskach kierowania
Krajowa Konferencja Delegatów NSZZ Pracowników Pożarnictwa zobowiązuje Zarząd Główny do monitorowania prac nad pakietem rozporządzeń (organizacyjnego, kwalifikacyjnego, płacowego) w celu uregulowania w nowych rozporządzeniach sprawy stanowisk kierowania w szczególności wprowadzenie stanowiska "pomocnik dyżurnego operacyjnego" w korpusie podoficerów. Powyższe stanowisko winno zastąpić w regulaminach organizacyjnych komend stanowisko "starszego dyspozytora".
Jednocześnie zobowiązuje Zarząd Główny do podjęcia prac nad przeanalizowaniem, czy w stanowiskach kierowania mamy do czynienia z podległością służbową i czy nie należałoby dążyć do utworzenia równorzędnych stanowisk dyżurnego operacyjnego.
Z upoważnienia
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
S T A N O W I S K O
KRAJOWEGO ZJAZDU DELEGATÓW
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA
z dnia 28 września 2006 r.
w sprawie ujednolicenia służby w systemie zmianowym – podział bojowy i stanowiska kierowania szczebla powiatowego
Odnosząc się bezpośrednio do prognozowanych i planowanych zmian w strukturze organizacyjnej Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Pracowników Pożarnictwa składa wniosek o ujednolicenie systemu służby w systemie zmianowym w zakresie podziału bojowego i stanowisk kierowania szczebla miejskiego/powiatowego.
Zastosowanie takiego rozwiązania, gdzie służba dyżurna Stanowiska Kierowania zmienia się wraz z całym tzw. podziałem bojowym, powoduje sprawniejsze i efektywniejsze funkcjonowanie Stanowiska Kierowania i bezpośrednio podległych mu strażaków. Uregulowanie i wprowadzenie w życie normatywu pełnienia służby według normy 40 godzin tygodniowo, w sposób znaczący usprawniło tok pełnienia służby w ramach Stanowisk Kierowania w znaczący sposób zmniejszając jej uciążliwość.
Dodatkowo za takim rozwiązaniem przemawia fakt iż do dnia dzisiejszego w sposób jednoznaczny nie zostały ujednolicone i rozwiązane następujące kwestie:
-
sprawa rozbieżności pomiędzy systemem pełnienia służby na stanowisku kierowania i podziałem bojowym, a przede wszystkim sposobu liczenia czasu pracy dla osób zastępujących obsadę etatową (zarówno z podziału bojowego jak i systemu codziennego),
-
brak dostosowania obowiązującego oprogramowania operacyjnego (ewid) do systemu służby 12 godzinnej,
-
generowanie dodatkowych kosztów związanych ze zwiększonej liczby dojazdów na służbę,
-
nie rozwiązana dotychczas sprawa praktycznej podległości Pomocnika Dyżurnego SK (KM czy JRG?), w tym udzielanie wolnego i wyznaczania zastępstw.
KRAJOWY ZJAZD DELEGATÓW NSZZ PRACOWNIKÓW POŻARNICTWA