Warszawa 12 września 2007 r.
ZG-I – 16/07
Pan
bryg. mgr inż. Marek KUBIAK
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
W nawiązaniu do pisma Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej znak BKS – III – 1447/49/07 z dnia 28.08.2007 r., Zarząd Główny NSZZ Pracowników Pożarnictwa, prosi o wyjaśnienie kwestii dotyczącej naboru do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na II kurs studiów podyplomowych strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
Przeprowadzone przez Rzecznika Praw Obywatelskich postępowanie wyjaśniające wykazało, nieprawidłowości w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 listopada 2006 r. w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 221, poz. 1626).
Z uzyskanych informacji wynika, że obecne zapisy w/w rozporządzenia są niepoprawne i nie mieszczą się w ramach upoważnienia ustawowego, szczególnie w zakresie nadmiernie zawężonego dostępu kandydatów do w/w przeszkolenia zawodowego. Miało zostać ono zmodyfikowane w zakresie zapisów związanych z konkretnymi kierunkami studiów zgodnie z potrzebami służby oraz dokonania analizy dotyczącej trwania przeszkolenia w tym zakresie.
Rzecznik postanowił nie podejmować dalszych czynności prawnych, lecz ograniczyć się do obserwacji związanej z prawidłowym terminem wprowadzenia ich w życie.
Przeprowadzana aktualnie akcja naboru na II kurs studiów podyplomowych, odbywa się na podstawie nie zmodyfikowanego rozporządzenia, mimo przedstawienia w sprawozdaniu z dnia 14 sierpnia 2007 r. Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z realizacji ustaleń podjętych podczas spotkań Pana Pawła Solocha – Podsekretarza Stanu w MSWiA, Szefa Obrony Cywilnej Kraju z przedstawicielami pożarniczych związków zawodowych w dniach 25 i 27 kwietnia 2007 r., informacji, iż modyfikacja tego rozporządzenia jest w trakcie realizacji.
Czy jest to działanie prawidłowe? Czy można podejmować decyzje mając świadomość, że opieramy się na wadliwych przepisach?
Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, logiczne byłoby najpierw zmodyfikowanie wadliwych przepisów, a następnie organizowanie kolejnych kursów w/w przeszkolenia. Obecne postępowanie Komendy Głównej PSP odbierane jest jako niezgodne i niespójne wobec stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministerstwa SWi A.
Według napływających opinii prowadzenie aktualnie naboru według starych przepisów jest odbierane jako hamowanie możliwości podnoszenia kwalifikacji tym strażakom, którym wg wadliwych przepisów szansę tę odebrano, a którym na podstawie dotychczas prowadzonej polityki kadrowej, komendanci powiatowi (miejscy) umożliwiali studiowanie (poprzez podpisywanie umów o podnoszeniu kwalifikacji ogólnych) na kierunkach akceptowanych przez komendantów powiatowych (miejskich).
Wobec takiej sytuacji należałoby zastanowić się, kto jest odpowiedzialny za taką politykę kadrową, a nie karać swoimi nie przeanalizowanymi decyzjami strażaków, którzy chcą, ale nie mogą podnosić kwalifikacji.
W naszej opinii proces kształcenia strażaków powinien być procesem zaplanowanym i przemyślanym, poprzedzonym dogłębną analizą zaistniałego problemu. Pogląd Rzecznika Praw Obywatelskich jest podobne, gdyż wyraził jednoznacznie stanowisko, co do określenia kierunków studiów. Aktualna sytuacja i branie pod uwagę posiadania tytułu inżyniera (niezależnie od tego, na jakiej uczelni został on uzyskany), jest według nas niesprawiedliwe i krzywdzące tym bardziej wobec cytowanych powyżej wystąpień Rzecznika i Ministerstwa SWiA.
W związku z powyższym wnioskujemy o wstrzymanie naboru na w/w kurs do momentu rozstrzygnięcia spornej sprawy, oraz ustosunkowanie się do podniesionych pytań i zagadnień.
Za Zarząd
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Krzysztof Hetman
Do wiadomości:
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Komendant Główny PSP w Warszawie