Konin dnia 15 czerwca 2007 roku
B I U L E T Y N nr 6/07
12 czerwca 2007
W dniu 12 czerwca br. w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego FORUM Związków Zawodowych. Jednym z punktów obrad było omówienie stanowiska Centrali w sprawie emerytur pomostowych i zapoznanie się z przebiegiem prac nad umową społeczną. Aktualnie upływa termin obowiązywania bieżących rozwiązań (koniec 2007 roku), oraz ukazał się nowy projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Powyższy projekt znajduje się na etapie konsultacji społecznych, i zgodnie z wcześniejszym komunikatem Związku Zawodowego Policjantów - projekt ten w żadnym stopniu nie zmienia obecnej ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym Żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i innych służb mundurowych. Rozwiązania te dotyczą i obejmują funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy zakończyli służbę przed upływem 15 lat nie nabywając prawa do zaopatrzenia emerytalnego.
Dodatkowo omawiane były problemy ogólno związkowe w tym m.in.: przygotowania do manifestacji Pracowników ochrony zdrowia, oraz informacje o negocjacjach Komitetu Protestacyjnego Kolejarzy ze stroną rządową.
13 czerwca 2007
W dniu 13 czerwca 2007 r. w Warszawie odbyło się spotkanie FEDERACJI Służb Mundurowych. Przedstawiając aktualną sytuację w poszczególnych służbach omówiono m.in.:
- problem funkcjonowania i obowiązywania normatywu czasu służby funkcjonariuszy i sposobu rekompensowania czasu ponadnormatywnego funkcjonariuszy,
- opracowania i wystąpienia ze skarga do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zapisów ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej – zapisy antykorupcyjne związane z ograniczeniem uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy i ich rodzin, oraz utrata prawa do lokalu mieszkalnego bądź pomocy finansowej na uzyskanie takiego lokalu - wniosek opracuje i przedstawi NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Do dnia 25 czerwca br. proszę przesyłać punkty i zagadnienia, których w szczególności winno dotyczyć zaskarżenie. W trakcie trwania spotkania wyznaczono pełnomocników poszczególnych organizacji, oraz wyznaczono na 28 czerwca następne spotkanie.
- zaskarżenie przez NSZZ Policjantów pozbawienia emerytów równoważnika za brak lokalu,
- wystąpienie z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o przesunięcie środków (zgodnie z art. 4 Ustawy Modernizacyjnej) z części technicznej na wzrost uposażeń funkcjonariuszy w poszczególnych służbach.
14 czerwca 2007
W dniu 14 czerwca br. w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie podczas trwania XXIV Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym, odbyła się Odprawa Kadry Kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Naradę prowadził Komendant Główny PSP - bryg. mgr inż. Marek KUBIAK.
Odprawa miała charakter roboczy, i odbywała się w trybie doraźnym, w celu przedstawienia aktualnych prac kierownictwa KG i planowanych kierunków działań wraz z wyjaśnieniem powstałych problemów i niejasności.
Rozpoczynając spotkanie Komendant Główny przedstawił m.in. następujące informacje:
- trwają prace nad realizacją zapisów ustawy Modernizacyjnej - w tym spotkanie w MSWiA z pionem logistycznym służby, w temacie możliwych zmian w zakresie rozdziału tych środków. Podstawą dalszych działań będzie rzetelne i dokładne przygotowanie zaplanowanych przetargów (anulowano przetarg na radiotelefony). Mając świadomość uszczuplenia kadry KP/KP będą tworzone zespoły problemowe w Komendach Wojewódzkich mające pomóc w wydatkowaniu otrzymanych środków,
- rozporządzenie certyfikacyjne – uzgodniono wspólnie z MSWiA wprowadzenie rozporządzenia mimo jego niedoskonałości,
- trwają intensywne prace nad Strategią Rozwoju PSP - wkrótce ukaże się wersja robocza dokumentu i zostanie poddana konsultacjom (MSWiA oraz Jednostki terenowe KP/KM),
- nowelizacja ustawy o PSP – w zakresie pakietu antykorupcyjnego i wydzielenia funduszu nagród - aktualnie dokument podlega uzgodnieniom międzyresortowym,
- trwają prace nad szybką zmianą rozporządzenia kwalifikacyjnego, w zakresie możliwości awansowania na stanowiska kierownicze – obniżenie wymaganego stażu służby, możliwość powołania osoby bez wykształcenia magisterskiego ( 3 letni okres na uzupełnienie wymaganego wykształcenia),
- kompleksowe podejście do pakietu zmian rozporządzeń (organizacyjnego, kwalifikacyjnego i płacowego), powołany zostanie zespół KG do prac nad tymi zagadnieniami. Strona społeczna uczestniczyć będzie w pracach w charakterze obserwatorów i konsultantów. Przepisy obowiązywałby od przyszłego roku.
- - problem czasu służby strażaków systemu zmianowego, w kontekście wyroku sądu I instancji w Wałbrzychu – sąd nie zakwestionował prawa do 40 godzinnej normy czasu służby dla strażaka, co przełoży się na pewien problem w niektórych województwach (utrzymujących zbyt wysokie stany). W najbliższych dniach ukaże się interpretacja KG powyższego problemu mająca na celu zminimalizowanie skutków przedłużonego czasu służby i stworzenia możliwości ich rozwiązania (stworzenie na wzór innych służb możliwości dla samorządów finansowania ponadnormatywnego czasu służby strażaka, w zależności od lokalnych potrzeb i możliwości),
- podjęte zostaną trójstronne negocjacje w sprawie przyjęcia możliwości wypłaty rekompensaty za ponadnormatywny czas służby.
Odpowiadając na pytania związkowe Komendant Główny poinformował:
1. W zakresie czasu służby i odwołania wcześniejszych wytycznych w tym zakresie.
Pismem KG nr BKS-I-110/76-1/07 z dnia 30 maja 2007 roku zostały anulowane wcześniejsze wytyczne w tym zakresie (pisma BK-I-110/22-1/07 i BK-I-110/22-2/07 z dnia 18 stycznia 2007 r.). Według Komendanta przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie i obowiązuje 40 godzinny normatyw służby – nadgodziny obowiązują powyżej 40 godzin w tygodniu. Trwają obecnie przygotowania do analitycznego zebrania danych w tym zakresie.
Dodatkowo zgłoszono problem zgodności z prawem wydawania poleceń przez poszczególnych Komendantów wybierania w pierwszej kolejności nadgodzin z poprzednich zamkniętych okresów rozliczeniowych, mimo istnienia nadgodzin z bieżącego okresu – problem zostanie zbadany i wyjaśniony przez KG.
2. W zakresie stanów minimalnych–pełną odpowiedzialność przejmują Komendanci Wojewódzcy działając w miarę obowiązującego prawa (50-70%). Większość okresów wzmożonych działań ma charakter okresowy i możliwy do wcześniejszego określenia odpowidnich stanów.
Uzgodnienia z początku roku, utraciły moc – po ustaleniu w poszczególnym KM/KP Komendanci Wojewódzcy występują do KG z odpowiednimi wnioskami w tym zakresie.
3. W zakresie terminu, okresu i podstawy wypłaty podwyżek w dodatkach służbowych – ograniczenia te są niezrozumiałe – taki sposób szukania oszczędności przez poszczególnych Komendantów (KW/KM/KP) jest nieuprawnione.
4. W zakresie oświadczeń lustracyjnych – organem, który zbiera te oświadczenia jest Wojewoda, i jeżeli wystąpił o takie oświadczenia to KG nie ma możliwości ingerowania w taką decyzję.
Dodatkowo przedstawiono pytania i uzyskano następujące informacje:
- Podniesienie grup zaszeregowania na Stanowiskach Kierowania – jest to kwestia wymagająca gruntownego uregulowania, co zostanie uwzględnione w rozwiązaniach proponowanych na rok przyszły. Aktualnie istnieje możliwość zrekompensowania poprzez dodatek służbowy (nie jest wykorzystana pełna wysokości dodatku), do czego Komendant Główny zachęca poszczególnych Komendantów.
- System służby na Stanowiskach Kierowania – Opracowane zostanie przez Komendę Główną pismo - Komendanci Wojewódzcy uzyskają możliwość indywidualnego uregulowania systemu, w zależności od warunków miejscowych – brak obowiązku jednolitego systemu w skali województwa.
- Regulaminy organizacyjne – podtrzymana zostaje konieczność uzgadniania regulaminów z Komendantem Głównym – trwają rozmowy nad kwestią liczenia cywilnych stanowisk pomocniczych do liczby etatów Komendy.
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP